Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 93 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
pacman -Syu
a druhy den po spusteni pocitace koukam, ze mi nefunguji sipky, nefunguji multimedialni tlacitka, nefunguje Enter na keypadu, a mozna jeste neco dalsiho.
V konfiguraku okenniho manazeru (PekWM) si sam spoustim tohle:
setxkbmap -rules xorg -model evdev -layout "us,cz" -variant ",qwerty_bksl" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Tohle mi 2 roky fungovalo bez problemu.
Sranda je, kdyz odpojim USB klavesnici a zase ji pripojim, tak vsechny klavesy funguji spravne, jen nemam teda ceskou klavesnici s tim mym nastavenim, hodi se tam US klavesnice.
$ setxkbmap -v 10
Setting verbose level to 10
locale is C
Applied rules from evdev:
model: evdev
layout: us
Trying to build keymap using the following components:
keycodes: evdev+aliases(qwerty)
types: complete
compat: complete
symbols: pc+us+inet(evdev)
geometry: pc(pc104)
Jakmile pak zase zadam ten muj radek s us,cz klavesnici a prepinanim, tak se problem zase vrati.
Co se teda stalo a co s tim? Hledal jsem uz peknou chvili v internetu pomoc a nenasel jsem nic.
Řešení dotazu:
/etc/hal/fdi/policy/10-input-policy.fdi
nebo podobném souboru.
Já mám:
cat /etc/hal/fdi/policy/10-xinput-configuration.fdi <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!-- Section "InputDevice" Driver "evdev" Option "XkbLayout" "ee" EndSection --> <deviceinfo version="0.2"> <match key="info.capabilities" contains="input.keyboard"> <merge key="input.x11_options.XkbLayout" type="string">us</merge> </match> </deviceinfo>Ještě jsem nepřišel na to, jak automaticky nechat nastavit cz qwerty, ale moc mě to nepálí...
udev
i hal
(hal
ale vůbec nepoužívám), takže bych řekl, že se o keymapu stará udev
, například neexistují zmíněné halovské soubory, hald
mi neběží apod.
.Xmodmap
a proste si vytvorit vlastni mapovani.
setxkbmap -rules xorg
Chápe to někdo?
Pokud jen vynechám -rules xorg
a vše ostatní definuju jako obvykle, tak to funguje přesně jako dřív. Čili takto:
setxkbmap -model evdev -layout "us,cz" -variant ",qwerty_bksl" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Pro ty, co nechápou výše uvedenou definici: přepínání mezi US a CZ klávesnicí mám definovanou přes ALT+SHIFT, přičemž se pak rozsvítí scroll LED jako kontrolka české klávesnice.
/usr/share/X11/xkb/rules
Vše tam bylo přepsáno/aktualizováno 23.8., což je ale o měsíc dřív, než mi to začlo blbnout, takže to pořád nechápu. Rule xorg
tam má symlink na rule base
. Dále tam jsou ještě rulesy evdev
a xfree98
.
Jsem rád, že to už aspoň funguje a tak se tím sám dál už nebudu zabývat, bylo by ale zajímavé slyšet něco od někoho, kdo se v tom vyzná.
Mod1 F8 :ExecCommand setxkbmap -layout us Mod1 F9 :ExecCommand setxkbmap -layout cz_qwerty(ALT+F8 na US, ALT+F9 na CZ) Zkousel jsem trosku Googlit a zkoumat, ale proc to prestalo fungovat (a k cemu konkretnimu presne ten prepinac je) jsem taky nezjistil:( Kazdopadne jeste jednou diky, ze ses podelil s resenim, moc mi to pomohlo!
Tiskni
Sdílej: