abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 793 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.8.2012 15:06 Radek Hladik | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 a IPSec prakticky - jak na to a k čemu to?
    IPSec je povinnou součástí implementace IPv6
    Jak jsem psal někde výše, už není.
    Moje informace vycházela z knížky pana Satrapy aktualizované ke konci roku 2011, ale pokud je tomu už jinak, tak to asi nijak moc nevadí, jen si to chce dát pozor a vybírat implementace, které IPSec mají, pokud ho budu požadovat... A dokonce si i odpustím si poznámku, že IPv6 mění vnitřnosti jak politici názory (no dobře, úplně neodpustím :-) ).
    IPsec je implementován v kernelu už bůhví jak dlouho, není to žádná novinka, a to jak pro IPv4, tak pro IPv6, tak pro hybridní tunely.
    Tak nějak jsem ten svůj bod myslel, prostě přijdu k Fedoře 7 a bude to tam...

    Experimentovat jde čistě s příkazem ip bez jakýchkoli démonů, viz první z odkázaných článků.
    A je to možné použít i v nějaké malé míře rozumně produkčně nebo opravdu jen na experimenty? Tedy, existuje nějaké rozumné produkční scenario (fuj slovo), kde to takhle bude stačit a bude to smysluplné?
    Vcelku použitelné to bude pro udělání VPN - režim tunnel
    Na IPv4 zcela běžně používané, není důvod si myslet, že by tomu bylo na IPv6 jinak.
    Souhlas, ale na dělání VPN existuje spousta jiných toolů, proto mě tohle využití tolik nezajímá.
    Jinak řečeno, kromě použití na administrativně moje tunely,
    To je hlavní použití.
    To už je podle mně dost subjektivní názor. Osobně IPSec chápu jako možnost, jak obecně ověřit protistranu, tedy přijde spojení z IP adresy x::y, já jí v životě neviděl, ale budu schopen věřit, že je to ta adresa. Pokud tohle IPSec nedovede zajistit, tak se u mně dostává plus/mínus na úroveň OpenVPN. Možná lepší, možná horší, ale pořád ve stejné kategorii...

    Obě strany se můžou autentizovat pomocí certifikátů. Buď musíš znát certifikát předem, nebo ho musíš ověřit pomocí CA, nebo ho můžeš získat z DNS, pokud mu věříš. Proto se to kombinuje s DNSSEC, kde je systém důvěry hierarchický, narozdíl od veřejných CA, kde je systém důvěry „věřím každému blbečkovi, kdo dotáhl svoji CA na seznam podporovaných“. Co z toho je lepší, nechť posoudí každý sám.
    Tohle je samozřejmě dobrá otázka. Přiznám se, že nevím, jak je to s podepisováním reverzních zón, takže DNSSEC jako technologie ano, ale mám pocit, že použití v této oblasti zatím není (ale jak řikám, můžu se mýlit). Co se týče přístupu s blbečkem, co něco někam dotáhl... No jak to říct, docela by mi zatím stačilo, kdyby to fungovalo v rámci ČR a v rámci ČR máme akreditované CA, které když něco podělají, tak rovnou dotáhnou automatickou pokutu 5-10 mega. A ještě je ta důvěryhodnost podložena v zákonech ČR, imho je to docela silné... Ve srovnání s třeba NIC (nic proti NIC :-)), který v případě podepisování reverzních zón zcela určitě nebude mít takhle silné základy...
    když u každé IPv6 komunikace nejprve ověřím, zda je cílová strana mi ochotna poskytnout (alespoň) nějaký certifikát?
    A jak jinak by to mělo být? Myslím, že DNS dotaz na tohle bude ideální.
    To jsem myslel trochu jinak. Jakou cca budu mít v současné době úspěšnost, když všechny IPv6 adresy, na které normálně lezu, nejdřív požádám o certifikát (zatím řekněme úplně jakýkoliv)?

    Ostatní věci buď souhlasím nebo jsou naopak v kategorii subjektivních názorů, na kterých se my dva neshodneme a nemá cenu o nich diskutovat :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.