abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 560 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.6.2014 11:27 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: partitionable RAID
    Praktické zkušenosti v dokumentaci nevyčte
    O dokumentaci zde nepadlo ani slovo.
    Samotného mě zajímá, protože mdraid přes celý disk nepoužívám (vždy na úrovni partišen) a zajímá mě, jaké jsou s tím zkušenosti.
    Dobře čteš mezi řádky. Dotaz jako takový zněl, zda máme zkušenosti s vytvářením oddílů nad mdraidem, což nemá přímou souvislost s tím, nad čím je vytvořený mdraid samotný. Díky za doplnění a když si to zpětně promítnu, tak i věřím tomu, že to takhle tazatel myslel.

    Právě proto od tazatelů očekávám, že věnují alespoň trochu snahy vytvoření dostatečně kompletního a srozumitelného dotazu, pokud očekávají, že někdo jiný bude věnovat alespoň tolik snahy odpovědi.

    Tedy k věci:

    Pokud chci z diskového pole bootovat, tak je nejsrozumitelnější mít DOS MBR na každém disku a pod ní jeden oddíl přes celý disk, který se použije jako fyzická vrstva pro RAID. Jsou k tomu následující důvody.

    1) Dosovský formát je triviální, používá se i jako součást GPT, stejným způsobem lze tedy použít jako konceptuální součást RAID. V obou případech poskytuje informaci o tom, co se na disku nachází, a to ve známém srozumitelném formátu.

    2) Dosovský MBR je maličký. Moderní nástroje (v CentOS 6 je třeba použít fdisk -cu) zarovnávají první oddíl typicky na 2014 bloků po 512 bajtech, tedy pokud dobře počítám jeden megabyte včetně toho MBR. To představuje dostatek prostoru na bootloader jako je GRUB2, který umí bootovat přímo ze softwarového RAIDu.

    3) Je pravda, že některé formáty RAIDu ukládají metadata na konec a tudíž je v závislosti na variantě (RAID1 versus RAID5 apod) možné výše uvedené řešit i uvnitř toho RAIDu. Na druhou stranu má tato technika v sobě už tak mnoho neznámých a přitom u SW RAID nepřináší reálné výhody oproti výše popsanému postupu.

    Takže moje doporučení zní, aby software RAID, který má být bootovatelný, byl vždy postaven nad oddíly (stačí jeden oddíl pro každý disk). Bootloader pak lze instalovat na všechny disky, aby systém bootoval i v případě výpadku prvního. Dále doporučuju si nakreslit, kde asi sídlí která doplňková data (partition table, bootloader, RAID metadata), aby si člověk udělal představu o tom, že stejně reálně jenom odsekne dva kusy disku pro jiné účely a zbytek se normálně RAIDuje.

    Když už si člověk dá práci s RAIDem, který ho chrání proti selhání hardware, doporučuju vždy používat LVM jako další vrstvu a chránit tak administrátora prozměnu proti jeho vlastním chybám. LVM oddíly se spravují mnohem lépe a bezpečněji než když se použije další MBR či GPT vrstva. Mají jména, takže se člověk neuklepne a nezruší si sousední partition, je možné je volně zvětšovat za běhu bez ohledu na umístění ostatních oddílů.

    Možná se tu ukáže někdo s jiným názorem, ale osobně považuju MBR+RAID+LVM za ideální vrstvení pro současný linuxový softwarový RAID.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.