abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 583 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.3.2011 13:12 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řízení (pomocí PC)

    Zdravím,

    připojit zařízení přes USB i další rozhranní k Linuxu není problém. Co se týče HW, tak při použití standardních rozhranní (USB, I2C, Ethernet, SPI...) je SW velmi dobře portovatelný. Lze pak při požadavku na nízkou spotřebu použít po vývoji na PC třeba nějaký WiFi AP na MIPSu či ARMu. Tyto stroječky mají často i pár přímo použitelných GPIO vstupů/výstupů. Co se týče odevřenosti a použití standardního OpenWRT, tak je pěkné třeba Biquiti http://ubnt.com/routerstation.

    Pokud se rozhodnete, že bude řízní periferií o něco složitější, tak se vyplatí navrhnout vlastní HW připojený třeba přes USB, RS-232, RS-485 nebo CAN. Pro pohodlnost vývoje SW a dostatečný výkon bych již PIC ani AVR nepoužíval. Obecně CPU, které není schopné registrem o nativní délce strojového slova adresovat libovolné místo v adresovém prostoru nebrat. Pro malou spoitřebu je tu MSP430, pro běžné věci ARM a MIPS. Cortex-M3 již má již i na rozdíl od ARMS7+VIC slušný těsně integrovaný prioritní řadič přerušení. Obsluha výjimek je unikátní v tom, že ve vektoru specifikovaná funkce je přímo z HW volaná volaná se standardní ARM EABI volací konvencí a přímo CPU se stará o úklid cloberable registrů. Pro jednoduché programování je to paráda, pro výuku až škoda, protože si vlastně ani není nutné uvědomovat specifika obsluhy přerušení.

    Co se týče USB stacku a SW, tak lze použít mnoho předpřipraveného SW (FreeRTOS, ...). Pro přímé programování bez OS jsme si pro mnoho architektur a desek seskládali naše Sys-less řešení

    http://rtime.felk.cvut.cz/hw/index.php/System-Less_Framework

    Vývojové nástroje pro arm-elf lze třeba stáhnout přes APT

    http://rtime.felk.cvut.cz/hw/index.php/Cross_compilers

    USB stack máme v sys-less odzkoušený pro starší LPC2148 a Cortex-M3 řadu LPC17xx. Je třeba součástí kódu pro naše komunikační řešení na RS-485

    http://ulan.sourceforge.net/

    Vyzkoušet si ARM build lze třeba takto

    echo deb ftp://rtime.felk.cvut.cz/debian unstable main  >/etc/apt/sources.list.d/rtime-debs.list
    apt-get update
    apt-get install binutils-arm-elf gcc-arm-elf gdb-arm-elf
    
    wget -O get-git-ulan 'http://ulan.git.sourceforge.net/git/gitweb.cgi?p=ulan/ulan;a=blob_plain;f=scripts/get-git-ulan'
    sh get-git-ulan
    sh ulan/scripts/build-ulan-embedded
    

    Výsledkem je aplikace U2U, která běží na LPC2148 a podporuje propojení USB na naší RS-484 síť.

    Příklad jednoduchého zařízeni pro blikání ledkami přes USB lze nalézt v materiálech k mé přednášce Ovladače Linux: Prezentace, Příklad zdrojového kódu pro předmět Komunikační rozhraní počítačů (A4M38KRP)

    Návrh hardware je s LPC17xx a jinými malými MCU jednoduchý a množství různých návrhů lze nalézt třeba v diplomových pracech našich studentů. Nějaký základ obecného HW návrhu mohu dodat i z našich firemních projektů.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.