abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 560 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.1.2011 19:42 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký rychlý levný NAS s podporou rsync?
    Těch 100 MBps je dřina i se stolním peckem. Rozhodně doporučuji mountnout datový oddíl s opšnou "noatime". Pak byste se tomu při sekvenčním zápisu (skrz FS) mohl přiblížit.

    Zrovna včera jsem po dlooouhé době instaloval Debian na takovou mašinku poskládanou "co dům dal" - a docela jsem žasnul, jak snadno a přítulně se Lenny nechal nainstalovat tím textovým instalátorem (jenom to po mně chtělo znovu rozdělit disky, když už jsem to měl jednou za sebou - drobnost). Volbou "základní systém" se mi podařilo nainstalovat čistého text-mode linucha bez jakýchkoli Xkových knihoven - to je dneska docela unikát (jasně, já vim, Slackware by to asi uměl taky).

    Pokud se týče kompu: poměrně levná deska Intel DG53EC (onboard Intel Gigabit), do toho nějaký Celeron 430, dva velké SATA disky na data (mirror) + vysloužilej notebookovej na systém (že jsem zmlsanej). Ve zdroji jsem snížil otáčky ventilátoru (napájení -> 5V), z boxovaného chladiče CPU jsem odmontoval původní ventilátor a nahradil jsem ho 12cm lenochodem (úplně stačí). Na všech třech discích jsem hdparmem nastavil usínání, nakonec jsem "noatime" přidal i mountpointu / . Ještě jsem příkazem "setterm" nastavil, aby se po minutě vypnula obrazovka - jestli to Linux dělá přes BIOS, s trochou štěstí to uspí i VGA subsystém integrovaný v northbridgi.

    Jasně, je to sice zticha, ale pořád to za jízdy žere nějaké nízké desítky wattů (neměřil jsem). Nějaký MIPSový levný NAS se může umět uspat pod 10W. Ale zas nedá 100MBps ze sítě. Škoda že se do NASů nepustila taková Areca (mají nanejvýš iSCSI/AoE). To je výrobce, u kterého bych hledal 100 MBps out of the box. Oni se zřejmě drží své "blokové vrstvy" - mají svůj vlastní vytuněný firmware a nemusí řešit licencování "půjčeného" open-source softwaru, který by pro NAS byl patrně potřeba...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.