abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (21%)
     (4%)
     (4%)
     (0%)
     (8%)
     (4%)
     (38%)
    Celkem 24 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.1.2017 17:52 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejde spustit ubuntu-15.10-desktop-amd64
    Vše, co dělám, dělám poprvé a učím se a tak občas něco i zkazím.

    Postup instalace jsem popsal, jen doplním, že k instalaci ISO jsem použil nějaký stažený program (už si nepamatuji který). Je možné, že místo instalace proběhlo kopírování a počítač po spuštění nenabootoval W7 z oddílu C:, ale to iso z oddílu F:, je to možné?
    Neznám žádný způsob, jak by se dal nainstalovat linux "staženým programem pod windows". Jediné co je rozumně možné udělat pod windows a jsou na to stažené programy je přepsat stažené instalační CD/DVD na flash disk. aby uživatel nemající CD/DVD mechaniku mohl nainstalovat z flash disku. V tom případě se zcela přepíše původní obsah flash disku. Pokud při této opraci byl nastaven jako cíl HDD, tak se přepsalo mnoho důležitého, protože tento operace přepisuje a pracuje přímo na disk a ne na oddíl. Přepsal se MBR, přepsala se tabulka oddílů a přepsalo se počátečních několik set MB disku, nezávisle co na něm bylo, a patrně tam byl Win systém. Je dobré si přečíst jak systém bootuje Win7 Win obecně, linux a bootování obecně. V každém případě ve zkratce proces je takový: BIOS identifikuje bootovací HDD z něj z 1. sektoru (MBR) načte bootovací sekvenci a dále se řídí podle to co tam je. Pokud nemáš v systému flash a skutečně to bootuje z HDD, tak v počátečních sektorech HDD je boot sekvence instalačního ISO. (pokud to dává Try..Install..) (Tedy ani ne windows a ani ne nainstalovanému linuxu.)
    Proč se v tom případě ale nespustí nová instalace a zamrzne to na tom řádku, jak jsem popsal shora?

    Protože je v linuxu několik formátů, jak může instalační DVD vypadat a pro každý formát/instalaci je popsaný postup, jak vyrobit bootovací flash a z ní instalovat. Doporučený přímo Ubuntu a nějaký jiný. Postup, který odpovídá jinému formátu ISO nevytvoří funkční bootovací disk.
    . Co se stalo navíc, počítač nyní nerozpozná HW: CD ani USB a tak nemám žádný vstup pro jakoukoliv opravu.

    Bylo by možné po zapnutí počítače to bootování usměrnit? Dík za odpověď

    Tak protože žádný systém zatím nenajel. V BIOSU samozřejmě CD a flash by viditelné být měly. A pořadí bootování se změnit dá. V závislosti na konkrétním počítači je třeba zamířit do BIOSu a tam změnit pořadí bootovacích zařízení. Trvale nebo jednorázově.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.