Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mezi rozhodnutím zbavit se svých (většinou spywarem a viry prolezlých) windowsů a opravdovým přechodem na nějaký rozumnější operační systém zpravidla bývá delší nebo kratší období nabírání odvahy na takovýto krok - přeci jenom, JE to něco trochu jiného, než s čím nás přinutili naučit se ve školách či zaměstnáních, a ne vždy bývá po ruce 'ajťák' (či ajťačka) ochotný rozchodit 'to' u nás doma a v případě potřeby pomoct s nějakým tím problémem.
Proto se po celém světě konávají tzv. installfesty, komunitní setkání na kterých zkušenější uživatelé dobrovolně pomáhají na přinesených počítačích rozcházet Linux(či jiné svobodné systémy) a/nebo pomáhat s řešením problémů se kterými si uživatelé sami neví rady. Pro mnohé lidi je to ale taky dobrá příležitost, jak se dostat k novinkám, tipům a trikům a nebo se prostě jenom potkat spřízněné duše.
V úterý 12.5., v dostatečném předstihu, abyste o tom měli čas přemýšlet a udělat si čas, proběhne 'motivační večer' s promítáním.
V sobotu 16.5. můžete na Jolandě očekávat:
Ačkoliv to není podmínkou, zkuste se nám ozvat i v případě, že se chystáte zúčastnit a nemáte žádné speciální požadavky, abychom třeba v sobotu nezjistili, že se sem nevejdeme...
Začátek cca v poledne, konec ohraničený jenom ochotou všech zúčastněných 'ještě řešit'.
P.S. Kdo si chce na svém počítači z jakýchkoliv důvodů ponechat i funkční windowsy, není to problém - dá se to vyřešit buď použitím druhého harddisku, rozdělením disku na kterém windowsy už běží, nebo v krajním případě i nainstalováním Linuxu, jako by to byla libovolná aplikace pro windows (běží pak sice pomaleji, ale není potřeba žádných zásahů do systému a odinstalace zabere pár kliknutí. Více třeba na wiki.ubuntu.cz/Wubi - v každém případě vás poprosíme, abyste disk, na který se bude instalovat, těsně před installFestem defragmentovali! (tento proces může trvat i několik hodin, takže ho spusťte třeba v pátek před spaním).
Taktéž si svá drahocenná data zazálohujte třeba na DVD (v 99,99 % se u instalace ztráty nekonají, ale náhoda je blbec, že jo, a zálohování věc beztak užitečná kdykoliv) a samozřejmě ohlídejte, aby na cílovém disku byl dostatek volného místa (úplně nejjednodušší a nejosekanější distribuce si sice můžou vystačit i s 50 MB, ale pro plnohodnotný systém raději počítejte alespoň s 5-8 GB)
Sobota 16.5.2009 odpoledne: DIY klub Jolanda http://jolanda.unas.cz.
Účast potvrdilo:
zatím bohužel nikdo
Tiskni
Sdílej: