Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Přechod oblíbené firewallové distribuce pfSense postavené na FreeBSD pod společnost Electric Sheep Fencing LLC, která se následně rozhodla přelicencovat projekt pod jakousi pseudo-BSD licencí a zamezit uživatelům a vývojářům v přístupu ke kritickým vývojovým nástrojům a komponentám, pokud neodsouhlasí speciální licenční smlouvu (PDF), nevzbudil mezi částí komunity přílišné nadšení. Vznik forků byl proto jen otázkou času.
Po již loni na podzim vzniknuvším projektu VirtualPF s Creative Commons licencí, zaměřeném na provoz ve virtuálních strojích, nyní přichází další plně open-source fork - OPNsense. Dle slov autorů je krom výrazného pročištění kódu jedním z hlavních cílů poskytnout komunitě a vývojářům veškeré zdrojové kódy a nástroje potřebné k dalšímu vývoji pod jednoduchou, dvoučlánkovou BSD licencí - přesně tak, jako tomu bylo původně u pfSense.
Ke stažení již je první stabilní verze 15.1, určená výhradně pro architekturu AMD64, spolu s návodem k instalaci. Vzniku projektu si povšiml i spoluzakladatel pfSense Scott Ullrich, mezi nímž a novým vlastníkem již delší dobu nepanují příliš přátelské vztahy a vzájemná komunikace zřejmě probíhala výhradně přes právníky.
Tiskni
Sdílej:
našťastie komunita okolo BSD je tak idiotská ako autor správičkyDěkujeme za podnětný příspěvek z Horních Uher.
hovoria tomu slobodný softvér
Nehovoria. Říkají tomu open source. Termín "free software" je vynálezem FSF.
Někomu záleží na tom, aby jeho kód byl svobodný pro všechny a někomu ne, pro což nemám pochopení.Protiřečíš si. Nebo nemáš pochopení pro copyleft licenci typu GPL ?