abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    19.6. 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.10.2020 03:13 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová sestava - obnovovací frekvence 120Hz+DisplayPort 1.4+PCI-E 4.0 x16 vs ECC a monitor

    Já ECC chci hlavně proto, protože tato fce je tu často zmiňována a chválena. Vlastně přesně ani nevím, jak funguje, i když jsem o tom relativně dost přečetl. Já jí chci jen kvůli silent data corruption. Pomůže mi to s tím? Prostě když kopíruji data z datového oddílu v pc na externí disk, pomůže mi ECC proti silent data corruption? To je jediný důvod, proč to chci. Pád nějaké aplikace mě až tak netrápí. Ani reboot pc.

    ECC funguje jednoduše. Na modulu máš o pamětový chip více a v něm je informace, která kompenzuje možnou chybu v některém pamětovém čipu. Primitivně si mužeš představit paritu jako v RAID 5. ale tak jednoduché to není.

    A pomůže to tedy proti silent data corruption, nebo ne?

    Epyc jsem původně vůbec nechtěl. Původně jsem chtěl AMD Ryzen 9 3900XT. Ten mimochodem ECC podporuje. Nakonec jsem se ale rozhodl pro Epyc, protože jsem nemohl najít běžnou RAM s podporou ECC. Jen serverové. Tak jsem volil MB se soketem SP3. Dělají se běžné RAM s ECC?

    Ještě se chci zeptat. Úplně původně jsem chtěl Ryzen 7, ale L3 32 MB mi přišlo málo proti Ryzen 9 L3 64 MB. Říkám si teď ale, jestli to není zbytečné. Myslíš, že bych to na to, co jsem napsal, využil?

    Každopádně počkám na vydání Zen 3.

    Ještě jsem uvažoval nad tím, že bych místo CPU + 2x GPU koupil APU + GPU. Otázkou ale je, jestli nový APU zvládne 120Hz? Uvidíme.

    Tak od konce, za prvé žádné APU od AMD nepodporuje ECC. za druhé nemám přímou zkušenost, ale pro běžné použití mi 32 MB připadá dost. Jistě našly by se situace, kdy lze poznat že 64 pomůže, ale připadá mi, že ty při bežné práci v nich moc nebudeš, na druhou stranu možná to může být poslední systém, který si v životě pořizuješ a pak zainvestovat. Protože ten vývoj už nebude nijak moc rychlý. Stačí si spočítat rozměry. Máme 7nm, když to porovánáš s průměrem atomu křemíku/mědi dostaneš, že tyhle struktury jsou tvořeny cca 30 atomy, kolik se to dá zmenšit, aby výsledek byl stabilní, nevím, ale 10x to nebude.

    Tak uvidíme, s čím AMD přijde, ale jak to tak čtu, tak taky myslím, že by L3 32 MB měla stačit.

    Desku kterou jsem uvedl máš s deklarovanou podporou ECC. Ještě musíš dát pozor na to, že jsou dva typy ECC pamětí. Unbuffered a registered Ryzeny pracují s unbuffered (to je na desce co jsem uvedl) a Epyc s registered.

    No, nevím, jestli od ECC nemám upustit. Ryzeny pro AM4 totiž podporují jen UDIMM 2666 MHz, což by prý mohlo CPU vadit. A do Epycu nejdu. Sám si mi to taky radil a jak psal PetebLazar, bylo by to komplikované.

    BTW: Ten článek co jsi odkázal, který popisuje rozdíl mezi UDIMM a RDIMM jsem včera (předevčírem) celý četl i s diskusí. Ale ten strojový překlad, to je někdy taky výzva. Ne jako dánština, ale někdy to taky dá zabrat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.