abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.10.2014 05:10 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zrychlit starší notebook.

    Beznadějně zastaralá verze beznadějně špatné distribuce může nasvědčovat tomu, že tam běží nějaký botnet. První a nejdůležitější rada tedy je: aktualizovat systém na něco, co není starší než týden. V opačném případě hrozí, že se budeš marně potýkat s problémy, které už dávno někdo vyřešil. Problém tohoto typu se ovšem obvykle nevyřeší samotným přeinstalováním nebo něčím podobným a je lepší napřed zjistit, co přesně je špatně a k čemu tam došlo, aby to člověk propříště věděl.

    Základem je podívat se, co přesně tam běží. Vezmi si tedy htop a nastav ho tak, aby zobrazoval i kernelové procesy, procesy ostatních uživatelů i jednotlivá vlákna. Nech si procesy seřadit podle času stráveného na CPU i podle spotřeby paměti a podívej se, jestli tam není nějaký podivný extrém a případně co asi tak dělá. (Nech si htopem zobrazit a průběžně aktualizovat příkazové řádky procesů, ať vidíš, co přesně to je.)

    Podívej se v htopu taky na celkové obsazení paměti, zda a jak moc se používá swap a co se děje. Nastav si zobrazení zatížení procesoru i obsazení paměti do nejpodrobnějšího režimu, který například u procesorů rozlišuje kernel, userspace, čekání na I/O a pár dalších stavů. Spoustu věcí ohledně swapování umí napovědět taky mpstat a iostat s vhodnými parametry, nicméně problém tohoto typu bývá obvykle už z htopu a z odezvy systému zjevný. Je tedy potřeba hledat, co by asi tak mohlo být přehnaně náročné na procesor a paměť.

    Důkladně projdi jak dmesg, tak i log X-serveru a session, jestli tam není něco podezřelého (obvykle EE v /var/log/Xorg.0.log nebo všemožné jiné chybové hlášky v ~/.xsession-errors; pro začátek postačí něco jako grep -i error na daném souboru). Občas totiž bývá náhlé extrémní zpomalení uživatelského rozhraní způsobené bugem v grafických driverech, ať už na straně kernelu nebo X-serveru. O problému ale píšeš tak extrémně vágně, že mi není jasné, co přesně funguje pomalu a jak se to projevuje.

    Zkontroluj, jestli správně funguje frequency scaling na procesoru (což lze nejtriviálnějším způsobem zjistit třeba tím, zda se mění frekvence uváděné v /proc/cpuinfo). Taky se zkus podívat na Intel PowerTop, co ukazuje, jestli nehlásí nějaké zásadní nedostatky ve správě napájení a podobně. Jestli si to dobře pamatuju, umí taky odhalit extrémní latenci u některých interruptů a jiné napůl softwarové problémy.

    Dál se podívej, jak je na tom chlazení procesoru i ostatních subsystémů. Zkus, co vypíše příkaz sensors z balíku lm_sensors, případně zkus najít další senzory pomocí sensors-detect. Tím se většinou dostaneš k teplotám CPU, grafické karty a některých částí motherboardu. Teplotu disku můžeš zkontrolovat pomocí něčeho jako smartctl -A /dev/sda.

    Když už jsem u toho disku, iostat a smartctl můžou společně pomoct odhalit spoustu různých chyb a problémů. Někdy zoufale pomalá rychlost čtení (zjištěná napřílad v iostatu) prozradí i to, co disk ve S.M.A.R.T. vůbec nehlásí.

    V neposlední řadě to může klidně být softwarový problém, například něco náročnějšího (indexování, aktualizace, scrub filesystému) běží na pozadí a v systému jsou špatně nastavené cgroups, až tak špatně, že uživatelská relace nedostává rozumnou prioritu a nefunguje příliš interaktivně. (Nevěřil bych, že se to může stát, kdybych to už někde neviděl.) Tohle se diagnostikuje celkem obtížně, ale obecné pravidlo je zkontrolovat v /proc/mounts, zda jsou vidět cgroups, a pozorně zírat do htopu, co přesně zabírá procesorový čas a proč.

    Když už jsme u softwarových problémů, je dobré se podívat do ulimit -a, jestli tam náhodou nejsou podezřele přísná omezení. Nemusí jít jen o zjevné omezení CPU času, ale taky třeba o velikost paměti nebo o maximální počet file descriptorů, jejichž nedostatek může náhodně zasekávat snahu některých aplikací o komunikaci a tím v konečném důsledku i zablokovat uživatelské rozhraní, protože nepřeberná spousta programů neumí na takovou situaci korektně zareagovat.

    Frekvence grafické karty může taky hrát svou roli. Zažil jsem na mém notebooku případ, kdy selhal teplotní senzor někde na motherboardu (a neukazoval nic jiného než 127 °C), kvůli čemuž byla grafická karta nastavená do režimu, kdy přinášela víc škody než užitku, co se týká akcelerace, a držela se na nejnižší frekvenci. Tohle už ale hodně záleží na konkrétní grafické kartě (v mém případě NVidia).

    Čistě pro pořádek může taky při diagnostice problému pomoct vytáhnout všechny SD karty a podobná zařízení (pro případ trestuhodně špatné implementace driveru, který při selhání zařízení či příliš pomalém přístupu blokuje půlku kernelu), případně zkusit odpojit USB a FireWire zařízení, zda nedělají nějakou paseku. V dnešní době zmlsané multiprocesory se to nezdá, ale na jednoprocesoru může i obyčejná selhávající DVD mechanika nadělat pořádnou paseku, když některý z driverů není na takovou situaci dobře připravený a zamyká, co a kde by neměl.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.