abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    včera 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 968 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.5.2017 11:48 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vyber spolehliveho SSD

    Moc jste nerozvedl, co od toho SSDčka chcete ve smyslu průchodnosti a počtu přepisů.

    Odpovím trochu kolmo, udělám reklamu svému zaměstnavateli (bojím se, že mi to admin mázne): do průmyslových počítačů montujeme flashky v různých formátech od taiwanského výrobce Innodisk. Pravda je, že tenhle výrobce se zrovna nehrne za stíhačkovými rychlostmi, maximální kapacitou nebo minimální cenou. DRAM cache nemá buď vůbec žádnou nebo malou. Sekvenční průchodnosti jsou podle generace řadiče někde v desítkách až stovkách MBps. Okolo 100 MBps třeba ve formátu CFast nebo mSATA na nastartování OS vcelku stačí. Innodisk nabízí flashky v řadě mechanických formátů, se standardním nebo rozšířeným teplotním rozsahem, a ve třech variantách čipů:

    • SLC = drahé a nic moc kapacita: výrobci zřejmě SLC čipy příliš nevyvíjejí směrem k jemnější litografii a stohování. Ale nejspolehlivější dostupná flashka. Dovolený počet přepisů je tuším ve vyšších desítkách tisíc.
    • MLC = dříve "levná varianta", v dnešní době už tyto čipy taky nejsou na špičce s kapacitou ani cenou. Dovolený počet přepisů je cca 3000. Kusy co se vrací do reklamace jako vadné mívají natočeno někdy i 9000. (Čerstvá reference: "32 GB" disk, Windows 7, zapnuté automatické aktualizace, 3 roky provozu 24/7 v nějaké nenáročné aplikaci.) Necháte windowsy přes noc zapnuté a už máte natočených 6 přepisů.
    • zvláštní hybrid zvaný iSLC = fyzicky MLC čipy "přikryté" vysokou mírou redundance. Tyhle disky vycházejí dráž než MLC, ale taky mají dovoleno 20 000 přepisů (u starší generace sliboval výrobce 30 000, protože hrubší litografie). Aktuální generace se nám vrací do reklamace s natočenými 30-35 000 přepisů. Jsou lidi, kteří tohle natočí za tři měsíce (software, který si ukládá stav na disk a zapisuje jedno místo pořád dokola, třeba jenom pár kB, ale bez brždění).

    Moderní flashky od Innodisku sledují a jsou ochotny sdělit počet přepisů "průměr" a "max" - interně sledováno zřejmě "per erase block". Průměr a max se obvykle moc neliší = wear leveling funguje. Škoda že utilita pro zjišťování statistik "počtu přepisů" je jenom pro Windows.

    Innodisk si dává záležet na dlouhé produktové životnosti a trvalé objednatelnosti. Pokud nějaký starší model vyřadí, má v sortimentu modernější náhradu. Jeho výroba nefunguje tak, že vyrobí kontejner flashek a vrhne ho do channelu, a když se dobře prodávají, tak je jich třeba tři měsíce nedostatek. Innodisk funguje systémem "build to order", má skladem štosy plošáků, roličky napáskovaných švábů, a na objednávku je osadí asi za tři dny EXW. To je asi do dvou týdnů u nás.

    Pokud mohu soudit, Innodisk prakticky nepoužívá PLP v tom smyslu, že by na plošáku SSDčka byly osazené superkondíky. U konkurence jsem našel o takových produktech zmínky, u Innodisku si pamatuju, že jednou šéf přivezl nějaký vzorek takové konstrukce, ale pokud vím, dnešní sortiment toto neobsahuje. Innodisk má údajně nějaké kličky ve firmwaru, jak jít naproti konzistenci dat v případě výpadku napájení, zkuste googlit Innodisk PLP, vypadne pár odkazů na produkty (nějaké spíš okrajové SATADOM apod.) a jeden starší whitepaper - ale z popisu produktů běžného sortimentu si nepamatuji žádná chlubná prohlášení v tomto smyslu.

    Jakožto servisní technik říkám, že flashky jsou svině. Všechny bez výjimky. Některé možná trochu míň než jiné. Člověk si musí rozmyslet, co od toho disku chce.

    Ještě mě jako dráteníka napadlo, udělat speciálně pro flashku záložní zdroječek napájení. Takovou pidi UPSku. Vždyť jde fakt jenom o to napájení. Proč letovat UPSku přímo na plošák SSDčka, vždyť je to poměrně oddělená funkce, tak proč ji nemít jako samostatný předřazený blok. A zdá se, že nejsem sám, kdo měl takový nápad - bohužel to vypadá, že se toho neujal žádný velký výrobce, spíš to různí bastlíři zkoušejí všelijak "po svém". Podobná je ostatně situace v oblasti malých 12V DC UPS (bohužel). Bylo by fajn mít zdroj s dvojí konverzí, třeba buck/baterka/boost, nebo třeba buckboost/baterka/buckboost, nebo třeba buck/baterka/buck. Totéž se dá vymyslet se superkondíkem. Ale kde vzít a nebastlit... Bohužel ani superkondík nejde prostě připojit na napájecí větev, ani přes diodu nebo (FET-diodu) - protože při potřebné kapacitě (jednotky faradů a výš) to prakticky nejde udělat bez omezení nabíjecího proudu.

    Zkusil jsem zagooglit 5V UPS . A něco málo jsem našel:

    • Poměrně známou řadu pidi DC UPS má Mini-Box.com, výrobce známý spíš svojí řadou ATX PicoPSU. Asi nejblíž je jeho OpenUPS - bohužel minimální napětí konfigurovatelné na výstupu je 6V. Takže to není přímo použitelné ani pro 5V SSDčka. Nehledě na tu cenu.
      Možná by SSDčko sneslo OpenUPS nastavenou na 6V a do série dát dvě-tři schottky nebo jednu-dvě křemíkové diody. Beztak bývá uvnitř jako první součástka snižující stabilizátor na 3.3V nebo i níž. Menší a modernější formáty mívají 3.3V přímo jako vyžadované vnější napájení.
    • Tady to někdo řešil stand-alone zdrojem s UPS funkcí a snižujícím měničem z 12 na 5 V. Zmiňuje se v textu, že koncepčně slibně vypadají powerbanky k mobilům, ale že powerbanka obsahuje jediný měnič, umí buď nabíjet nebo krmit, a přepnutí režimu trvá i několik vteřin. Na což mu někdo v komentářích pod článkem poradil, vzít dvě powerbanky a propojit je paralelně na bateriových terminálech :-) Ejhle 5V online UPSka. Resp. on dokonce uvedl odkaz na powerbank kontrolér (plošák) z e-baye, takže člověk nemusí ani kuchat hotovou sexy krabičku, a baterku si taky vybere svoji (jediný LiPol článek). Osobně bych měl trochu strach, jestli ten nabíječ v powerbance trochu hlídá nabíjecí křivky, aby neremcal - ale možná je tak hloupý, že je mu to jedno, když baterka při nabíjení "nějak nápadně uchází". Výhoda je, že měnič v režimu "krmím zátěž" chrání baterku před nadměrným vybitím.
    • Tady je velmi pěkné řešení s destičkou od SparkFunu, která obsahuje nabíječ LiPol i výstupní měnič, a lze ji nakonfigurovat pro výstup 3.3V. K funkci UPS chybí detekovat výpadek vstupu - což autor řešil nějakým watchdogovým švábem a dvěma FETy. Mně osobně přijde ten watchdog / reset generátor jako drahé řešení, podle mého by stačil levný TL431, kterému by se navíc dal nastavit odporovým děličem přesný práh, při kterém má odpojit vstup a nahodit měnič. Bohužel ta destička od SparkFunu nemá moc velký výstupní proud - pro žravější SSDčko by PowerBanka posloužila líp.

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.