abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 560 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.6.2013 17:17 Radek Hladik | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Systemd a synchronizace času
    Mám jeden poměrně nepodstatný, ale principielně snad alespoň trochu zajímavý dotaz. Server s Fedorou 17, standardní systemd, atd... A při kontrole sshd jsem si všiml, že prý běží už rok a něco " Active: active (running) since Fri, 09 Mar 2012 03:57:41 +0100; 1 years and 2 months ago", přičemž uptime serveru je 60 dní.

    Příčina je jasná, když server startoval, byly špatně hodiny, což je bohužel vlastnost použitého supermicro serveru :-( Na serveru normálně běží chrony a o synchronizaci času se stará, takže teď je čas správně.

    Samozřejmě se na to můžu vykašlat, ale když už tam je ten new'n'shiny systemd a má tuhle poměrně užitečnou informaci, mohlo by být zajímavé to nějak pořešit. Ale jak?
    1. Neřešit
    2. rozdělit služby na ty, co můžou mít závislost na chrony a zbytek. Protože asi nemůžu mít network závislý na chrony, když by chrony bylo závislé na network. Navíc potřebuju mít závislost ne na startu chrony, ale na okamžiku, kdy usoudí, že čas je správně (alespoň přibližně)
    3. Nacpat chrony co nejdřív do nějakého targetu, třeba sysinit
    4. Někam "brzo" narvat ntpdate
    5. Nepoužívat HW, co má takhle blbé hodiny
    6. Pokud chrony (nebo něco jiného) detekuje velkou změnu v čase, zrestartovat co nejvíc (ideálně celý server)
    7. Nějaká podpora systemd
    Ad 2) Vždycky zůstane minimálně chrony a jeho prerekvizity a vše, co se spustilo před tím, což je u systemd poměrně hodně (všechny mounty, konzole a já nevím, co ještě). Navíc je potřeba reagovat na moment, kdy je čas správně, což ovšem chrony může trvat i několik hodin (pokud dělá takovéto jemné dorovnávání), takže potřebuju spolupráci od chrony typu "tak a teď už je čas docela dobrý"... Navíc budu mít hodně věcí závislých na chrony, což může způsobit problém...

    Ad 3) Skoro stejné problémy jako 2), jen mi odpadne ta závislost na chrony. A v obou případech budu mít služby, co mají čas správně smíchané se službami, co mají čas špatně.

    Ad 4) Tohle má skoro ty samé problémy jako 2+3, jen je to trochu jinak realizované

    Ad 5) Jo, ale podobné rozcházení se času je docela bežné, jen ne v takovém měřítku, ale už jsem viděl rozdíl půl dne za měsíc vypnutí. A co platformy, které nemají RTC, kam se systemd pomalu taky tlačí?

    Ad 6) Tohle by byla "teoreticky" správná varianta, server se rozjede v režimu, kdy si syncne hodiny a pak se rebootuje (doufaje, že se hodiny nezmastí) v plnohodnotném režimu. Restart třeba jen některých služeb problém nevyřeší.

    Ad 7) To by si systemd musel počítat jak dlouho služba běží místo od kdy, což by nebylo úplně jednoduché. Nebo by musel nějak docela komplikovaně reagovat na změny času ("čas nám poskočil o rok, tak si o rok posuneme počítadla...." :-) ). Ikdyž když o tom tak přemýšlím, tak používat stejný zdroj, jako používá uptime, by nemuselo být tak těžké. Systemd by věděl, že služba startovala, když uptime byl 5 minut, zbytek je otázka dopočítání z aktuálního data a uptime. Případně by šel použít jiný (přesnější) čítač uptime, ale hlavně, aby nepřetékal :-)

    Dřív jsem tenhle problém řešil tak, že poměrně brzo se spouštělo ntpdate, které udělalo alespoň hrubou synchronizaci. Jenže tehdejší init nedělal paralelení start a nevypisoval čas, od kdy služba běží...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.