abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.8.2014 22:15 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hostapd odmítá pracovat v 5GHz.

    Měl jsem tentýž problém s Atherosem a musel jsem si hacknout kernelový driver. Driver totiž trvá na „lokalizaci“ zapsané v ROM WiFi karty. Co nastavuje CRDA, je v podstatě irelevantní. Ba mnohem hůř: Nastavovat CRDA je chyba, pokud jde o dostupné vlastnosti, protože nikdy nedochází k nahrazení pravidel jinými, nýbrž k vytvoření průniku povolení a sjednocení zákazů (či jak to slušně nazvat). Tedy z hlediska dostupných frekvencí, výkonů a režimů (ne nutně z hlediska zákona) je nejlepší zrušit veškerá nastavení CRDA a rozhodně nenechávat v konfiguraci (často) implicitní „world domain“ ani nic jiného. Pokud už má karta v ROM české prostředí (což je velmi výjimečný případ, bohužel), nastavení lokalizace nic nezmění. Pokud má v ROM jakékoliv jiné prostředí, nastavení CRDA může možnosti karty pouze dále omezit, nikdy ne rozšířit.

    Nakonec jsem hacknul kernelový driver tak, aby předstíral, že v ROM našel lokalizaci CZ (což je, jestli se nepletu, 203 v jednou z numerických formátů). Podle lidí od Atherosu je to hrubě nekorektní kvůli nějakým údajným magickým nikdy nepublikovaným kalibračním údajům, které má karta někde uložené a které pak můžou způsobovat imaginární a hypotetickou nekompatibilitu. Na to já ovšem seru, protože chci, aby zaprvé hostapd uměl využít kanály 12 a 13 v pásmu 2.4 GHz a zadruhé aby hostapd uměl využít vůbec nějaké kanály v pásmu 5 GHz, protože ve „world“ doméně ani v doméně karty, kterou jsem objednal z Číny (ale měla v ROM doménu „Aruba“ nebo co — fakt vtipné), nic z uvedeného není možné.

    Nemůžu si pomoct, ale tenhle regulační fanatismus je nehorázně otravný. Pakliže vím, že jsem v České republice a že můj server sedí v České republice, měl bych prostě mít možnost nastavit CZ/203 a nevidím důvod k jakékoliv další debatě. Až budu porušovat zákon, pak ať si na mě klidně někdo došlápne. Ale driver by měl umožnit jakékoliv nastavení bez hnusných hacků v kernelu. No a pokud jde o skryté, hypotetické a imaginární kalibrační údaje, které prý znemožňují snadné přenastavení WiFi chipsetu z jedné lokalizace do jiné, takové prasárny by se měly zakázat. Mělo by být zakázáno něco takového nejen tvrdit, ale i provádět, pokud někdo něco tak nesmyslného opravdu dělá. (Dokud někdo nezveřejní dokumentaci, je to pro mě pustá konspirační teorie, která je pouze velmi populární na mailing listech Atherosu, dnes již vlastně Qualcommu.)

    Nejhorší je, že většina notebooků se prodává s kartami ve „world“ doméně, kde je téměř všechno zakázáno. U těchto karet pak nastavení lokalizace úplně postrádá smysl, protože omezenější už ta pravidla být nemůžou, tedy průnik povolení a sjednocení zákazů vrací už jen stále znova to samé. S takovými notebooky se pak nedají dělat žádné 5GHz access pointy a všechny kanály, které nejsou globálně povolené, se dají používat pouze v roli klienta s pasivním scanningem. Za takové předpisy by měla někoho sejmout cihla do hlavy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.