abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.5.2012 00:02 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: JFFS2
    Jasně, mohlo by se to třeba strkat do DIMM slotů :-) SPD EEPROMka by BIOSu řekla, že se jedná o Flash DIMM, jakou má kapacitu atd. Stačilo by vyrábět flashky s RAM-like DDR rozhraním.
    Tak napřímo by to asi nešlo. Protože u takových datových toků jako jsou mezi procesorem a pamětí záleží na detailu. Rychlost paměti velmi záleží na různých wait stavech při časování, a i teď samozřejmě pokud jsou v počítači různě rychlé paměti tak celek jede podle nejpomalejší. A flash paměť by měla jistě jiné parametry, tak by potřebovala svoji sběrnici.
    Trochu problém vidím v tom, že kapacita SSDček je dneska běžně větší, než adresní prostor obsloužitelný řadičem RAM (nebo i větší, než šířka adresní části FSB, nebo jak se tomu u dnešních CPU jader říká).
    to je jen marketingová záležitost a to, že to trh v současnosti nechce. Jedna z mašinek na nichž pracuji je už 3 roky starý malý server Dell 710 na 2U výšce a i do něj se dá dát 256 GB paměti. Velké servery a superpočítače mají mnoha terabytovou paměť. To že procesory mají omezené řadiče je zcel jistě jen marketing.
    Jinak sběrnice PCI (a potažmo i PCI-e) standardně nabízí možnost mapovat IOMEM okna = procesor k takto namapovanému adresnímu bloku přistupuje stejnými instrukcemi, jako k RAMce. Zdá se, že teoretické maximum pro základní adresu i velikost okna u dnes běžných 32b BARů je 4 GB, ale našel jsem zmínku i o možnosti definovat 64b BARy.

    Jasně, sběrnice PCI by byla citelně pomalejší, než přímé rozhraní do paměťového řadiče (zejména u rozdrobených přístupů - PCI má slušnou propustnost zejména v dávkovém režimu).
    No právě, rychlost je zásadní.

    To že tohle není v main streamu mne ani tak nepřekvapuje, ale hodně mě zaráží, že se o tom, jak to udělat dobře a efektivně, nemluví více, že na akademické úrovni nepostavili nějaké systémy, třeba jen jako proof of concept. Ja to aby zjistili jaké takové uspořádání může mít vlastnosti. Jsem přesvědčen, že čipové sady na řadiče paměti jsou a postavit trochu jiný northbridge, který by řídil takovou flash paměť by nemělo být tak složité.

    Je jasné, že na něčem podobném pracovat by byla obrovská změna celého konceptu systémů, asi největší od nástupu disků v 70 letech. (třeba by se asi musela změnit celá koncepce alokace paměti. Kromě malloc by bylo něco jako fmalloc, alokovalo by paměť jinde a jinak a zasáhlo by změna, jak jádro tak všechny aplikace.) Právě proto, že jsem kdysi dávno, po vstupu na MFF, ještě pracoval se systémem s magnetickými páskami jako hlavním trvalým úložištěm a ovládal je příkazy
    FORWARD
    FORWARD n
    REWIND
    tak se nemohu zbavit pocitu, jako bychom pracovali se SSD disky stejně, jako bychom používali disk jako lineární páskovou jednotku a strašně si libovali, jak moc se ty příkazy FORWARD a REWIND touto novou technologií zrychlily, a jak je to úžasné mít tak rychlou pásku. Přičemž samozřejmě jiná kvalita přístupu dává nové a jiné možnosti organizace dat.

    Ale asi tahle diskuse utekla už moc daleko od dotazu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.