abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.5.2017 17:08 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se opotřebovává SSD disk?
    Myslím, že chybí mnoho informací, jak interně pracují SSD s bloky dat. Sice interní alokační záznamy používají jiný druh buněk, ale to jsou buňky pro wear leveleing. Pak jsou ale standardní datové bloky disku, ale v nich má FS své alokační struktury a ty se přepisují (zapisuje se do nich) jak při vyváření a zapisování do souborů tak i při mazání souborů.

    Vůbec nevíme, jestli třeba nejsou tyhle bloky vytvářeny v SSD s myšlenkou na konkrétní operační systém. Stala se mi před lety příhoda, kdy jsem měl obyč Flash disk jako systémový disk servříku a dal jsem na něj ext4 FS po čase se jednak nesmírně zpomalil a také začal vykazovat chyby. Tak jsem jej následně přeformátoval zpětně na FAT a chová se v pořádku včetně toho že kontroluji po zápisu na něj shodu dat a nebyly chyby. Předpokládám, že bloky které patří FAT se v něm zpracovávají jinak s vyšší odolností na opakovaný zápis. Bloky které patří zbytku neměly takovou odolnost a když v nich byly inode pro ext4 tak se po čase pokazily.

    Podobně si dokážu lehce představit znalost v SSD disku o NTFS a jiné zpracování bloků v oblastech MFT. Obecně COW FS mají lepší teoretické vlstnosti, ale ta interní realokace to stejně všechno předělá. Před 6 lety jsem psal takovou úvahu o SSD a následně jsem i parkrát psal, jak moc mne překvapuje, že ani na akademické půdě nevznikla analýza na to jaký FS by byl optimální pro NAND chipy. Myslím tím to, že jednak si teoreticky vytvořím model jak optimálně ukládat data a pak vyrobím disk bez jakékoli mezivrstvy a na něm testuji jestli to je efektivnější než obyčejný fs a disky s wear levelingem. Ale nikdo to nedělal, nebo alespon o nikom nevím.

    z hlediska FS pro SSD mě v poslední době připadá velmi zajímavý bcachefs, i když zatím to na produkci není. Nicméně to bcache funguje spolehlivě.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.