abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 554 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.9.2009 14:12 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Technologie pro GUI nadstavbu nad alsou

    Zdravím,

    delší dobu uvažuji o GUI mixeru pro alsu. Stávající řešení (alsamixer, gnome mixer, mixer v KDE) jen nějakou heuristikou řadí ovládací prvky definované ovladačem zvukovky do skupin na záložky. Složitější karty definují desítky ovládacích prvků a žádná heuristika se nedokáže přiblížit specializovanému grafickému mixeru windowsího ovladače přímo od výrobce té které karty.

    Je samozřejmě nesmysl pro každou kartu programovat vlastní GUI, jako je tomu ve windows. Ale věřím, že by se dal vytvořit univerzální nástroj, který by na vstupu vzal popisný konfigurák od autora ovladače (nebo jiného znalého dobrovolníka), který by popisoval jednak funkční závislosti ovládacích prvků, obsahoval detailní textový popis netriviálních "čudlíků", a zároveň do určité míry grafickému nástroji naznačoval, co jak vykreslit, aby to na první pohled dávalo smysl. Funkční závislosti ovl. prvků budou možná poskytovat přímo ovladače, to se již pomalu v konferenci alsy občas objevuje. Ale jejich smysluplné vykreslení do mixeru nikdo neřeší (alespoň o tom nevím).

    Pulseaudio se snaží o zjednodušení sady ovl. prvků na základní a jejich umístění na GUI pulseaudia, ale mně jde o zpřístupnění všech čudlíků zvukovky (jako v GUI windowsích ovladačů od výrobce), tedy ještě v doméně alsy.

    Tímto bych se chtěl zeptat, zda máte někdo zkušenosti s vhodnou grafickou knihovnou, která by bylo ideálně nezávislá na gnome/KDE/Xfce atd. a šla by snadno propojit s nějakým takovým konfigurákem. Možná by se hodil i nějaký skriptovaný jazyk (Python?), tato aplikace nevyžaduje žádný výpočetní výkon. Možná by i java dávala smysl. Pokud by ta knihovna podporovala i konzoli (ncurses?), o to lépe. Ale to není zásadní požadavek. Samozřejmě by to chtělo podporu lokalizace, i těch delších popisů čudlíků.

    Jsem ve fázi přemýšlení, hledání možností, do alsí konference bych rád přišel již s představou něčeho konkrétnějšího. Díky moc za nápady, návrhy, doporučení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.