abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.1.2014 20:46 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxová distribuce

    Otázka: Proč má Linux tak zoufale málo desktopových uživatelů?
    Odpověď: Protože nováčkům každý doporučuje zoufale špatné distribuce typu Debian nebo Blbuntu.

    Debian by byla docela dobrá odpověď v roce 1995. Dnes nemáme rok 1995.

    Chcete-li něco, co se zaručeně nesesype při upgrade na vyšší verzi, pak je nejlepší zvolit takovou distribuci, která žádné verze nemá. Například ArchLinux. Má ovšem jednu zásadní „nevýhodu“: U některých jedinců vyvolává dojem, že se nehodí na server, :-D takže pokud ho nasadíte kamkoliv jinam než na vlastní desktop, budete se muset s těmito podivnými jedinci stále dokola hádat, přestože objektivní argumenty od nich nikdy neuslyšíte. :-D Nicméně pokud jste jediný, kdo o systémech rozhoduje, nic vám v jeho nasazení nebrání. Jako desktopové prostředí, na kterém se můžete spoustu věcí naučit a snadno a rychle zprovoznit nejnovější software, se ArchLinux hodí naprosto dokonale.

    Pokud se nebojíte občasného (v podstatě zbytečného a spíš formálního) upgradování nějakých „verzí“ a výměnou za to chcete mít uživatelsky vstřícný systém s velkou měrou automatizace všech správcovských úkonů, pak bych za poměrně jasnou volbu považoval Fedoru. CentOS je vhodný pro případ, že by někdo trval na fosilních a předem zastaralých verzích instalovaného software, ale kdekoliv, kde máte možnost o distribuci samostatně rozhodovat, není žádný důvod „pěstovat fosilie“. Na desktop vždy všem důrazně doporučuji KDE spin Fedory, protože Gnome je jeden z hlavních důvodů, proč má Linux málo desktopových uživatelů: Pro koho je Gnome první setkání s Linuxem, ten se velmi často k Linuxu nikdy nevrátí.

    Sečteno a podtrženo: Na servery tedy CentOS, pokud musíte a pokud nemáte jinou možnost. Na desktop bych v takovém případě zvolil Fedoru, protože velká spousta detailů tam bude CentOS důvěrně připomínat (správa balíčků, uspořádání souborů s nastavením atd.) a tím pádem se nebudete muset hned od začátku potýkat se dvěma odlišnými prostředími. KDE spin Fedory se naprosto dokonale hodí také pro BFU na desktop. Mezi klíčové výhody Fedory patří podpora pro SELinux (která je implicitně zapnutá a funkční) a výborná out-of-the-box podpora pro virt-manager či obecně pro některé další známé technologie, na kterých (spolu)pracuje RedHat. (Tím nechci říct, že by ostatní distra něco z toho neuměla, ale vyžaduje to leckdy víc počátečního úsilí než u Fedory.)

    Závěrem bych rád zdůraznil, že neexistuje žádný důvod, proč mít na serverech jiný systém než na desktopech a proč by servery měly mít nějaký rádoby-stabilní software (který je ve skutečnosti pouze zastaralý a potenciálně děravý — se stabilitou ve smyslu spolehlivosti a funkčnosti to nemá co dělat). Z hlediska správy by pak vůbec nebylo špatným řešením mít například všude Fedoru. Výrazně to zjednoduší všechny možné úkony a nemusíte nosit v hlavě specifika několika verzí systémů. Řešení „všude ArchLinux“ Vám příliš nadšeně doporučit nemohu — ne že by nebylo super, ale nekonečné diskuse s (o tři odstavce) výše zmiňovanými jedinci by Vás časem připravily o čas i o veškerý elán. :-D

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.