abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 884 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.8.2005 16:32 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu

    Taky mám Arch Linux a mám to vyřešené tak, aby se teprve při načtení profilu změnilo konzolové písmo i nastavení klávesnice. To má tu výhodu, že se písmo nenastavuje hned při spouštění démonů a hezké logo Arch Linuxu tam vydrží až do konce bootu. :-) (Teda v mém případě je tam tučňák - mám kernel z www.kernel.org)

    Je to několik úprav, takže to vezmu popořadě:

    1. Úprava souboru /etc/profile
      • Import souboru /etc/rc.conf. Ten je dobré do /etc/profile importovat kvůli proměnným KEYMAP, CONSOLEFONT a CONSOLEMAP, aby byly na jednom místě. Někam na začátek /etc/profile stačí přidat:
        . /etc/rc.conf
        Poznámka: Za tou tečkou je opravdu mezera...
      • Nastavení proměnných pro locale: V /etc/profile upravit:
        export LANG="cs_CZ.iso88592"
        export LANGUAGE="cs_CZ.iso88592"
        export LC_CTYPE="cs_CZ"
        # export LC_COLLATE="C"

        Toto plně postačuje. LC_ALL tam nemám. Mělo neblahý vliv na program less, tedy i na zobrazení manuálových stránek, které pak nefungovalo. Možná je dnes už problém odstraněn, ale nemám důvod tam to ALL dávat - žije se mi bez něj fajn. :-)
        Řádka LC_COLLATE je odkomentovaná. Tato proměnná určuje, jakým způsobem se mají řadit písmena podle abecedy. Protože ale názvy souborů s diakritikou moc nemám, nechávám to na defaultu. Kdyby sem někdo napsal, jak má vypadat COLLATE pro češtinu, byl bych mu vděčný a nastavil bych si to. Zatím jsem na to nikde nenarazil a anglické řazení mi nijak nevadí.
        A ještě jedna věc: Kódování si samozřejmě každý může nastavit jaké chce. Já používám a doporučuju ISO, mnozí používají a doporučují Unicode, což má logiku třeba kvůli Javě apod. - prostě ať si o tom každý něco přečte a ať se sám kvalifikovaně rozhodne. (Já mám ISO hlavně proto, že je 8-bitové, snadno přenositelné a existují pro něj dostupná konzolová písma snad v každé distribuci. Navíc je to doporučené a obecně rozšířené kódování pro E-mailové zprávy v češtině.)
      • Do třetice všeho dobrého, na konec souboru /etc/profile se přidají tyto dva příkazy:
        /bin/loadkeys -q $KEYMAP
        /usr/bin/setfont $CONSOLEFONT -m $CONSOLEMAP

        Není to nic jiného, než nastavení konzolového fontu a klávesnice, které se děje v momentě přihlášení, tedy až po zadání hesla. Zmíněné proměnné jsou importované z /etc/rc.conf.
    2. Úprava souboru /etc/rc.conf
      Tady to bude jednoduché. Moje sekce Localization vypadá takto:
      HARDWARECLOCK="localtime"
      TIMEZONE="Europe/Prague"
      KEYMAP="i386/qwertz/cz-us-qwertz.map.gz"
      CONSOLEFONT="drdos8x16"
      CONSOLEMAP="8859-2"
      USECOLOR="yes"

      Každý ať si opět nastaví své kódování dle gusta. Ovšem pozor: Jiné kódování samozřejmě vyžaduje jiný CONSOLEFONT, KEYMAP a CONSOLEMAP. Toto nastavení funguje bezproblémově pro ISO-8859-2, ostatní kódování jsem nezkoušel. Důležitý fakt: Pomocí klávesy Pause se přepíná v konzoli česká a anglická klávesnice. Velmi šikovná věc...
    3. Úprava souboru /etc/rc.sysinit
      Toto není nutné. Nemá to na kódování vliv. Jen se tak zabrání předčasné změně písma. Díky tomu se zaručí, že při přihlášení a psaní hesla bude klávesnice anglická a že nezmizí bootovací logo. (Kdo nepoužívá framebuffer, využije jen první výhodu...) Stačí přidat pár ohrádek takhle:
      # if [ "$KEYMAP" != "" ]; then
      # status "Loading Keyboard Map: $KEYMAP" /bin/loadkeys -q $KEYMAP
      # fi
      #
      # if [ "$CONSOLEFONT" != "" ]; then
      # stat_busy "Loading Console Font: $CONSOLEFONT"
      # for i in `seq 1 12`; do
      # if [ "$CONSOLEMAP" != "" ]; then
      # /usr/bin/setfont -m $CONSOLEMAP $CONSOLEFONT -C /dev/vc/${i};
      # else
      # /usr/bin/setfont $CONSOLEFONT -C /dev/vc/${i};
      # fi
      # done
      # stat_done
      # fi

    No a je to. To by mělo být vše. Hodně štěstí!

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.