plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
jen holt vsechny primarne desktopove OS se nekam posunuly (Win z nepouzitelna do pouzitelna) a linux neŘíká lama co neumí s linuxem. Pobavils, co tam máš dalšího.
vyvoj se neodehraval tam, kde by to hralo roli pro uzivatele, ale tam, kde to nejvic bavilo hipstersky picusky - ui, proto dnesni gnome a kde vypadaji, jak vypadaji a proto porad nefunguji ty stejne veci, ktere byly problemove tech 15 let nazpetNejhorší je, když člověk narazí na věc, která před těmi 15+ lety fungovala a dnes je rozbitá nebo chybí. Celkově to není za hranicí použitelnosti a jsou to většinou takové detaily, nicméně některé z těch trendů a problémů, o kterých píšeš, tu jsou. Asi to souvisí i s tou (zjevně mylnou) představou, která se tu před lety objevila: „čím víc lidí se do vývoje zapojí, tím líp“. Taky se tradovalo, že programátoři neumí dělat UI – což je částečně pravda (většina z nich neumí dělat UI pro neprogramátory). Jenže když se do vývoje zapojili neprogramátoři, tak to dopadlo ještě hůř. Dokud se kolem vývoje motali jen programátoři, tak to fungovalo jako jakýsi filtr – ten člověk musí disponovat nějakou inteligencí, pečlivostí, vytrvalostí, schopností samostudia atd. – protože kompilátor neodpouští a když ti program nejde ani přeložit, neustále padá a ty nemáš vůli zjistit, co tomu je a opravit to, tak se za programátora považovat nemůžeš a vývoje se tudíž neúčastníš. Alespoň tehdy. Od dob, co je trendem zapojit do vývoje co nejvíc různých lidí a místo schopností hrají roli jiné „kvality“, to jde od desíti k pěti.
Hodně lidí zkoušelo Linux tak 10-15 let zpátky a od té doby se drží tohohle tvrzení.Tohle plati i pro linuxaky nejen na tomhle servru co se tyce Windows. Viz nekdo dole spomina 15 let stary Windows 7.
Kdyz si udelas par google dotazu tak zjistis ze ty tve nepozorovane problemy maji bugreporty, reseni je uzivatelsky privetive jako oprava auta lzici na boty a vetsinou skonci tim, ze se BFU na linux vysere...To najdeš u všech používanějších SW. Například ze včerejška: Windows 11 seems to have disabled all ways to get around Auto Update Restarts. Is there a workaround?
Taky že jo. Na každou nemoc můžeš skapat, když se to blbě sejde. A tady se sešlo hned několik faktorů na které jsem upozorňoval hned zkraje:
Z těch, co se nechali naočkovat, k tomu nemůže nikdo nic validního říct, protože není jisté, jestli si právě tím nenabourali svůj zdravotní stav. Mí kolegové se nechali očkovat a prodělali ho opakovaně. Byl jsem jediný, kdo za ty dva roky nemarodil ani den a chodil neustále do práce. Přestože jsem přišel s nakaženou osobou do styku, dřív než začalo očkovat. Doporučuji všem projít si co se tady kdy psalo o očkování. A také si přečíst blogpost z 19.10.2011 Až se naše dětí vzbudí a nebudou mít svobodu. – dnes už víme co se dělo a co se děje. Nikdo tedy se tedy nemůže tvářit, že nevěděl kam to povede.
Já dostal covit až poté, co z toho přestali dělat tebou zmíněného "velblouda" a měl skutečně průběh jako ta lehčí chřipka, protože nejsem debil, abych s horečkou chodil do práce.
mam tlacitko, ktery kdyz zmacknu, ty vyskocisjen holt vsechny primarne desktopove OS se nekam posunuly (Win z nepouzitelna do pouzitelna) a linux neŘíká lama co neumí s linuxem. Pobavils, co tam máš dalšího.
Špatně ti funguje brouku, sprav si ovládání.dva ze dvou
...nechces se prestat sebemrskat...Ne, proč bych to měl přestat dělat? BDSM je můj životní styl. Jenže narozdíl od tebe, nejsem idiot abych to každému cpal na potkání jak je BDSM super a obyčejnej sex stojí za hovno, tak jak to na ábíčku předvádíš s RealJ a vaše neustálé vnucování MacOS, iPhone.
#include <stdio.h>