abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 2
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.10.2014 05:10 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zrychlit starší notebook.

    Beznadějně zastaralá verze beznadějně špatné distribuce může nasvědčovat tomu, že tam běží nějaký botnet. První a nejdůležitější rada tedy je: aktualizovat systém na něco, co není starší než týden. V opačném případě hrozí, že se budeš marně potýkat s problémy, které už dávno někdo vyřešil. Problém tohoto typu se ovšem obvykle nevyřeší samotným přeinstalováním nebo něčím podobným a je lepší napřed zjistit, co přesně je špatně a k čemu tam došlo, aby to člověk propříště věděl.

    Základem je podívat se, co přesně tam běží. Vezmi si tedy htop a nastav ho tak, aby zobrazoval i kernelové procesy, procesy ostatních uživatelů i jednotlivá vlákna. Nech si procesy seřadit podle času stráveného na CPU i podle spotřeby paměti a podívej se, jestli tam není nějaký podivný extrém a případně co asi tak dělá. (Nech si htopem zobrazit a průběžně aktualizovat příkazové řádky procesů, ať vidíš, co přesně to je.)

    Podívej se v htopu taky na celkové obsazení paměti, zda a jak moc se používá swap a co se děje. Nastav si zobrazení zatížení procesoru i obsazení paměti do nejpodrobnějšího režimu, který například u procesorů rozlišuje kernel, userspace, čekání na I/O a pár dalších stavů. Spoustu věcí ohledně swapování umí napovědět taky mpstat a iostat s vhodnými parametry, nicméně problém tohoto typu bývá obvykle už z htopu a z odezvy systému zjevný. Je tedy potřeba hledat, co by asi tak mohlo být přehnaně náročné na procesor a paměť.

    Důkladně projdi jak dmesg, tak i log X-serveru a session, jestli tam není něco podezřelého (obvykle EE v /var/log/Xorg.0.log nebo všemožné jiné chybové hlášky v ~/.xsession-errors; pro začátek postačí něco jako grep -i error na daném souboru). Občas totiž bývá náhlé extrémní zpomalení uživatelského rozhraní způsobené bugem v grafických driverech, ať už na straně kernelu nebo X-serveru. O problému ale píšeš tak extrémně vágně, že mi není jasné, co přesně funguje pomalu a jak se to projevuje.

    Zkontroluj, jestli správně funguje frequency scaling na procesoru (což lze nejtriviálnějším způsobem zjistit třeba tím, zda se mění frekvence uváděné v /proc/cpuinfo). Taky se zkus podívat na Intel PowerTop, co ukazuje, jestli nehlásí nějaké zásadní nedostatky ve správě napájení a podobně. Jestli si to dobře pamatuju, umí taky odhalit extrémní latenci u některých interruptů a jiné napůl softwarové problémy.

    Dál se podívej, jak je na tom chlazení procesoru i ostatních subsystémů. Zkus, co vypíše příkaz sensors z balíku lm_sensors, případně zkus najít další senzory pomocí sensors-detect. Tím se většinou dostaneš k teplotám CPU, grafické karty a některých částí motherboardu. Teplotu disku můžeš zkontrolovat pomocí něčeho jako smartctl -A /dev/sda.

    Když už jsem u toho disku, iostat a smartctl můžou společně pomoct odhalit spoustu různých chyb a problémů. Někdy zoufale pomalá rychlost čtení (zjištěná napřílad v iostatu) prozradí i to, co disk ve S.M.A.R.T. vůbec nehlásí.

    V neposlední řadě to může klidně být softwarový problém, například něco náročnějšího (indexování, aktualizace, scrub filesystému) běží na pozadí a v systému jsou špatně nastavené cgroups, až tak špatně, že uživatelská relace nedostává rozumnou prioritu a nefunguje příliš interaktivně. (Nevěřil bych, že se to může stát, kdybych to už někde neviděl.) Tohle se diagnostikuje celkem obtížně, ale obecné pravidlo je zkontrolovat v /proc/mounts, zda jsou vidět cgroups, a pozorně zírat do htopu, co přesně zabírá procesorový čas a proč.

    Když už jsme u softwarových problémů, je dobré se podívat do ulimit -a, jestli tam náhodou nejsou podezřele přísná omezení. Nemusí jít jen o zjevné omezení CPU času, ale taky třeba o velikost paměti nebo o maximální počet file descriptorů, jejichž nedostatek může náhodně zasekávat snahu některých aplikací o komunikaci a tím v konečném důsledku i zablokovat uživatelské rozhraní, protože nepřeberná spousta programů neumí na takovou situaci korektně zareagovat.

    Frekvence grafické karty může taky hrát svou roli. Zažil jsem na mém notebooku případ, kdy selhal teplotní senzor někde na motherboardu (a neukazoval nic jiného než 127 °C), kvůli čemuž byla grafická karta nastavená do režimu, kdy přinášela víc škody než užitku, co se týká akcelerace, a držela se na nejnižší frekvenci. Tohle už ale hodně záleží na konkrétní grafické kartě (v mém případě NVidia).

    Čistě pro pořádek může taky při diagnostice problému pomoct vytáhnout všechny SD karty a podobná zařízení (pro případ trestuhodně špatné implementace driveru, který při selhání zařízení či příliš pomalém přístupu blokuje půlku kernelu), případně zkusit odpojit USB a FireWire zařízení, zda nedělají nějakou paseku. V dnešní době zmlsané multiprocesory se to nezdá, ale na jednoprocesoru může i obyčejná selhávající DVD mechanika nadělat pořádnou paseku, když některý z driverů není na takovou situaci dobře připravený a zamyká, co a kde by neměl.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.