abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.7. 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.7. 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    22.7. 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (3%)
     (28%)
    Celkem 120 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 15:10
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.2.2016 19:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: několik linuxových distribucí vedle sebe

    Instalací distribucí do Btrfs subvolumes. Jeden můj filesystém má například subvolume /fedora_root, /arch_root, /fedora_boot, /arch_boot, /fedora_var, /arch_var a /home. Při bootu si pak každá distribuce namountuje své subvolumes a /home se sdílí. (To někdy zaskřípe při různých verzích software, ale co už, klidně se dá vytvořit taky oddělený /home pro distribuce.) Konfigurace GRUBu je pak trochu komplikovanější, ale dá se zvládnout. V podstatě jde jen o to dát každému kernelu správné rootflags se správným subvolume. Subvolume od ostatních mount pointů už jsou v /etc/fstab. Taky je třeba dát si pozor na nastavení uživatelů a skupin, aby ta čísla byla zkrátka napříč distribucemi konzistentní. A konečně může být nutné mít víc swapovacích oddílů, pokud se má každá distribuce zvlášť uspávat na disk a probouzet. (Je celkem cool mít možnost uspat jednu distribuci, přebootovat do druhé, pak se vrátit zpátky do té původní a pokračovat od minulého stavu. To ale s jedním jediným swapovacím oddílem nepůjde.)

    Tento layout má několik zásadních výhod: Zaprvé, veškerý diskový prostor je vždy k dispozici; není ho nikdy potřeba předem dělit. Zadruhé, přístup k diskům ostatních distribucí (třeba kvůli nasísnutí do konfiguračních souborů) je celkem triviální. A konečně zatřetí, jakékoliv změny jsou triviální. Přidání další distribuce je snadné, nemusí se nikde přeorganizovat žádné diskové místo. Odebrání distribuce zase vrátí místo do filesystému, prostě jako smazání čehokoliv jiného.

    Problém může nastat snad jedině tehdy, pokud by se verze kernelu v různých distribucích lišily až tak, že by to například působilo problémy s filesystémem. To se ale na rozumných distribucích s aktuálními kernely prostě nestává. Mohlo by to nastat u hrůz typu Ubuntu, ale … no, zkrátka, kdo něco takového má, dobře mu tak.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.