abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.6.2011 04:03 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký má smysl C++?
    Python má generátory, něco, co C neumí (ale C++ ano), takže for cyklus lze napsat i bez alokace pole: for i in xrange(10):.
    Teď už je to možná lepší, ale kdysi byl ten obyčejný předgenerovaný range v manuálu a ve většině examplů co ležely na netu. Je to sice spíš blbost některých uživatelů než velký nedostatek jazyka, nicméně řadí to Python do kategorie jazyků "svádí k prasárnám".
    Odsazování je běžné v pseudokódu a Python se snaží být spustitelný pseudokód. Překladač nezajímá, jak odsazujete, pokud odstazujete konzistentně (ale to po vás budou požadovat i v coding standards u jiných jazyků).
    Tam je rozdíl, že coding standards musí člověk dodržovat až v okamžiku commitu, takže když si někam do zdrojáku pastnu nějaký debugovací kód o kterém vím, že před commitem půjde zase pryč, tak ho nemusím v jazycích co nevyžadují přesné odsazení formátovat. A jsou i vyjímečné případy, kdy je lepší něco poodsazovat pro přehlednost trochu jinak než jak je to v coding standards,
    JIT existuje, jmenuje se PyPy, ale zatím nepodporuje všechny konstrukce. Python ale hlavně funguje jako skriptovací jazyk nad céčkovými knihovnami, takže ta rychlost může být snadno mnohem vyšší, než dosahuje Java.
    Java (nebo skoro cokoliv) nad céčkovými knihovnami bude taky rychlá :) Jak moc použitelné je PyPy s částí jazyka co to podporuje? I když jak na stránce projektu vidím odstavec "Known differences that are not going to be fixed" tak koukám, že s univerzální použitelností to asi nebude tak žhavé ...

    Tuším někde někdo zmiňoval, že konstrukce a široké možnosti jazyka (možnost přicpávat různé funkce a atributy skoro do čehokoliv, o věcech typu "eval" nemluvě) výrobu dobrého JIT kompilátoru vcelku dosti znesnadňují až znemožňují.
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.