abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední dnes 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.1.2010 12:39 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programátor jednočipů
    Co se týká ATtiny2313, tak je to mám dojem jediný "tiny", který má alespoň USART. Výkonem možná předčí PIC18xxx, ale má malinkatou paměť, malinkatou RAM, málo GPIO, málo periferií a možná dokonce ani nemá AD převodník. Jestli se pletu, budu rád, když mě někdo opraví.
    Záleží na tom, s čím porovnáváš - jen když tak nahlížím do výběru u GME, tak je přece jenom trochu rozdíl mezi PIC18F1220-I/P a PIC18F6680-I/PT - ten první zmíněný je na tom, co se pamětí týče, v podstatě podobně jako ATtiny2313, ten druhý je samozřejmě někde úplně jinde

    Ale to platí i pro cenu, ten druhý PIC stojí 4 stovky, ten první stovku. A když jsme u toho, tak parametrově víceméně srovnatelný (s tím prvním) Attiny2313 stojí 30,- (Jen tak pro zajímavost, ATtiny2313 opravdu nemá ADC, ale když složíš ATtiny2313 s ATtiny13, tak dostaneš dohromady něco, co má ADC i ten USART; ta veselá část je, že co se součástek týče, furt to vyjde levnějc, než PIC18F1220-I/P. Samozřejmě je to řešení přes ruku, ale to mě tak napadlo jenom tak na okraj s tím, že cenová politika Microchipu je pro mě dost často k nepochopení. A to platí i na druhém konci spektra - ten PIC za 4 stovky má na první pohled o dost horší parametry, než ATmega za 350,-)

    "Tiny" se ty procesory jmenují, protože jsou malinkaté - nejmenší mají osm nožiček, pokud se nepletu, tam se moc GPIO fakt nevejde ;-) Řekl bych, že jejich účelem je dělat procesor v zařízení, které je buď malé (větší MCU se tam nevejde), nebo běží na baterky (spotřeba je vůči řadě mega poloviční nebo menší, podle toho s čím porovnáváš)

    Nevím, co se "skywaker" chystá dělat, ale možná by se měl podívat i po řadě mega - specificky po ATmega8; cenově vyjde na stejno, je jenom o něco větší a přestože parametrově (flash, RAM a asi i jiné) tomu nejlevnějšímu PICu s přehledem uteče, stojí stejně jako ten ATtiny2313.
    Taky by mě zajímalo, jestli někdo může ze zkušenosti srovnat čistě jenom výkon ATtiny a PIC18. Jak už bylo řečeno, nejde jen o MIPSy, ale o praktičnost instrukčních sad.
    Co se MIPSů týče, tak PICy s 10MIPS překonají akorát ta AVR, která se nedají taktovat na víc než 8MHz. Co se instrukčních sad týče, tak žádné rozsáhlé zkoumání jsem neprováděl a s PICem jsem dělal asi půl roku - nemůžu prezenovat nic objektivního, spíš názor.

    Nicméně práce s tím PICem mi přišla hodně přes ruku. Zmiňuju to už i vejš - u AVR prostě píšu program, chci něco udělat, tak to udělám. U PICu to bylo samé přesunout data do W, něco udělat a zase uklidit (málo MIPS a ještě musím použít tři instrukce na něco, co AVR udělá v jedné.) U PICů mi dost často chyběly instrukce, ale to je možná tím, že jsem neznal instrukční sadu zpaměti

    Ale úplně mě dorazilo, když jsem implementoval algoritmus pro převod bin do dec a ten dával úplná hausnumera. Řešil jsem to čtyři hodiny, než mě napadlo podívat se do manuálu na errata a zjistit, že instrukce pro dekadickou korekci je buglá a že se musí použít nějaký workaround, jinak vymýšlí pitomosti.

    Existuje jakýsi projekt, víceméně jde o jádro pro MCU - běží na různých MCU, umožňuje běh různých procesů a tak. Na webu projektu jsem našl i tabulkové srovnání výkonností jednotlivých operací v tom jádře. AVR s přehledem poráželo PIC - pokud si dobře vzpomínám, bylo to hlavně u záležitostí, kde se projevilo 32 všeobecných registrů pro počítání, oproti jednomu W v PICu. Jestli se mi to podaří dohledat, dám sem ještě odkaz.
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.