abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.28.0. Z novinek lze vypíchnout novou třídu machine.CAN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Komunita

    Michael Meeks, CEO společnosti Collabora, na apríla oznámil, nebyl to ale apríl, že nadace The Document Foundation zastřešující vývoj kancelářského balíku LibreOffice vyloučila ze svých řad všechny zaměstnance a partnery společnosti Collabora, tj. více než třicet lidí, kteří po mnoho let přispívali do LibreOffice. Nadace The Document Foundation po několika dnech publikovala oficiální vyjádření. Přiznává pochybení při zakládání

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    6.4. 05:33 | Pozvánky

    Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že v úterý 14. dubna (změna!!!) od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout

    … více »
    bkralik | Komentářů: 3
    5.4. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.4. 23:00 | Zajímavý projekt

    VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 8
    5.4. 05:22 | Zajímavý software

    Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    5.4. 04:11 | Zajímavý software

    Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    4.4. 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    3.4. 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.4. 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 13
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1236 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.2.2021 02:10 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE aktivity a notifikace (tray)
    Někde jsem na to viděl, že jde zaregistrovat nějaký listener (přímo z kódu), ale nevím nakonec, jestli to použiju. Stojím před rozhodnutím, jestli investovat čas do zdokonalování i3wm, nebo KDE (a nebo něčeho úplně jiného?). No a zjistil jsem třeba, že KDE si nepamatuje tak základní věc jako je nastavení primárního monitoru, takže to po každém spuštění musím nastavovat znovu.

    Nevím, jestli to nějak umí spouštět aplikace na správném monitoru. Když si na druhý monitor dám výchozí panel, stisknutí Win/Super/Meta klávesy aktivuje launcher na primárním monitoru. Launcher jsem z druhého panelu vyhodil, nepotřebuji ho tam. Teď ale při focusu na druhé obrazce stisknutí klávesy launcher neotevře vůbec, ani na tom primárním monitoru. OK. Tak asi bych teda programy spouštěl přes Alt+F2 – nějaký ten KRunner, či jak se to jmenuje. To funguje, launcher se objeví i na tom druhém monitoru, ale je-li plocha prázdná, okna se naprosto nelogicky otevírají na primárním monitoru. Pouze pokud na ploše už je nějaké okno, pak i pokud není aktivní, další okno se otevře tam.

    Pro jiné aktivity bych chtěl jiné téma. Další věc, kterou bych musel doprogramovat.

    Používám defaultní téma, ale zjistil jsem, že nejsem schopen si přivyknout na – opět naprosto nelogicky – převrácené „stínování“ u oken v task baru. Konvenčně snad ve všech DE od Windows 95 dále bývalo zvykem, že viditelné okno je na task baru „šedivé“ a působí dojmem stisklého tlačítka, a naopak minimalizované okno ne. V KDE je to přesně naopak. Pravděpodobně bych musel modifikovat téma.

    Při svých dřívějších návštěvách KDE jsem vždy byl fascinován tím, kolik toho KDE umí, a současně frustrován pomalostí, různými grafickými bugy, dementními zvuky, které se nedají vypnout na jednom srozumitelném místě, naprosto pomatenými a nesrozumitelnými ikonami, u kterých jsem si musel klást otázku, co jejich autoři fetují, apod.

    Tentokrát jsem KDE zapnul a říkal jsem si, že to je docela dobré. Naběhlo to docela svižně, vypadalo to méně odporně než jsem u KDE zvyklý, neotravovalo to zbytečnými zvuky, a skoro to na mě začalo působit dojmem prostředí, které bych asi chtěl používat. Ale postupně jsem začal zase narážet na různé věci, které mi přijdou totálně WTF, a říkám si, jestli fakt má smysl do toho ten čas a energii zkoušet investovat.

    i3wm mi poslední dobou dost leze krkem a hodně věcí mi v něm chybí, jak už to u holých window managerů bývá. KDE vypadá, že by mi snad i uvařilo kávu, ale potom musím řešit tak samozřejmé věci jako je zmiňované otevírání oken na jiném monitoru. :-(

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.