abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (19%)
     (5%)
     (5%)
     (3%)
     (5%)
     (3%)
     (32%)
    Celkem 37 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.4.2018 11:15 okbob | skóre: 30 | blog: systemakuv_blog | Benešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z inodb mysql databáze fašírka kvůli jediné nepodstatné tabulce
    Je potřeba si uvědomit, vůči čemu jsou a nejsou databáze chráněné. Transakční databáze by měly přežít bezproblémově svou havárii, případně havárii operačního systému (v tomto případě pokud nedojde k poškození filesystému). Proto se také u databázových serverů silně doporučuje UPSka.

    MyISAM je netransakční - konzistenci Vám dokáže rozbít už zcanclovaný UPDATE. O pádu MySQL nemluvě. Na druhou stranu formát MyISAM je tak jednoduchý (není multigenerační), že pro něj existují nástroje, které dokáží rekonstruovat soubory (a těch pádů bylo tolik, že bylo nutné takovou aplikaci napsat).

    U multigenerační architektury, kterou používá jak InnoDB, tak PostgreSQL, se mnohem obtížně dá zrekonstruovat obsah - to, co je v datovém souboru nemusí být validní záznam, atd. Multigenerační architektura to celé hodně interně komplikuje, nicméně SELECTy a UPDATE se přestanou blokovat (bez nutnosti použít dirty reading). Díky tomu se dá udělat konzistentní dump, aniž by se muselo nějak extrémně zamykat, atd. Dneska prakticky ve všech testech (na větších než malých datech) MyISAM výkonnostně nestačí na InnoDB.

    Postgres, stejně tak InnoDB data neničí za předpokladu, že platí určité předpoklady - např. že si uživatel nevypne fsync, že fsync reálně funguje (a operační systém nekecá), že nedojde k poškození filesystému, atd. Při dnešní složitosti a miliónu různých optimalizacích je skoro zázrak, že to funguje. Nicméně to překvapivě funguje. Když člověk ví, co se může všechno rozbít, tak problémů s čitelností, konzistencí db několik málo za posledních 5 let.

    Na rozdíl od MySQL jsou v Postgresu všechny nástroje pro zálohování (logickou i fyzickou zálohu, pro kontinuální zálohování a případnou Point In Time Recovery) v základu. MySQL je má ve své Enterprise edici (a musí se za ně platit - nezapomínejte, že MySQL vlastní a vývoj platí Oracle, který to nedělá z lásky ke komunitě). Viz https://www.mysql.com/products/enterprise/backup.html. Částečně (možná úplně - nejsem expert na MySQL) je možné tyto nástroje nahradit nástroji, které dodává Percona.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.