abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.11.2010 16:16 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Net monitor
    Ano ta první forma (textová) je neintuitivní a pomalá. Ovšem, výuka matematiky je taky neintuitivní a pomalá. Pokud se ji ale naučíš, dokážeš s těmi znalostmi mnohem víc, než když například používáš simulační program (který má tu matematiku v sobě integrovanou). Pokud se naučíš kteroukoli distribuci GNU/Linuxu obsluhovat na úrovni příkazové řádky, máš k dispozici mnohem větší moc než uživatel kterékoli grafické nadstavby (už jenom proto že příkazy jde spojovat neomezeně). Pořád je tu dost lidí, které systém nezajímá, pro ty je tu třeba Ubuntu. Jeden člověk, který umí s příkazovou řádkou, se může starat o stovky strojů s Ubuntu, ve kterých uživatelé nenastavují nic. Když nic nezmění on, systémy pořád pojedou a spolehlivě. Ráj pro podnikové nasazení.. Pokud si uživatel chce hrát s nastavením, má to na platformě GNU/Linuxu těžší, protože tu není plno zjednodušujících frontendů (i když i to nemusí být úplně pravda viz Yast) což je mimo jiné právě dané že na této platformě nejsou žádní Sysinternals apod.. co by dělali business na psaní těchto věcí.. a ani nikdy nebudou. Přesto je tu velká šance, že se GNU/Linux rozšíří, jednoduše proto že lidi nechtějí nastavovat nic, chtějí počítač jen používat. Kupují si služby, ne krabice. A to jim například to Ubuntu splní už teď (problémy jsou pouze se specifickým HW/SW ovšem to je opětovně problém uživatelské základny, která se rozšiřuje natolik že už i někteří výrobci HW nabízí své ovladače speciálně pro Ubuntu). S tím nesouhlasíš?

    "Linuxáci" chápou že GUI je důležité - musíš si uvědomit, že to že na GNU/Linuxové platformě nejsou GUI aplikace není problém Linuxu (jádra) jako takového. Prostě není tady tolik sil, tolik uživatelů aby se na každou pitomost vytvářela GUI aplikace... Proto mluvím o začarovaném kruhu. S tím nesouhlasíš?

    "Linuxáci" chápou proč je Windows víc rozšířený - je to proto že Microsoft má v první řadě geniální marketing. Když vyšly Windows 95, nejen že skoro na nic nebyla GUI aplikace, ale ani ta příkazová řádka k dispozici nebyla - jen dokumentace API - a světe div se, za těch 15 let vytvořila komunita kolem Windows spoustu aplikací (placených/free), jen s pomocí tohoto (jednotného) API, i když to zabralo spoustu času a práce - a proč? No protože komunita okolo Windows je 100x větší než okolo GNU/Linuxu. Jde na tom dělat business. Microsoft sám vytvořil jen malý zlomek toho co se ve Windows používá... S tím taky nesouhlasíš?

    Jak v GNU/Linuxu zakážeš aplikaci aby stahovala obal CD? Mno, není nasnadě podívat se do nastavení té aplikace? Na rozdíl od platformy Windows zde nehrozí, že by ta aplikace například hledala něco i když má spojení zakázané. Aktualizace jsou řešeny centrálně. Na GNU/Linuxu se neřeší problémy s prasácky napsanými aplikacemi, protože kód je otevřený a úprava je otázkou chvilky. A to nemluvím právě o Windows (systému) které jsou samy o sobě schopné začít tahat 0.5G aktualizací přes ten mobil a nejde je zastavit (jedině vypnout laptop násilně, což může taky znamenat že Windows nenabootují..). Všechny tyto věci jde v GNU/Linuxu snadno nastavit a v GUI.

    Pokud si myslíš, že GNU/Linux nahradí Windows i s tím ekosystémem okolo Windows plným jednoduchých exe omalovánek, a pokud si myslíš že počítačům rozumíš protože umíš ovládat Windows, tak jsi naprosto mimo. "Linuxáci" jsou lidi co Windows z nějakého důvodu zavrhli, ovšem rozumí jim mnohem víc. A mnohem víc rozumí počítačům obecně. GNU/Linux není pro každého. Vyber si - buď budeš stroj jen používat, nebo se v něm hrabat a tím pádem se učit, a nebo... si kup Windows. A nebo Mac. Ten "prostě funguje" :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.