Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
LinuxDays je česká open source konference, která se bude odehrávat každoročně v Praze. Tato konference vznikla v roce 2012, aby nahradila zrušenou konferenci LinuxExpo. LinuxExpo mělo dlouhou tradici, ale bohužel bylo v roce 2012 zrušeno.
Když se o zrušení LinuxExpa dozvěděla česká open-source komunita, zorganizovala se a jelikož všichni chtěli konferenci typu LinuxExpo (ale ještě lepší a dokonalejší), rozhodla se udělat si konferenci sama a po svém. Kdo je součástí této komunity? Začali jsme jako skupinka lidí, která se vídá na různých konferencích v Čechách a díky tomu jsou mezi organizátory konference LinuxDays lidé z různých open-source komunit. Máme mezi sebou lidi podílející se na organizaci Installfestu a díky nim, máme obrovskou podporu FIT ČVUT. Co se pokrytí v médiích týče, máme ve svých řadách šéfredaktory LinuxEXPRESu a ROOTa. Z distribucí máme lidi zastupující Fedoru, Gentoo, openSUSE a Ubuntu. Jsme tedy velmi různorodá skupinka lidí, ale díky tomu zastupujeme zájmy mnohých komunit. A díky tomu je celá konference organizována českou open-source komunitou pro open-source komunitu.
Letošní ročník se odehraje 20.–21. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích. Letošní ročník bude zároveň spojen s openSUSE Conference, konferencí SUSE Labs a Gentoo miniconf, takže bude ještě úžasnější než samostatně.
Účast potvrdilo:
2 uživatelů
Tiskni
Sdílej: