abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.5.2012 13:33 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD disk a linux
    A celé je to způsobeno tím, že se v podstatě nikdo nezabývá tím, jaké struktury filesystémů by byly správné a efektivní na SSD discích. Pořád se k nim chovají jako k rychlým HDD a to je nesmysl. Potom výrobci zakrývají hardwarové informace, kdy přesvědčují OS, že SSD disk má 512 bytové sektory a vzhledem k tomu, že filesystémy s nimi pracují blbě (jako s HDD) tak to flikuji v hardwaru tím, že mají TRIM, wear leveling, reportují nižší diskovou kapacitu a podobné obezličky, protože filesystémy se chovají nesmyslně a na druhou stranu filesystémy se nemohou vyvíjet správným směrem, protože od HW nedostanou reálné informace.

    Tři roky píšu názor, že používáme SSD podobně, jako bychom používali HDD před 35 lety pomocí operací a struktur vyvinutých pro páskové jednotky. Myslím, že to co by bylo mnohem lépe funkční je.
    1. Hlavní a nejdůležitější je, aby SSD skutečně hlásily reálný stav hardwaru. Tedy jednak velikost skutečného sektoru a patrně i informaci pro každý sektor, kolik na něj proběhlo zápisů. Rozlišení by bylo třeba tak, že by na SSD byla propojka, která by rozhodla o chování jako současný zakrývaný režim nebo přesný reálným režim.
    2. Pak může být přístup na SSD optimalizován na úrovni celého filesystému, ne jen to flikovat TRIMem a wear levelingem bez porozumění struktur. Filesystém pro SSD by měl zapisovat celý 512 kB blok naráz a pouze jednou a uvnitř toho bloku pracovat se sektory nějaký podobným způsobem jako jsou filesystémy založené na cirkulálním logu jako NILFS, protože SSD má v podstatě nulový seek a dá se s ním v readu pracovat skoro jako s pamětí.
    3. A proto abychom mohli zapisovat data i v menších kusech než je 512 kB (to je poměrně moc) tak SSD by mohl mít nějakou malou RAM včetně malého kondenzátoru, který by měl dostatek energie, aby zapsal data z RAM do flash paměti v případě neočekávaného výpadku napájení
    Možná to není, žádná super myšlenka a můžeou být mnohé lepší, ale to, že se filesystémy na SSD neřeší mě připadá hodně zarážející.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.