abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.9.2020 07:32 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?
    Ne, tahle diskuze ukazuje, že FS je především o důvěře.

    Tak jak je potom možné, že dnes ještě někdo používá Ext4 a podobné "skvosty"? :-D

    Kromě toho, co je to ta důvěra? Jsou to nějaká přesná data z většího testování? Nebo jsou to dobře zdokumentované algoritmy podpořené náležitými matematickými základy? Nebo jsou to jenom dojmy, anekdoty a plácání prázdné slámy?

    Celá tahle debata nakonec není o důvěře, nýbrž o nesmyslném dvojím metru, který se na moderní filesystémy aplikuje.

    Už mnoho let tu lidem cpeš do hlavy, že btrfs už je stabilní a nemusí se bát ho používat

    Opět jsi nepochopil, co tvrdím. Já necpu lidem do hlavy, že se Btrfs nemusí bát používat, nýbrž že se Btrfs mají bát nepoužívat. To je dost podstatný rozdíl.

    A ano, už mnoho let mám pravdu; co se dá dělat. :-D

    zjistí, že neexistuje fsck (<=2014?)

    No a? Samozřejmě, že u moderního filesystému typu ZFS nebo Btrfs nemá existovat fosilní nesmysl typu FSCK.

    Není nijak překvapivé, že ani ZFS žádný FSCK nemá. (Přesto kolem něj existuje méně FUDu než kolem Btrfs, kupodivu.) Kde se asi tahle absence FSCK vzala? Že by snad experti na filesystémy, kteří vytvořili Btrfs a ZFS, netušili, co dělají, a potřebovali by poradit od chytrolínů na ABCLinuxu? :-D

    Pravda, pro Btrfs pár utilit na způsob FSCK (které jsem už zmiňoval) vzniklo. Nejspíš aby už chytrolíni drželi zobáky a aby mohli tu a tam dostat svá data z disků tak zbořených, že by to většina jiných filesystémů neustála — jenže dvojí metr praví, že Btrfs to přece ustát musí.

    Rozpor v pseudoargumentech kolem FSCK je celkem zjevný:

    • Na jedné straně se má ten moderní filesystém přece vždycky sám opravit a automaticky namountovat read/write, stůj co stůj — proto je přece moderní a redundantní, ne?
    • Na druhé straně má pro ten filesystém existovat FSCK — a s ním tedy nejspíš i nějaký typický use case pro FSCK, známý z nežurnálovacích systémů pradávné minulosti.

    Takže, co z toho^^^ platí? Jestli obojí naráz, tak který filesystém to obojí splňuje, jen tak pro zajímavost a pro srovnání?

    Jistě, uvedené problémy jsou již opraveny, ale naprosto očekávaný strach lidí je „když ve stabilním FS bylo tohle, tak co za další překvapení nás tam ještě čeká“.

    Proč se ten očekávaný strach nevztahuje na "stabilní" Ext4, který má každé 3 roky své (už skoro) tradiční bugy se ztrátou dat? Poslední dobrodružství se konalo v roce 2018, takže další je asi plánované na rok 2021, předpokládám…

    Proč tomu očekávanému strachu nevadí, když data nejsou checksumovaná ani redundantní?

    Proč ten očekávaný strach nekřičí, že nemá copy-on-write a atomické snapshoty, že u spousty use case dochází ke zbytečnému fyzickému kopírování víc dat, než by bylo potřeba, což by tolik nevadilo, kdyby data byla checksumovaná … jenže …

    A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.