abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (57%)
     (10%)
     (18%)
     (14%)
    Celkem 77 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2019 19:07 Nuphar | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaké zařízení 2 v 1 vybrat, aby použitelné s Linuxem?
    Abych se k tomuto trochu vrátil. :-) Nakonec jsem zvolil HP X2 210 G2 a nainstaloval na něj dualboot openSUSE Tumbleweed a Android x86 8.1-r1. Nejdříve jsem nainstaloval openSUSE Leap 15, kde nefungoval zvuk a baterie pořád vypadala jako 100%, jinak vše v pořádku. Po aktualizaci na novější jádro (v rámci distribuce) už běžel veškerý HW. Přechod na Tumbleweed pak proběhl naprosto hladce. Používám to s KDE a běhá to celkem svižně (všechny možné efekty jsem povypínal). Mám tam i LxQt, ale v praxi mě nezdržuje desktopové prostředí, ale spíš konkrétní program (zdravíme Firefox).

    Nepodařilo se mi zprovoznit do ideálního dotykového používání, co se týče prostředí. KDE má sice hrozně hezkou virtuální klávesnici použitelnou třeba na přihlášení, ale nepodařilo se mi jí najít a ručně spustit podle potřeby v rámci KDE. KVKBD je chabá náhrada, ale na čtení to stačí. iio-sensor-proxy sice korektně detekuje orientaci displeje, ale nenašel jsem, jak to otáčet automaticky. Ručně to není problém. Největší problém je samozřejmě s aplikacemi jako takovými. Dolphin se dvěma panely na malém displeji už je na dotyk trochu limitní. Firefox chápe šmatlání jako výběr textu (Vivaldi jako posun), atd.

    K tomu mám dualboot s Adroidem, ve kterém se přeci jenom lépe čte a tak. Předchozí verze (7.1-r2) měla starší jádro, kde nešel zvuk, stav baterie, blblo uspávání a jas displeje. Aktuální verze se zdá být v pohodě. Jinak je to klasický Android.

    Co se týče HW, tak displej by mohl být lepší, jak do kvality kresby, tak do citlivosti dotyku. Zvuk je perfektní. Konstrukce by také snesla větší pevnost. Zvláště klávesnicový dock je dosti měkký. Ale účel to plně splňuje, celkově jsem s tím spokojen. Je to lehoučké a na baterii to vydrží dlouho.
    Per aspera, Asparagus et Aspergillus ad a/Astra!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.