abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.10.2009 13:33 radonx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 602XML Filler a přístup k ISDS pomocí něj
    S podporou 602 XML Filler pro Linux ze strany SOft602 jsou potíže. Nejenže chybí podpora pro 64-bit verze, ale i stávající podpora pro 32-bit verze se u S602 "zasekla" na stavu k 1.6.2009, pokud se jedná např. o Fedoru. Podporována je F10, ačkoli již 12.6.2009 byla vydána F11 (a brzy bude i F12). Balík pro F10 ve F11 sice jakžtakž nainstalujete s nějakými chybami při instalaci, ale to až po nějakém dalším úsilí, když se vám podaří vyřešit problém závislosti na jedné knihovně, která se v F11 používá ve vyšší verzi pod jiným názvem. Protože není k dispozici src.rpm nelze provést rebuild rpm pro příslušnou verzi. Každopádně ale nebudete mít k dispozici funkční plugin pro FF ale jen API rozhraní. Nevyřešeným problémem 602 XML Filleru použitým v linuxu zůstává možnost elektronického podpisu formuláře či el.podpisu vůbec v rámci komunikace např. s DS - 602 XML Filler používá windows knihovnu, která umožňuje "natvrdo" použít jen systémové úložiště certifikátů Windows nebo úložiště na tokenu. Žádná možnost určit jiné úložiště není (ačkoli je plugin pro FF a bylo by tedy možno použít úložiště FF). Použití např. USB tokenů v Linuxu je sice možné, ale vzhledem k legislativní změně podpory SHA1 na SHA2 a současně vzhledem k tomu, že dostupné tokeny podporující SHA2 (např. iKey 4000, který vám dodá Česká pošta) jsou jednoplatformní (windows only), vylučuje to prostředí Linuxu k použití 602 XML Filler pro účel elektronického podepisování. Z popsaných tří hledisek není tedy multiplatformní řešení 602 XML Filleru ničím jiným než pouhou symbolickou podporou multiplatformnosti. Jadrně řečeno je takováto podpora k h...... Aby alespoň něco fungovalo (plugin pro FF), nevím, zda by S602 neměla "oprášit" RC verze z května alespoň pro distra s rychlejším během verzí, které docela dobře fungovaly (byl to sice pořádný balík dat, ale asi proto, že byly knihovny přilinkovány staticky). Jinak jsem nucen prohlásit, že přístup Soft602 ve vztahu k veřejné správě eliminuje úspěšně možnost použití jiné platformy, než jsou wokna. Proč až tak, to musí Soft602 docela dobře vědět, když dodavatelé spisovek vzhledem k té neustálé změně specifikací týkající se DS odkládají pro určité pípady použití vlastních řešení a zadrátovávají do svých jinak multiplatformních aplikací 602XML Filler.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.