abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze

    Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:00 | Zajímavý software

    WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 6
    včera 13:33 | IT novinky

    Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:22 | Humor

    Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 34
    včera 06:00 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:55 | IT novinky

    Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    18.2. 18:33 | IT novinky

    Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (26%)
    Celkem 917 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.7.2013 12:54 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce
    Rozdíl v opravitelnosti mezi autem a systémem je hlavně v tom, že v autě skutečně se musí fyzicky odpracovat ta oprava, (třeba vyměnit brzdový kotouče aby to netáhlo na stranu.) V systému mohu mít automatické nástroje, které mi části údržby mohou dělat. Pravděpodobně nebudou tak efektivní, jako když to někdo udělá ručně, ale do značné míry budou funkční.

    Naprosto jasně je to vidět ve vývoji. Android, iOS i Windows se v podstatě spravují samy a běžného uživatele, pokud nepřekoná nějakou bariéru, v podstatě moc nepustí k tomu, aby systém zmrvil. A když se to uživateli přece jen časem z neznalosti povede, tak něco bude zkoušet a pokud to nezabere přeinstaluje (nebo si nechá přeinstalovat) systém. A rozhodně takovou ztrátu času bere jako efektivnější, než by měl mnohem více času strávit nastudováním potřebné dokumentace.

    V linuxu je takovou částečnou možností používat nadstavby, které jednak aktuálně vysvětlují uživateli, co ovlivňuje a jednak mu nabídnou omezený "bezpečný" set konfiguračních voleb. Na druhou stranu možnosti a nástroje pro samoúdržbu je něco co linuxu chybí a je zde obrovský prostor. Z mých zkušeností převážná většina konfiguračních zásahů v běžném provozu se redukuje do nějakého (i když někdy složitějšího) rozhodovacího stromu (Tedy něco ve formě, chceš A, tak na to potřebuješ B ve stavu b,C s parametrem 1 a D povoleno, (protože C mění parametr na 1 tak to ovlivní chování X)) v jistém směru nástroj, který by souvislostí hlídal podobně jako balíčkovače jako aptitude, yum, zypper hlídají souvislosti instalovaných balíčků. Triviální příklad, včera jsem si nastavoval ssh přístup na domácí server na Centosu přes RSA klíč. Nechodilo to. Pak jsem našel, že je nutné mít přístupová práva na chmod 700 ~/.ssh. A pak již to přirozeně šlo. (tedy že práva 744 pro adresář zamezily přístup přes klíče, nicméně 744 práva na jiné distribuci funkcionalitě nebránily) Velmi si dokážu představit, že bych mohl pustit nějaký program kontrola_konfigurace a ten by prošel na základě zaznamenaných pravidel mou konfiguraci a vytvořil report, a v případě BFU ještě v nějaké grafickém hávu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.