abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.5.2012 14:21 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD disk a linux
    Rozhodně si nemyslím že SSD je slepá cesta. A nastává i zde situace, která u HDD nastala tak před 10-12 lety. Díky velké poptávce bylo v oboru dostatek peněz na velmi intenzívní výzkum, který vedl k objevům jevů na kvantové úrovni, které následně umožnily aplikovat jinou technologii a zásadně zvýšit hustotu záznamu na plotnách. Nyní se ukazuje, že co se týká disků jsou na obzoru technologie (kvantové magnetooptické jevy a práce na předpřipravených doménách), které by umožnily ještě jednou a na discích změnit principy technologií a už naposled zvětšit kapacitu.

    Pro SSD disky současná obrovská poptávka postupně má zásadní zlevnění technologie. Jak jsem psal 120GB SSD disk spotřebuje více než 10 více plochy křemíkové plotny než procesor, tím pádem potřeba vyrábět NAND čipy levně je velmi velká. Do rozvoje flash disků byla hlavní spotřeba na procesory a grafické chipy.

    To že blbě udělaný SSD disk může mít špatné parametry je zřejmé. Zápis do jeho paměti je velmi časově náročná záležitost a pokud okolní elektronika, nemá kvalitní techniky tak toto kompenzovat tak zápis je tristní. Používám dva "SSD disky" jeden, v pracovní stanici je OCZ Agility 3 o 120GB paměti, a stanice jede jak z praku. boot do logovacího okna v kdm je za cca 7 vteřin a najeti KDE po loginu asi 6. Prakticky všechny KDE aplikace najíždí do 1-2 vteřin po spuštění. I takový moloch jako gimp nebo digikam či libreoffice najede za 3-4 vteřiny. Je to rychlost, která už mne jinak neomezuje. Aktualizace baličků po stažení v podstatě jen proletí. Disk má slušné řízení a je už té verze, kde SandForce opravily problém pro řadič a nikdy to nespadlo. Druhý je obyčejný levný flash disk o 8GB který mám jako systémový disk pro domácí server. Má v podstatě jen systém a vše kam se píše jako /var nebo /run mimo tento "disk". Na read je v pohodě a v klidu a dostatečně rychlý protože po startu má vše v podstatě v paměti. Při aktualizaci balíčků je nesmírně pomalý a přenosové rychlosti jsou na úrovni stovek kB/s. To je jasný přiklad toho, že design elektroniky nemá žádné optimalizace a pak slabiny se projeví naplno. Pro mne to není podstatné, protože do disku se standardně vůbec nepíše a systém mám zazálohovaný takže když by flash klekla (samozřejmě flash nemá žádné wear leveling) jen systém obnovím na jinou.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.