abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1061 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.8.2017 10:43 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Má cenu kupovat starší server?
    Pokud chceš minimalizovat náklady a držet rozumnou dostupnost při poruše, doporučoval bych disky vytáhnout do samostatné skříně s JBOD 3,5" hotplug SAS2 šuplíky. Na server pak lze použít cokoliv spolehlivého (mám výborné zkušenosti i s velice tichými pracovními stanicemi Dell Precision Txxxx za pár tisíc, nebo nějaký 2U Dell či HP), strčit do toho 8 nebo 16portový LSI řadič na externí SFF-8088 a jede se. Metrové kabely SFF-8088 stojí pár stovek. Při případné poruše serveru použiješ dočasně jakékoliv výkonnější PC, do kterého jenom přehodíš ten řadič, nabootuješ a jede se dál, než zařídíš nový/opravený server. Jako řadič mám výborné zkušenosti s LSI 9201-16e, můžeš si rovnou koupit dva nebo čtyři (druhou sadu do skladu pro případnou nepravděpodobnou poruchu).

    Na server třeba ten FreeNAS se ZFS, aby šlo snadno přidávat disky (i SSD). Pokud to potřebuješ dát do racku, na nerackový "server" dobře poslouží kvalitní teleskopické vyjížděcí poličky, které stojí v ČR cca litr nové a unesou přes 30kg v plném výsuvu.

    Pro offline zálohy si vyčleníš několik pozic v diskové skříni, kam budeš synchronizovat přinesené disky přes zfs send/receive a disky si pak vytáhneš a odneseš pryč - nejlépe alespoň dvě sady.

    Disková skříň je jenom jedna, tudíž by byla dobrá s dvojitým zdrojem (použitá z ebaye, je to hlavně jenom plech), nebo naopak úplně obyčejnou s normálním kvalitním ATX zdrojem, který při poruše snadno vyměníš za jiný. Dá se udělat i ze starých PC skříní (dělal jsem si 24x hotplug uvnitř + 4x hotplug šuplík + lepší ATX zdroj) ale to už je spíš jen pro nadšence, časově se to nevyplatí. Lepší je koupit např. JBOD Supermicro, + free shipping po USA a dopravit obvykle podstatně levněji přes Shipito.com (jde o to získat od dopravce papíry pro DPH/pidiclo, abys to mohl dát firmě do nákladů + odpočet DPH, což Global Shipping Program od ebaye moc neumí).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.