abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 36
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.9.2020 09:25 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?

    Na zjišťování problémů a automatickou opravu je scrub.

    Může se zdát podivné, že připomíná "FSCK v kernelu", nicméně je to celkem v souladu s ideou, že systém má mít co nejdéle uptime a co nejméně důvodů být v neobvyklém offline režimu, kdy běží FSCK na odmountovaných discích a nic jiného se nedá dělat.

    Kromě toho mělo kdysi dávno smysl mít FSCK mimo kernel kvůli velikosti příslušného kódu. To ale při dnešních velikostech RAM (a při nápadech typu deduplikace na ZFS) nemá až tak valný smysl, což je jeden z těch mnoha důvodů přechodu od FSCK ke scrubu.

    Dlužno taky dodat, že scrub trvá (obecně) mnohem déle než FSCK (bereme-li třeba Ext4 za vzor, jak dlouho má trvat FSCK), protože u Ext4 nejsou žádné checksumy dat ke kontrole. Proto je lepší, když se dá se systémem (aspoň omezeně) pracovat během scrubu.

    Případný oddělený FSCK pro Btrfs by taky znamenal, že by se musel na dvou místech udržovat kód, který by dělal něco velmi podobného, jen v jiném prostředí, s jinými požadavky na synchronizaci atd. Což nemusí být zrovna nejlepší využití času vývojářů.

    …ale historií podivných problémů…

    Otázka je, co z toho je skutečná historie Btrfs a co souvisí spíš s faktory mimo ten souborový systém.

    Některé anekdoty mi (vzdáleně) připomínají začátky PulseAudio. V prvních 5 letech jeho existence jsem PulseAudio vyhazoval, jak jen to šlo, všechno buildil bez něj atd. Důvod byl ten, že to na žádném mém stroji nefungovalo. Nejčastěji zvuk nebyl vůbec. Nebo neexistovala možnost zároveň nahrávat a přehrávat, tedy mít normální online hovor. Nebo se místo očekávaného zvuku ozvalo něco divného, jako by si to rozdávali roboti.

    Když se na to dívám zpětně, skoro nic z toho nebyly chyby v PluseAudio (byť něco málo možná jo). Jak se později ukázalo, vyplul zkrátka na povrch nepříjemný počet dlouho skrytých bugů v ALSA driverech všeho druhu.

    Dnes mi PulseAudio funguje skvěle. Přes Bluetooth umí aptX. Přehrává mi všechno lokálně i po síti. Neumím si bez něj desktop představit.

    Těžko říct, podobně na tom může být některý hardware (v anekdotách často zmiňovaný), který třeba s Ext4 "funguje" (v tom smyslu, že se na první pohled nic překvapivého neděje), zatímco s Btrfs to třeba najednou začne odlétat na některý z checksumů, které nesedí vlivem bitflipu v paměti.

    To^^^ je samozřejmě znepokojivé a nepříjemné, ale nepřipadá mi to jako důvod nedůvěřovat Btrfs a důvěřovat tomu jinému filesystému. Rozumné dlouhodobé řešení podle mě netkví v tom, že se problém bude ignorovat a/nebo používat takový filesystém, který ho ignoruje.

    Konkrétně tento nepříjemný zážitek s Btrfs jsem měl taky:

    • FS je ve stavu že při každém mountu je potřeba udělat zero log

    Bylo to v roce 2012. Chtěl jsem Btrfs RAID 5, jenže co s tím, když tenkrát žádný neexistoval. Disků bylo 5 a asi jsem na ně měl dát RAID 1 (v tom smyslu, v jakém ho definuje Btrfs), jenže i tuhle variantu jsem zavrhnul. (Přece nebudu mít jenom polovinu místa, blablabla, atd.)

    Inu, udělal jsem tedy to, co se dělat nemělo a co návody velmi výslovně nedoporučovaly: mdadm AID 5 a na tom Btrfs. Problém s tím byl hlavně proto, že tahle kombinace měla nějaký notoricky známý problém se synchronizací; Btrfs prostě nebyl na tenhle režim provozu navržený a měl mít vlastní RAID. (Taky v Btrfs není žádný optimalizační hint jako stride a stripe width; prostě to nad softwarovým AIDem být nemá.)

    Asi 2 měsíce to takhle běželo, jenže potom, po nějakém divném restartu, resilveringu toho mdadm a kdesičemsi dalším začala dlouho trvající otrava s btrfs-zero-log (což je dnes btrfs rescue zero-log; tenkrát to byla samostatná binárka). Sice ne při každém mountu, ale asi tak při každém pátém jo.

    Celkově to rozhodně nebyla příjemná zkušenost, to ani náhodou, nicméně nenapadlo by mě vinit z důsledků takového experimentu Btrfs a/nebo usuzovat na základě toho cokoliv ohledně fungování Btrfs dnes.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.