abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 550 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.8.2017 19:14 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: QEMU/KVM -cpu,kvm=off
    V libvirtu problém není. Problém je v tom, že tazatel neví jak mu nastavit to co chce.

    U skriptu je to jednoduché protože nepoužívá žádné XML, ale generuje příkaz, který se má spustit. Taky občas narážím na problémy, ale právě pro to mám integrovaný příkaz test, který místo spuštění instance VM ten příkaz vypíše a mám k dispozici přesně to co potřebuji spustit na příkazové řádce abych prozkoumal co se pokouší dělat - nemusím tak přemýšlet nad tím, jestli jsem se někde nepřeklepnul, atp.

    Pak mi stačí prozkoumat help k aktuální verzi qemu. Některé věci se totiž postupně mění a nejčastěji bývá problém právě v tom, že se u nové verze qemu udělala drobná změna v parametrech příkazu. Pochopitelně nějaký čas trvá než se taková změna promítne do distribučních verzí všech těch mezičlánků. A mezitím se po internetu množí zoufalé dotazy na které nikdo nezná odpověď.

    Když se mi teda nedaří virtuál přemigrovat, tak mám k dispozici výstupy, ze kterých mohu ihned zjistit proč. Pokud není nic ve výstupu na sériáku, tak mám k dispozici chybovou konzoli, spice konzoli a když to potřebuji, tak můžu ten stroj zkoumat i zevnitř přes monitorovací konzoli. O kousek výš jsem uvedl ukázkovou konfiguraci. Tady je to co se spouští:
    qemu-system-x86_64 -daemonize -machine accel=kvm -name git -cpu kvm64 -M pc-q35-2.6 -m 2048 -spice port=4001,password=heslo -vnc :1,password -qmp telnet:localhost:12001,server,nowait -monitor telnet:localhost:11001,server,nowait -incoming tcp:0:14001 -device virtio-scsi-pci -drive file=rbd:onepool/git:id=libvirt:key=AQAqW4RWZN7EBRAAKNx6v8upPJw99S1/UdG3pQ==:auth_supported=cephx\;none:mon_host=host1,if=none,index=0,id=ceph.0,cache=none,media=disk,format=raw -device scsi-hd,drive=ceph.0 -netdev tap,id=tap.0,ifname=interni-git,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:00:40:01,netdev=tap.0 -netdev tap,id=tap.1,ifname=main-git-1,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:02:40:01,netdev=tap.1 -serial file:/var/log/git.serial
    Kdo by se s tím ťukal, že? Ovšem přidat další blokové zařízení (drive) nebo síťovku (nic), znamená jen drobnou změnu v konfiguráku git.conf, který jsem uvedl v příspěvku výše. Skript se umí sám distribuuovat na všechny hostitele – a pochopitelně také zobrazovat rozdíly v konfiguračních souborech, když na to přijde. A když potřebuji odzkoušet nějaké parametry qemu, či přidat něco atypického, mohu zneužít proměnnou cpu, pokud se mi to nechce rovnou implementovat.

    Mně na libvirtu vždycky vadilo právě to zpoždění. A vlastně mi to zpoždění vadí i u distribuční verze qemu, protože obvykle ještě neměla podporu toho co jsem potřeboval. Takže si kompiluji jen jeden balík a když nastane chyba, tak ihned vím kde a jak ji hledat. Svoje řešení ale nikomu nevnucuji. Skript mám především pro svou potřebu – bohužel prozatím ve stavu, kdy se ho neodvažuji dát veřejně v plen - mraky komentářů, kontrolních zpráv, slepých kousků kódu a pokusných funkcionalit. Aktuálně má asi 4 tisíce řádků (včetně dokumentace, která je v tom) zbývá doladit hromadné migrace, protože jsem nedávno integroval věci o které se dřív staral pacemaker, jako např. banování a prioritizace strojů a virtuálů a je třeba to zdokumentovat, než se mi to vykouří z hlavy. A v plánu mám další věci, které má libvirt pochopitelně dávno vyřešené (teda si to alespoň myslím), ale budu to muset dát na chvíli zase k ledu, protože za tohle mě zrovna neplatí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.