Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Přechod oblíbené firewallové distribuce pfSense postavené na FreeBSD pod společnost Electric Sheep Fencing LLC, která se následně rozhodla přelicencovat projekt pod jakousi pseudo-BSD licencí a zamezit uživatelům a vývojářům v přístupu ke kritickým vývojovým nástrojům a komponentám, pokud neodsouhlasí speciální licenční smlouvu (PDF), nevzbudil mezi částí komunity přílišné nadšení. Vznik forků byl proto jen otázkou času.
Po již loni na podzim vzniknuvším projektu VirtualPF s Creative Commons licencí, zaměřeném na provoz ve virtuálních strojích, nyní přichází další plně open-source fork - OPNsense. Dle slov autorů je krom výrazného pročištění kódu jedním z hlavních cílů poskytnout komunitě a vývojářům veškeré zdrojové kódy a nástroje potřebné k dalšímu vývoji pod jednoduchou, dvoučlánkovou BSD licencí - přesně tak, jako tomu bylo původně u pfSense.
Ke stažení již je první stabilní verze 15.1, určená výhradně pro architekturu AMD64, spolu s návodem k instalaci. Vzniku projektu si povšiml i spoluzakladatel pfSense Scott Ullrich, mezi nímž a novým vlastníkem již delší dobu nepanují příliš přátelské vztahy a vzájemná komunikace zřejmě probíhala výhradně přes právníky.
Tiskni
Sdílej:
našťastie komunita okolo BSD je tak idiotská ako autor správičkyDěkujeme za podnětný příspěvek z Horních Uher.
hovoria tomu slobodný softvér
Nehovoria. Říkají tomu open source. Termín "free software" je vynálezem FSF.
Někomu záleží na tom, aby jeho kód byl svobodný pro všechny a někomu ne, pro což nemám pochopení.Protiřečíš si. Nebo nemáš pochopení pro copyleft licenci typu GPL ?