abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.9.2019 12:45 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdeleni disku
    Heron to již v základu napsal tak jen pár doplnění.
    Jasne, zaloha, jsem uvedomely uzivatel-ajtak-admin-programator, dbam mj. i na zalohy :-) . Ale kdyz PC instaluji jine osobe s tim, ze obstaram jen instalaci, poinstalacni konfigurace, prizpusobeni, upravy, doinstalace programu, zauceni uzivatele, ...aj. a dal uzivatele niajk nehlidam a uzivatel je pako a nezalohuje a aby toho nebylo malo tak neco domrsi a pak vola "ze se to samo zkazilo" a potrebuje to opravit a zachranit data, to je situace uplne jina.
    Z havarovaných disků a nefunkčních flashek bych mohl mít galerii. Když jsem se na ně lehce kouknul tak to asi cca 10TB bude. Nemusím bych automechanik, abych si v autě vozil rezervu, protože kdykoliv se může stát příhoda, že prorazím gumu. A stejně může havarovat jakékoli paměťové medium, kdykoliv bez jakéhokoliv předchozího varování, jak rotační disky, tak SSD tak flashky. Podobně jako když doma přijdu k vypínači, rozvítím a žárovka/zářivka/LEDka se nerozsvítí. A pokud nekaceptuji, že tak to prostě je, tak o data přijdu, je jen otázka kdy.

    "Většina velkých distribucí má při instalaci velmi rozumné defaulty, takže pokud necháte disk rozdělit instalátorem a případně si od něj necháte i disk zašifrovat, dostanete funkční řešení. Nemusíte na to vůbec sahat."
    - to neni az tak uplne pravda, naopak skoro bych polozil ruku do ohne za to, ze vetsina velkych distribuci ma defaulty velmi nerozumne az velmi hloupe, protoze u vetsiny velkych dister kdyz dam "Automaticky rozdelit", tak to udela jen dva oddily: / velky jako krava pres skoro cely disk a swap velky priblizne +- neco okolo velikosti RAM (coz je asi jedina vec kterou automaticke deleni disku u dister udelaji dobre).
    Pokud navrhují swap třeba 4GB na rotačním disku a systém ho opravdu použije, tak se všechno zastaví. Swap je z doby 32-64MB paměti a cca 1-2GB disků. Před 25 lety Seagate vyrobil SCSI disky s 7200RPM a kapacitou 1-3GB. Dnešní disky mají skoro stejný nebo pomalejší seek, jen cca 10x větší rychlost přenosu, ale 1000x větší kapacity, a paměti podobně máme 100-1000x větší. Odswapovat stejný poměr paměti do disku bude dnes v poměru k době před 25 lety tak 10-100x pomalejší, protože kapacity narostly řádově víckrát než rychlosti. Mít tak 1-2GB ve swapu, které se reálně používají, tak systém fakticky stojí, protože swap operace mají nejvyžší prioritu a dokud se nedodělají tak nejede nic jiného. Pokud disk není SSD nebo lépe NVMe nemá swap smysl naprosto žádný.
    Nikde zadny oddeleny /home - coz je ohledne oddilu minimalni zaklad ohledne bezpecnosti, integrity, stability, konzistence, efektivity a prehlednosti at uz za bezneho provozu systemu tak i v pripade jakekoliv havarie (krome hardwarove havarie disku, kde je to opravdu skoro jedno - prakticky ale ani tam to neni uplne jedno - v pripade hodne drahych dat a hodne vyplaznutych penez pri zachrane za pomoci specializovanych firem na zachranu dat z vadnych disku je myslim taky rozdil zachranovat uzivatelska data jen z urcitych spojitych stop disku nebo dat chaoticky fragmentovanych po cele plose disku).
    Naprosto nechápu o jaké záchraně dat za pomocí specializovaných firem píšeš. To skutečně máš modus operandi takový, že když je problém tak zachraňuješ data z rozbitého HW?? Oddělený /home může mít smysl, (a např openSUSE ho pořád má v defaultu a myslím že i s jiný FS než root), ale nejvíce má smysl, když je uživatel ještě neustálen a hledá a zkouší různá distra, nebo se hodně agresivně a bez znalostí šťourá v systému a rozboří si jej a přeinstalovává. Možná by to mohlo vyhovovyt zmíněné openSUSE, které má oddělený /home a většinu tvých oddílů jako subvolume na btrfs rootu. A management snapshotů, že jsi schopen se vrátit v čase k některému předchozímu funkčnímu nastavení systému.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.