abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (13%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 15 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.11.2016 19:35 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nenáročná distribuce
    Na těch 2 GB RAM se dá dělat všechna běžná práce, včetně vývoje SW.

    Tohle obecně neplatí. Nemůžeš své požadavky a nároky zobecňovat na všechny ostatní. Záleží na tom, jaký je to SW, co (a zda vůbec něco) se testuje lokálně, jaký toolkit je k tomu vývoji potřeba atd. V tomhle je taková spousta „stupňů volnosti“, že se to prostě nedá odbýt jedním vágním tvrzením, že něco údajně stačí.

    Větší paměť mi deska nepodporuje, RAM ani SSD se na ní upgradovat prostě nedá.

    Nic proti tomu. Pokud chceš takový hardware používat, je to tvá volba. Pokud se ale jedná o počítač pro uživatele, který (například) neví, co přesně je RAM a kolik jí má asi tak být, asi není vhodné připravovat pro něj spartánskou konfiguraci, která vyžaduje zkušenosti a se kterou bude od začátku bojovat. O to tu jde především. Vycházím z dotazu původního tazatele. Neřeším, na čem kdo dokáže vyvíjet nějaký jeden konkrétní typ software.

    Magor není proto, že má 16 GB, ale proto, že si naivně myslí, že to musí mít i všichni ostatní.

    Kdo přesně si tohle myslí? Napsal jsem snad, že si tohle myslím? Ne. Netvrdím, že současný hardware mají mít všichni. Pokud někdo ví, co dělá, nechť má klidně třeba 1 GB RAM. Pokud je ale někdo méně zkušený uživatel, který (hlavně ze začátku) potřebuje, aby počítač „prostě fungoval“ a nestavěl mu do cesty překvapivé problémy, malá RAM není dobrý nápad.

    Aplikace dělá zásadně molochy, které se sotva vlečou i na tom jeho HW.

    To je žvást a předsudek. Existuje nepřeberná spousta druhů aplikací. Některé už z principu svého fungování spoustu RAM vyžadují, některé ne. Chování aplikace nezávisí na tom, kolik má její tvůrce RAM, nýbrž na tom, jestli její tvůrce dával pozor v algoritmech a datových strukturách, jestli má (ne)pořádek ve vláknech a synchronizaci a jaké knihovny s jakým nastavením používá. Mně připadá, že z nějakého úzkého spektra aplikací, na jejichž vývoji pracuješ, odvozuješ chybné závěry o všech aplikacích a o tom, co by měly či neměly vyžadovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.