Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 11:57
Jen je to víc fancy a dražší.Záleží, kde ho kupuješ. Kdybych si teď chtěla pořizovat nový počítač, tak si příští měsíc koupím právě Apple. Ale zatím plánuju udělat si radost pouze iPodem za $80. Ale kdo ví, třeba si přivezu i něco jiného...
Mluvíme tu o desktopu, pracovní stanici, jak kdo chce?
Ježto jsem chudý student, tak bych se moc nepředal... Myslím, že do 20K by se mohl vejít stroj na běžnou práci. Za ideálních podmínek bych ale učitě sel do nějaké té střední třídy, takže dávám 21K - 30K.
Jak tak koukám na předchozí reakce, jen mě napadá: Proč vlastně někdo chce mít desktop? To opravdu někdo takovou obrovskou kraksnu chce mít doma? To se opravdu ještě něco tak strašného vyrábí? Nechci rýpat, proti gustu žádný dišputát, že ano... Ale nějak mi to nejde do hlavy. Taky mám doma jednu starou těžkou kovovou krabici, ale ta funguje pouze jako domácí server. Na práci mám notebook, který dnes stojí stejně jako ošklivá krabice + neskladné stolní LCD + klávesnnice + ... (kdoví, co ještě desktopy nemají).
Není to náhodou tím, že 90% uživatelů paří extrémně náročné hry, na které je potřeba super hyper ultra mega plus grafický akcelerátor? To je jediné vysvětlení, které mě napadá. Pořád ale není úplné. Neumím si totiž představit, že bych nemohl popadnout počítač a odejít do vedlejší místnosti, popřípadě odjet na druhý konec republiky. Počítač přivázaný doma na drátech mi připadá jako mrhání časem i penězi.
To s těmi Home, End, PageUp, PageDown se týká spíš subnotebooků. Dnes už se na ergonomické rozložení klade velký důraz. Podle mě je to spíš otázka vkusu a zvyku než výhoda či nevýhoda. Kromě toho si přece člověk může koupit klávesnici na IRDA / Bluetooth / USB s numerickou klávesnicí podle libosti.
Já mám klasickou desktopovou klávesnici moc rád a připadá mi pohodlná, ale ta notebooková mi taky po všech stránkách vyhovuje.
To je pravda, ale pokud někdo chce mobilnost a zároveň mu desktop připadá pohodlnější (což je častý případ), asi nic jiného nezbývá...
Částečně souhlasím, ale přece jenom bych si dovolil pár poznámek. Zdá se mi totiž, že o noteboocích se tradují různé mýty a polopravdy...
Tak to je zajímavé, o tom RAIDu jsem nevěděl. Já bych na to ale asi nevsadil. Moc se těším na dobu, kdy bude běžné mít počítač bez mechanických součástí, tj. kdy se podaří zlepšit životnost a spolehlivost flash pamětí tak, aby mohly nahradit disky. Pak bude od problémů s pomalým přístupem jednou provždy klid a notebooky budou zas o něco lehčí.
...kdy se podaří zlepšit životnost a spolehlivost flash pamětí...Najdi si něco o FRAM. Myslím, že až něco nahradí pevné disky, tak flash to nebude.
Znám obchody, kde je více druhů laptopů než desktopových sestav. Krom toho jsou k dispozici barebone systémy, které si člověk může sestavit podle svého.
Barebone je něco úplně jiného než notebook. A celkový počet nabízených variant hotového počítače nemá smysl porovnávat, (pod)stolní PC si můžete sestavit víceméně podle libosti, u notebooku takovou možnost nemáte - třeba notebook s Athlon64 a non-nVidia chipsetem základní desky jsem zatím viděl všeho všudy jeden…
Já nemluvím o barebonech typu Asus Pundit. Existují barebone notebooky (chassis s displayem), které si člověk může sám dovybavit. Samozřejmě vím, že barebone desktop je něco jiného než barebone notebook...
S možností přesné volby konkrétních dílů hardware to u notebooků není ideální. Faktem ale zůstává, že člověk dostane perfektně odladěný stroj, u kterého prostě neexistují problémy typu BIOS nekompatibilní s grafickou kartou XY, hardwarový konflikt, který poškodí data disku atd. apod. (Obě zmíněné situace jsem na desktopech zažil (a kromě nich i mnohé další nepříjemnosti).)
To je částečně pravda, notebooky (zatím) nemají RAID a jejich harddisky (většinou) nedosahují výkonu těch desktopových.
S těmi 5400 rpm trochu přeháníš. Dnes už jsou samozřejmě k dispozici i 2,5" disky na 7200 rpm a cena není nijak závratná. Kromě toho - jak jistě víš - otáčky nejsou měřítkem přenosové rychlosti či odezvy disku, zejména pak u menších disků s lehčími čtecími hlavami.
Je jistě skvělé mít obrovský počítač, ale co když chceš třeba něco ukázat spoloužákům ve škole? Já používám počítač ke nejrůznější věcem od programování po psaní poznámek na přednáškách. Tohle s desktopem prostě nejde. Nemůžeš pracovat jinde než v jedné místnosti a výpadek proudu je nepříjemný zážitek.
Musím ale přiznat, že můj názor je ovlivněný dvěma důležitými fakty: Zaprvé, nikdy jsem nepařil žádné hry, protože mě to nebaví. Zadruhé, nikdy jsem nedělal střih obrovského videa nebo zpracování něčeho, co zabírá stovky GB. Z toho důvodu na desktopech vidím jen ty nevýhody.
Já jsem kdysi opravdu hodně chtěl nějaký pěkný subnotebook. Pak jsem si to ale rozmyslel. (V duchu unixové zásady "je lepší plnit jeden účel dobře, než umět všechno a špatně".)
Napadlo mě, jestli není lepší mít notebook na běžnou práci, tj. vývojaření, prezentace, apod., a k němu ještě malé PDA na drobnosti jako poznámky, empétrojky, diář a plánovač, GSM, GPS... Připadá mi, že taková kombinace poskytuje mnohem širší možnosti využití než pouhý subnotebook.
Jenže pédéáčko nemám, takže to nemůžu tvrdit s jistotou.
Presne tak. PDA mam porad v kapse s sebou i tam, kam bych subnotebook netahal. A v ostatnich pripadech hodim na zada batoh s notebookem (15.4" LCD, 3.1kg,).
Tak to je dobrá zpráva. A jaké je to PDA? Já bych nějaké chtěl, nejlépe takové, aby se tam dal dát Linux. Kolega ve škole něco takového měl. Byl to nějaký Acer s Windows CE, kam se dala místo Windows naflashovat nějaká distribuce pro PDA. Ten model už se bohužel nevyrábí.
„Ale psát stylem "nechápu jak někdo může chtít desktop" je podle mě uhozenýNechápu, jak někdo může chtít nelétající jumbojet.No nic.“
Jak dlouho vydrží vyživovat ten tvůj tower s nadupanou grafikou a hafo disků? 10 minut?UPS není jen jedno, to bys mohl vědět, když umíš číst...
UPS? Kolik to váží? Takže to bychom měli:
LCD s těžkým stojanem ... 10 kg
Znamenitý obrovský mega super tower ... 15 kg
UPS s pořádným akumulátorem ... 20 kg
Nemůžu si pomoct, ale můj notebook vydrží 4 hodiny bez napájení a má 2,2 kg... To jen tak na okraj.
Pokud jde o formulaci "nechápu...": Ano, je trochu nezdvořilá. Je trochu uhozená. Každá nová technologie se zdá napřed uhozená, než se ujme. V každém případě si myslím, že jakmile se notebooky plně vyrovnají desktopům v oblasti uložení dat a grafiky, nebudou už mít desktopy na trhu šanci. To je ovšem samozřejmě jen názor. Třeba se vyskytnou skalní příznivci - někdo má rád stará auta, někdo zas desktopy.
Neříkám, že máš mít notebook "kvůli spolužákům". Člověk si přece kupuje věci hlavně kvůli sobě. Jde o to, že jakmile máš desktop a studuješ nebo pracuješ mimo domov, řešíš pořád problémy s uložením dat na několika místech a s jejich synchronizací. Řešení existují, ale je to starost navíc. To byla pointa všech těch mých řečí.
Na notebooku jsem ještě nezažil vážnou závadu, která by vedla k nefunkčnosti. Procesory, paměti a pevné disky jsou ve stejné cenové hladině jako odpovídající díly pro desktop. Jejich spolehlivost je stejná, popřípadě lepší.
Desktop si samozřejmě nikdy nekoupím, protože je to pro mě nepoužitelné zařízení. Jednoduchá otázka: Když se ti porouchá mobil, objednáš si místo něj pevnou linku? Věřím, že ne.
Mít desktop i notebook a pracovat na obou znamená, že musím řešit problém synchronizace dat. Mám doma starý desktop, který funguje jako server pro mail, dns, web, tisk apod. K práci je ale nepoužitelný, protože je připojený k drátům a nedá se odnést tam, kde je zrovna potřeba. To je natolik fatální nevýhoda, že fakt nevím, co by ji mohlo vyvážit. Když mám notebook, proč bych pracoval na desktopu? Nepotřebuju přece spravovat dva systémy místo jednoho.
Když vidím kolegy ze školy, jak rok co rok stěhují ty příšerné krabice a nemůžou pracovat tam, kde je zrovna nemají, je to smutný pohled. Dvěma z cca deseti lidí, s nimiž jsem často v kontaktu, přestal fungovat po převozu desktopu harddisk. Pro srovnání: Můj notebook už přečkal bez úhony přibližně sto cest vlakem mezi Zlínem a Prahou.Procesory, paměti a pevné disky jsou ve stejné cenové hladině jako odpovídající díly pro desktop.
Mám čím dál větší pocit, že žijete v nějaké virtuální realitě. Ukaže mi, prosím, kde koupíte 250 GB SATA-300 disk do notebooku se 7200 ot./min a 16 MB cache, a to za cenu, která by se aspoň trochu blížila 1616 Kč bez DPH.
Nenapsal jsem ani slovo o existenci 250 GB SATA disku na 7200 rpm v provedení 2,5". Naopak jsem několikrát konstatoval, že v otázkách uložení dat mají notebooky vážné nedostatky, které může vyřešit jedině nástupce harddisku bez mechanických součástek.
Pokud ale vezmu v úvahu obrovskou užitnou hodnotu, kterou mi přináší přenosnost počítače, nijak mě nepřekvapí fakt, že u disků 2,5" se platí v průměru 1,5x až 2x více v přepočtu na jednotku dat. To považuji za srovnatelnou cenovou hladinu.
Položme si jinou otázku: K čemu je ten skvělý 250 GB SATA disk někomu, kdo několikrát týdně mění místo práce a potřebuje mít počítač u sebe?
Když už bych (hypoteticky) chtěl ten harddisk použít na notebooku, můžu si koupit externí box za cca 800 Kč a je vymalováno. Takový box je sám o sobě přenosný a posloužil by (v mém případě) mnohem lépe než harddisk zabudovaný napevno k desktopu.
Hledání zásuvky není tak horké, když má člověk akumulátor na 4 hodiny. Stálá IP adresa je jistě super, ale jde o to, co rozumíme pod pojmem "využít". Mám celkem dvě připojení k Internetu (z různých míst), jedno 2/1 Mbit/s a druhé 768/128 kbit/s. Takže o využití 250 GB nelze příliš mluvit, zejména s limitem 2 GB u toho druhého připojení. Pokud ale někdo bydlí na koleji nebo má na obou koncích velmi rychlé spojení, je situace jiná.
To, že desktop sedí pořád na jedné IP adrese, je výhoda jen do té doby, jestliže na všech ostatních místech práce taky nějaký sedí.
Máte pravdu, to nebyl správný styl diskuse. Jen mi vrtalo hlavou, co vlastně ty desktopy drží nad vodou. Několik jsem jich už doma měl, ale žádný mi nevyhovoval. Těžká krabice mi připadá (mírně řečeno) nepraktická ve srovnání s malým a kompaktním zařízením. Netušil jsem ale, kolik lidí fakticky provádí upgrade a opravdu na tom něco ušetří. Jestli tomu tak je, pak začínám chápat, proč někdo uvažuje o desktopu. Prostě od toho stroje chce něco úplně jiného, než co očekávám já.
Dvěma z cca deseti lidí, s nimiž jsem často v kontaktu, přestal fungovat po převozu desktopu harddisk.Na tom není nic divného - když někdo při převozu překročí maximální přetížení ve vypnutém stavu stanovené výrobcem, tak se nemůže divit. Disky do desktopů jsou určeny k tomu, aby se někam namontovaly a nechaly bejt. Srovnání s diskem v tvém notebooku kulhá na obě nohy, protože disky do notebooků jsou stavěny na to, aby nějaké přetížení vydržely. Mj. i proto jsou dražší.
Procesory, paměti a pevné disky jsou ve stejné cenové hladině jako odpovídající díly pro desktop.Na tos přišel proboha jak? Navíc do notebooku nemůžeš vždycky narvat libovolnou paměť, např. u HP je v některých případech nutnost originální paměť, která je samozřejmě významně dražší než stejný modul třeba od Kingstonu. Na ceny originálního příslušenství - třeba síťové adaptéry, se taky stojí za to podívat. Mluvíš o pamětech, discích - zrovna o těch nejsnáze vyměnitelných součástech. Co když odejde deska? Displej? Praskne šasí? Mechaniky taky bývají dražší než jejich desktopové příbuzné (o horších parametrech pomlčíme).
Když vidím kolegy ze školy, jak rok co rok stěhují ty příšerné krabice a nemůžou pracovat tam, kde je zrovna nemají, je to smutný pohled.Nechť tě provází tužka a papír
Notebooky se dodávají většinou s tříletou (nebo i delší) zárukou. Nevím, jak je to s pamětí u notebooků HP, ale u mého notebooku (Asus) si samozřejmě můžu vybrat mezi několika výrobci, zejména podle záruk, které poskytují.
Display ani chassis neprasknou samy od sebe. Když si něco rozbiju, musím si za to nést následky, ať je to notebook nebo desktop. Mechaniky bývají dražší - jistě, protože za vyšší užitnou hodnotu (mobilitu) se platí. Kdo ji nechce, nemusí ji mít. Nebo snad ano? Tak proč ta příkrá kritika "špatných parametrů"?
Tužka a papír mají tu vlastnost, že většinou neumějí surfovat na internetu a ladit zdrojáky v různých jazycích. Jakmile tyto vlastnosti budou mít, už na notebook nesáhnu. (A mí kolegové už jistě nesáhnou na své dvacetikilové krabice.)
surfovanie to je iné, no ale referenčnú príručku predsa nosím v hlave a ostatné odložím s poznámkou "dosurfovať". A navyše, na papieri nerozbeháš icq, irc, a pod
ladiť? to správny programátor nepotrebuje, ten predsa vie čo programuje, už si to premyslel a napísalMožná kdyby předtím použil tu tužku a papír
na papieri nerozbeháš icq, irc, a podTo by se mohlo dát rozběhat na mobilu, ne? Nevím. Notebook není vůbec špatná věc, ale já ho vnímám prostě jen jako doplněk desktopu.
Tak to je hustý odkaz. Nikdy jsem o tom neslyšel. Ale radši si ani netroufám hledat, kolik to stojí. Nedávno jsem se díval na nějaký katalog Sun Microsystems. Jejich notebooky začínají někde na 80K Kč a končí skoro na 300K. Určitě jsou to skvělé stroje - o tom není pochyb. No... snad jednou. Dnes mi zatím stačí můj Asus.
Já věřím, že notebooky časem na trhu zvítězí.Dokud budou komponenty do notebooků dražší, než do desktopů, tak sotva.
Konkurence je boj na několika frontách. Jak už jsem tu několikrát psal, u notebooků převažuje necenová konkurence. Nejde jen o cenu komponent, ale i o celkové náklady, včetně dostupnosti a produktivity práce.
Což mi připomíná…
13. Brňák celý večer zasvěceně hovoří o skvělé úrovni brněnského vysokého školství, aby se druhý den vztekal až k pláči, že ho nevzali na Univerzitu Karlovu.
:-)
Podle mě jsou žebříčky vysokých škol dost vágní a nepřesné hodnocení. Jde o to, aby člověk studoval něco, co ho zajímá a čím se opravdu chce zabývat. Já jsem na MFF a podle mě to nebude o moc lepší nebo horší než na jiných školách. Otázkou je, jestli náhodou nebude informatiku ovládat lépe student VŠE, kterého ten obor baví, nežli matfyzák, kterého nebaví. (Mě naštěstí baví.)
A jak to v praxi vypadá? To má každý prodlužovačku, kterou k někomu zapojí, a volné sloty poskytne ostatním (prodlužovačkám )? Takové dobrodružství jsem ve škole ještě nezažil.
Taky mám doma jednu starou těžkou kovovou krabici, ale ta funguje pouze jako domácí server. Na práci mám notebook, který dnes stojí stejně jako ošklivá krabice + neskladné stolní LCD + klávesnnice + ... (kdoví, co ještě desktopy nemají).
A teď ještě tu o Smolíčkovi, prosím, prosím… :-)
O Smolíčkovi? Dobře... Kolik stojí desktop, který se výkonem a spolehlivostí vyrovná notebooku nižší kategorie? Řekněme, že se dá nějaký rozumný sehnat za 12K až 15K Kč. Spíš bych počítal s tou horní hranicí. A teď ještě připočtěme průměrný LCD za 6K. (Kdybych chtěl být opravdu fair, jako v pohádkách, připočetl bych ještě UPS pro srovnatelnou spolehlivost, tj. dalších cca 5K Kč.) To už jsem skoro na 20K Kč! A to jsem ještě nezapočetl IRDA, Bluetooth, WiFi, PCMCIA, myš, klávesnici a další drobnosti. To všechno notebook "prostě má". Díky mobilitě je jeho užitná hodnota (i přes srovnatelnou cenu) nesrovnatelně vyšší. A to je konec pohádky.
My se vás ale přeci nesnažíme přesvědčit, že pro vás je lepší klasika než notebook. Snažíme se vám celou dobu vysvětlit, proč někdo (třeba já) dává přednost klasickému PC před notebookem. A to samozřejmě netvrdím, že jsem typický uživatel (kdyby nic jiného, tak už proto, že v současné době mám počítače vlastně čtyři).
P.S.: na hry určitě ne, z té grafické karty by pravověrný forbesák asi dostal kopřivku… :-)
Neumím si totiž představit, že bych nemohl popadnout počítač a odejít do vedlejší místnosti, popřípadě odjet na druhý konec republiky. Počítač přivázaný doma na drátech mi připadá jako mrhání časem i penězi.Ja napriklad svuj desktop (o rozmerech zhruba 20×20×10 cm) vozim kazdy tyden mezi domovem a koleji. Je pravda, ze display, klavesnici a mys neprevazim.
Tak malý desktop už vypadá použitelně. Jen mu chybí vlastní napájení a možnost použití na libovolném místě. Určitě je to ale mnohem lepší řešení než mít dva počítače a muset synchronizovat data, popřípadě mít jen jeden a totálně nepřenosný.
Každopádně si neumím představit desktop o objemu jen 4 litry. Jak taková věc vypadá? Není to náhodou nějaký Apple mini? Nebo je to vytvořené z barebone? Něco podobného by se možná hodilo mým rodičům na DVD a televizi, až bude všude DVB-T...
rsync -avx
a mám sesynchronizováno.
Nevraviac o použiteľnosti na vlakovom wc ...
I ve vlaku, když se mi zachce po cestě programovat?Tak budeš programovat, nevidím žádný problém.
A když budu mít ten druhý stroj stovky kilometrů daleko vypnutý, pak to taky půjde?Mělo by? Když je ten druhý stroj stovky kilometrů daleko a vypnutý, tak na něm nepotřebuješ aktuální data. Ty tam můžeš nahrát, až když se k němu vrátíš.
Tak budeš programovat, nevidím žádný problém.
Jistě, budu-li mít na notebooku aktuální verzi... Tohle přímo zavání selháním lidského faktoru a ten se u mě projevuje extrémně často.
Mělo by? Když je ten druhý stroj stovky kilometrů daleko a vypnutý, tak na něm nepotřebuješ aktuální data. Ty tam můžeš nahrát, až když se k němu vrátíš.
Šlo o případ, kdy potřebuju ta data získat z něj, nikoliv opačně. Třeba v případě, že jsem je ve spěchu před odjezdem nepřenesl. Můj lidský faktor při každé takové příležitosti jásá a těší se, co mi zas provede.
Tady je jasně vidět, že každý uživatel očekává / potřebuje něco jiného. Uznávám ale, že správa dvou systémů naráz může být užitečná z hlediska zkušeností a zálohování dat.
Jasně, o tom nepochybuju. Na každodenní zálohy mám flashku, ale protože vím, že je nespolehlivá, občas (v důležitých fázích nějaké práce) si svá data vypaluju. Taky si je zhusta posílám na Google Mail. Tam mají určitě výtečné zálohování.
Notebook je nejen lehce ukradnutelný, ale taky lehce zničitelný. Stačí ho přinést zvenku, když je tam minus 20, a hned spustit... Na desktopu jsou data (v dnešní době) uložená bezpečnějí než na něčem přenosném.
Ještě jedna poznámka: připadá mi trochu nefér počítat do ceny klasického počítače i monitor. U mne třeba monitor vydrží přinejmenším 4-5 let, aniž by mne jakkoli omezoval, to neplatí pro žádnou jinou komponentu v počítači. Představa, že bych si dnes koupil notebook, který by mi ještě za pět let stačil (ne jako nouzová náhražka na cesty, ale jako plnohodnotný počítač), je naprosto iluzorní. Jenže z notebooku si display do nového jaksi nepřenesu, monitor od klasického počítače naprosto bez problémů…
Tohle je vůbec obrovská výhoda klasického počítače: nemusím vyměňovat celý počítač, mohu obměňovat jednotlivé komponenty podle toho, jak je potřeba (a staré navíc použít jinde). To bych s notebookem nemohl.
Částečně souhlasím. To s tím monitorem je pravda. Konstrukce notebooků prostě zatím není dost modulární, aby tohle šlo. To je jejich největší nevýhoda. Ale pokud jde o ostatní komponenty... Například koupím-li stroj se SATA, který má 3x rychlejší a 10x větší disky než ten minulý, nacpat tam (přes redukci...) starý disk je spíš na obtíž. Totéž platí o grafice, motherboardu (PCI-Express versus AGP...), RAM (frekvence...) i procesoru. Teoreticky je možné cokoliv použít opakovaně, ale praxe tak hezká není. Opakovaně se použije (kromě monitoru) spíš to levnější: optická mechanika, některé kabely, myš, klávesnice.
Pokud jde o situaci za pět let, ani desktop nemůže stačit, jestliže nevyměním celý motherboard za lepší. A stím souvisí: CPU, RAM, HD (jiný řadič)...
Například koupím-li stroj se SATA, který má 3x rychlejší a 10x větší disky než ten minulý, nacpat tam (přes redukci...) starý disk je spíš na obtíž.
To je právě ten rozdíl ve filosofii. Já nekupuji celý nový stroj. Když mi nestačí disk, koupím nový disk (a starý použiju do jiného počítače), když mi nestačí paměť, přidám paměť atd. Třeba grafickou kartu, kterou používám, mám už nějakých pět let a pořád mi vyhovuje. Ano, "jádro" počítače, tedy procesor a motherboard a leckdy (ne vždy) i paměti, je dnes často potřeba vyměňovat jako celek, ale přestože ten zbytek jsou "spíš to levnější", když si to spočítáte, zjistíte, že to všechno dohromady (grafika, case (případně zdroj), disk, mechaniky, další karty) vyjde skoro jako ty "dražší věci". Takže nakonec za takový komplexní upgrade zaplatíte výrazně méně než za celý počítač (a proti výkonově srovnatelnému notebooku je to ještě výraznější), viz příklad, který jsem tu už uváděl.
Body 3 a 4 docela chápu - proto asi má ještě dnes spousta (většina) firem ve výbavě převážně desktopy.
Ta poruchovost mě překvapuje. Vzhledem k častému přenášení, otřesům a složitějšímu výrobnímu postupu by mě u notebooků nepřekvapila mírně zvýšená poruchovost, ale 10x? Co s těmi notebooky vaši kolegové dělali?
Pokud jde o poměr cena / výkon, máte jistě pravdu. Ale hodnocení "cena / užitná hodnota pro konkrétního uživatele" může dopadnout zcela opačně, například v mém případě.
Jde spíš o to, že pokud vyhoří zdroj a zničí vše ostatní, tak jestli firma uzná záruku. Tohle je dobré v případě, že firma prodává kompletní zapečetěný počítač, ale pokud si koupíš samostatné díly, nevím. Pokud je to vše u jedné firmy, tak určitá šance snad je, ale těžko bys reklamoval firmě A základní desku, procesor a paměti, že ti je zničil zdroj od firmy B. Taky ti může zničit komponenty, na které se už záruka nevztahuje. (a třeba spálený motor v HDD obvykle zabolí víc, než jen cenou za nový disk)
Ale je to jen můj osobní názor, ke kterému jsem dospěl po letech zkušeností, a každý se na to může dívat jinak. Já levným zdrojům prostě nevěřím a beru těch pár tisíc navíc jako dobrou investici.
Tak to jsem opravdu nevěděl. Asi je potom ještě potřeba prokázat zavinění, čemuž se určitě každý prodejce bude snažit bránit. Když bych šel do důsledku, znamená to, že pokud by se nějakou nešťastnou náhodou stalo, že do antény uhodí blesk, televize v záruce bouchne, podpálí barák, uhradí mi škodu firma, která mi televizi prodala?
Ale pokud se budu držet při zemi, řekněme, že dotyčný bude za 3 roky upgradovat, řekne si, že zdroj ještě stačí, a shoří mu to potom, tak už se žádné náhrady nedovolá.
Když bych šel do důsledku, znamená to, že pokud by se nějakou nešťastnou náhodou stalo, že do antény uhodí blesk, televize v záruce bouchne, podpálí barák, uhradí mi škodu firma, která mi televizi prodala?Ne. AFAIK se záruka ze zákona nemusí vztahovat na živelné katastrofy.
No ale pokud v důsledku krátkodobého přepětí na naší skvělé elektrické síti shoří zdroj v PC, je to v principu totéž, jako když je "krátkodobé přepětí" na anténním svodu.Není - krátkodobé přepětí v síti není živelná pohroma, ale pokles kvality produkty, který odebíráš. Pokud ti v důsledku přepětí shoří zdroj v PC, tak můžeš požadovat náhradu škod po tom, kdo ti dodává elektřinu. Samozřejmě musíš dokázat, že to bylo v důsledku přepětí, což bude problematické, spíš nemožné. Poznámka 1: zdroj v PC odejde spíš v důsledku podpětí v síti. Přepětí by měl vydržet, pokud to není nějaký shit, který má součástky dimenzované akorát nadoraz. Poznámka 2: slušný zdroj hlídá výstupní napětí nebo proud a v případě, že dodává příliš moc, se odpojí. To je jeden ze základních rozdílů mezi slušným zdrojem a šmejdem.
Ten barák nebyl spálen bleskem, ale televizí, která nezvládla elektrický šok.Na tom nezáleží. Výrobce té televize určitě udává, jaké jsou maximální hodnoty veličin, které se smí objevit na anténním vstupu. Takže když do televize uhodí blesk, určitě jsou tyto hodnoty překročeny a záruka v pr...
Je to sice debata, která nepovede nikam,...Doufal jsem, že povede k tomu, že budeš rozlišovat "vadný výrobek způsobil škodu" a "živelná katastrofa způsobila škodu".
...on se může stejným způsobem šprajcnout i ten prodejce zdroje...Ano, to může. Proto je potřeba vybírat si takového prodejce, který se nešprajcne. Nebo lépe takový zdroj, u kterého nebude potřeba to řešit.
Doufal jsem, že povede k tomu, že budeš rozlišovat "vadný výrobek způsobil škodu" a "živelná katastrofa způsobila škodu".Ale jo, to jsem si uvědomil, když jsi to napsal, že elektřina v síti je vlastně výrobek, narozdíl od blesku. Měl jsem posunutý ten začátek řetězce až na ty hmotné výrobky (tedy zdroj a TV). Jen je hloupé, že pokud to způsobí blesk, je chyba v blesku, kdežto, když to udělá elektrická síť, je chyba až v tom napájeném zařízení.
...zdroj by měl být navrhnutý tak, aby ho rozkolísanost sítě nezničila, a aby případnou destrukci neposlal dále.Naprosto souhlasím.
Stejně tak výrobce televize musí počítat s tím, že anténa je na střeše, a blesku nikdo nenařídí, že musí praštit do toho hromosvoduJištění přímo v televizi ti už nepomůže - blesku nikdo nenařídí, že má odtéct do země vyhrazenou cestičkou a ne přes všechny obvody v televizi, které jsou k té zemi také připojeny. Mám ten dojem, že výrobci důrazně doporučují odpojit anténu, když je bouřka, to je tak jediné, co s tím mohou dělat.
blesku nikdo nenařídí, že má odtéct do země vyhrazenou cestičkou a ne přes všechny obvody v televizi, které jsou k té zemi také připojeny.To máš pravdu, souhlasím. A teď už se jdu převléct a aspoň si zaběhat, když už jsem se kvůli tomu příšernému počasí nedostal na kolo. Není nad to, mít vynucenou dovolenou v době, kdy téměř nonstop prší (aspoň, že nelítají blesky
Holt, nekteri jedinci maj dlouhy vedeniToľko sebakritiky v jednom príspevku ...
Nadupanú bedničku? načo, aby čakala na stlačenie klávesy? Haló, vstávať, už je ráno
Na poštovních, aplikačních a databázových serverech? A nebo mluvíš o domácích počítačích náruživých hráčů?hmm, otazka potom znie: preco kua vsade okolo je windos?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.