abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.9.2020 20:47 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?
    Ne, není to nekonzistentní (a řeč byla opravdu o EXT4).

    Je to nekonzistentní. Přesněji řečeno, vyplývá to z naprostého nepochopení Btrfs, ZFS a filesystémů hodných 21. století obecně.

    Právě ta absence několika kontrolních mechanismů, které má BTRFS navíc, je důvod, proč EXT4 vydrží víc.

    Prdlajs. (Sorry jako, tohle je asi jako věřit v hovnomeopatii nebo v duhového jednorožce.)

    U EXT4 se prostě počítá s tím, že tam můžou být chyby a má nástroje na opravu

    Nemá. Bez checksumů metadat i dat nejsou žádné nástroje na opravu. Data jsou prostě náhodně posraná. Jinými slovy, Ext4 nebrat.

    Když se kousek poškodí, tak zbytek filesystému zůstane funkční a fsck to při troše štěstí opraví (ve smyslu, že uvede filesystém do konzistentního stavu, nikoliv že zachrání data). A když se oprava nedaří, tak to jde připojit read-only.

    A zase omylem mluvíš o Btrfs, nikoliv o Ext4. Tuhle výhodu má Btrfs, zatímco Ext4 ji nemá.

    U BTRFS je situace jiná. Tam se nepočítá s výskytem chyb.

    Podle mě jenom trolluješ. A v tom případě je to jistě skvělá zábava. Nebo jsi prospal celé desetiletí a za celé desetiletí sis nepřečetl nic o Btrfs? Těžko říct.

    Jenže pak něco v pořádku není a pokud není k dispozici kopie (např. díky duplikaci na druhý disk), tak filesystém jen suše oznámí, že je rozbitý a máš smůlu.

    Naprostý nesmysl. Nebo trolling. Nebo obojí.

    Nástroje na opravu prakticky žádné, ty co existují to spíš ještě dorazí.

    Odkaz na seznam nástrojů jsem už uváděl. Proč znova opakovat na hlavu postavený a vyvrácený pseudoargument?

    Jediná šance je vykopírovat data na jiný disk a vyrobit filesystém znovu.

    Prdlajs. Je rok 2020, ne 2010, víme? ;-)

    Pokud je to například zálohovací disk s hromadou snapshotů, tak je o zábavu postaráno (vlastní zkušenost).

    Jasně, teď přijdou anekdoty z doby před 10 lety. Super. Bezva. Byla to opravdu zkušenost, nebo jenom neochota číst manuálové stránky? Nebo hodně nespolehlivý hardware, na kterém by Ext4 kleknul a nevrátil ani byte, zatímco Btrfs v read-only režimu spoustu dat zachránil? Jak to vlastně bylo?

    Jasně, poškození dat na disku je chyba disku, nikoliv filesystému, ale filesystém je to, co se s tím musí umět vyrovnat. Například to, že poškozený disk lze v read-only režimu připojit jen jednou je jednoznačně blbost vývojářů – když to jde přečíst jednou, musí to jít i podruhé. Je to právě přístup k zotavení po chybách co dělá BTRFS tak špatnou pověst (a oprávněně).

    Btrfs nemá špatnou pověst. Jenom je kolem něj špatný hloupý FUD. Objektivní pověst má skvělou. A spoustu úspěchů v produkčních nasazeních typu Facebook.

    Btrfs se umí s částečným i úplným selháním disku / disků vyrovnat, přesně podle stanovené redundance. Ext4 to neumí. Bavíme se tady o realitě nebo jenom o FUD povídačkách?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.