abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 580 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.2.2011 19:56 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj webové aplikace v 5+ lidí
    Psané specifikace, zákony, obecně známé věci, dohody…
    A jak ošetříte situace, kdy si programátor vyloží špatně neco v psané specifikaci nebo zákoně, v obecně známé věci se plete, nebo se k němu dohoda dostane zkresleně?
    Neexistující vstupní soubor, chyba při čtení nebo zápisu, změny ve vstupním souboru v průběhu čtení… To všechno jsou věci, které nejsou v dokumentaci popsané, a při tom spoléháte na to, že se nějak budou chovat. Nemusíte zrovna čekat, že při neexistujícím souboru to skončí s chybovým kódem 354, ale nejspíš očekáváte, že se to bude chovat nějak „rozumně“ a třeba to v takovém případě nesmaže všechny soubory, které smazat může. Přestože by takové chování nebylo v rozporu s manuálem.
    A to "rozumně" si právě může každý vykládat po svém. (Pojďme se dohadovat, jestli když neexistuje 5 souborů z 100, tak to má okamžitě zařvat a umřít, nebo je tiše přeskočit.) Co je horší, to nezdokumentované chování může být nekonzistentní v různých modulech aplikace, nebo se i náhodně měnit po dobu života té aplikace, podle toho kdo to zrovna programoval.

    Proto je dobré zdokumentovat i chování při chybách a následně ho můžete jednoduše podpořit nějakým testem. Není to ale 999 případů, je to jeden případ a leckdy i jedna věta v manuálu.

    Můžete třeba jít po té nejjednodušší variantě, a napsat, že když je chyba, tak konec. Jako test použijete např. neexistující soubor. Tím akceptační testování končí. To, že se chyby nikde nezatloukají a všechny interní funkce je buď zpracují nebo propagují dál, je už věc unit testů, které uživatel nemusí řešit.
    No sláva. Takže už jsme snad dospěli k tomu, že spoustu věcí rozumně automaticky testovat nejde nebo se to nevyplatí.
    Špatně jste si to vyložil. Mně se nevyplatí psát testy za někoho jiného (tj. dodavatele knihovny), ne že se nevyplatí mít testy vůbec.
    Takže automatizované testy pokrývají pouze část funkcionality (zpravidla menší).
    Menší co? Počet řádků v kódu? Záleží co na nich je. Nebo méně důležité funkce? Proč bych dělal testy na ně a ne na ty důležitější?

    Takže to, že nějaký kód prošel automatizovanými testy, ještě vůbec neznamená, že je výsledek funkční.

    To ne. Ale pokud kód testy neprošel, tak výsledek funkční není. (Buď je chyba ve funkci nebo její specifikaci - testech.)
    U aplikace, která je postavená především na interakci s uživatelem, je to značná část. Protože živého člověka se nám zatím moc nedaří simulovat.
    Pořád si neumím představit, o čem mluvíte, tak mi dejte nějaký příklad. Pokud možno prosím z praxe.
    Koncept, který nutí celý vývojářský tým zabývat se chybou jednoho programátora a odložit kvůli ní svou práci, evidentně zdržuje spoustu lidí od jejich práce. Koncept, který neumožňuje programátorovi soustředit se na jednu změnu, ale neustále ho vyrušuje spoustou dalších změn, také zpomaluje práci a zvyšuje pravděpodobnost chyb. Nevidím tam však nic, co by tyhle dvě zásadní nevýhody mohlo převážit.
    Vnímáte to špatně, proto jsem doporučoval si to dohledat a nastudovat.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.