abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.4.2021 23:26 Vtipnéř | skóre: 39 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů k TVheadend
    Přeji hezký večer/den.

    Připadá mi to, že jste se ani nepokusil něco si zjistit sám, protože některé odpovědi se dají snadno dohledat. Nicméně se pokusím na některé otázky odpovědět, přestože TVheadend mi do oka nepadl.

    Lze považovat instalaci za snadnou instalace?
    Zkuste si své příspěvky po sobě přečíst.
    Stačí jen sudo apt install tvheadend? Nebo je třeba překládat ze zdrojáku? (kdy se tomu nevyhnu?)

    Záleží na nastavení konkrétní distribuce. Například Debian nemá tvheadend mezi standardními balíčky, ale najdete ho na deb-multimedia, takže pokud tento server přidáte do /etc/apt/sources.list, tak by uvedený příkaz měl k instalaci stačit.

    Třeba když mám v systému DVB tunery, musím řešit ovladače přes apt/kompilovat nebo si to tvheadend sám zařídí/stáhne? Jde mi o to, jestli z uživatelského hlediska je to takto jednoduché než jiné konfigurace.

    Tvheadend si rozhodně ovladače nestáhne, to je věc jádra. Některé tunery mají v jádře podporu, takže fungují bez problémů, někdy je potřeba sehnat firmware, je to případ od případu. Rozhodně se vyplatí zjistit si tuhle věc předem například na LinuxTV.
    Využít HW akceleraci umí sám o sobě, stačí ten tvheadend balíček z repozitáře? Dotáhne si závislosti třeba jako CUDA apod.?

    Není mi jasné, k čemu by potřeboval HW akceleraci, myslím, že jen posílá data po síti.

    Výhody/nevýhody proti ffmpeg/gstreamer? Vyjma toho, že je skvěle user-friendly přes web konfiguraci.

    Ffmpeg používám na kódování videa, gstreamer přímo nepoužívám, ale možná ho využívá některý jiný software. Na sledování a nahrávání televize používám VDR. O tom "user-friendly" si dovolím pochybovat. VDR nabízí minimálně 2 webové správce nahrávání, VDRadmin a Live-plugin, oba jsou naprosto intuitivní, jednoduché a přitom úplně dostačující. Tvheadend byl proti tomu totální chaos, aspoň v době, kdy jsem ho zkoušel (2 až 3 roky).
    Jakékoli další +/- do jeho oblíbenosti.
    U mě velké mínus. Kdysi jsem tvheadend zkoušel a bylo to utrpení, ale už je to pár let. Možná, že od té doby došlo k posunu.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.