Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Přechod oblíbené firewallové distribuce pfSense postavené na FreeBSD pod společnost Electric Sheep Fencing LLC, která se následně rozhodla přelicencovat projekt pod jakousi pseudo-BSD licencí a zamezit uživatelům a vývojářům v přístupu ke kritickým vývojovým nástrojům a komponentám, pokud neodsouhlasí speciální licenční smlouvu (PDF), nevzbudil mezi částí komunity přílišné nadšení. Vznik forků byl proto jen otázkou času.
Po již loni na podzim vzniknuvším projektu VirtualPF s Creative Commons licencí, zaměřeném na provoz ve virtuálních strojích, nyní přichází další plně open-source fork - OPNsense. Dle slov autorů je krom výrazného pročištění kódu jedním z hlavních cílů poskytnout komunitě a vývojářům veškeré zdrojové kódy a nástroje potřebné k dalšímu vývoji pod jednoduchou, dvoučlánkovou BSD licencí - přesně tak, jako tomu bylo původně u pfSense.
Ke stažení již je první stabilní verze 15.1, určená výhradně pro architekturu AMD64, spolu s návodem k instalaci. Vzniku projektu si povšiml i spoluzakladatel pfSense Scott Ullrich, mezi nímž a novým vlastníkem již delší dobu nepanují příliš přátelské vztahy a vzájemná komunikace zřejmě probíhala výhradně přes právníky.
Tiskni
Sdílej:
našťastie komunita okolo BSD je tak idiotská ako autor správičkyDěkujeme za podnětný příspěvek z Horních Uher.
hovoria tomu slobodný softvér
Nehovoria. Říkají tomu open source. Termín "free software" je vynálezem FSF.
Někomu záleží na tom, aby jeho kód byl svobodný pro všechny a někomu ne, pro což nemám pochopení.Protiřečíš si. Nebo nemáš pochopení pro copyleft licenci typu GPL ?