Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 94 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
pacman -Syu
a druhy den po spusteni pocitace koukam, ze mi nefunguji sipky, nefunguji multimedialni tlacitka, nefunguje Enter na keypadu, a mozna jeste neco dalsiho.
V konfiguraku okenniho manazeru (PekWM) si sam spoustim tohle:
setxkbmap -rules xorg -model evdev -layout "us,cz" -variant ",qwerty_bksl" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Tohle mi 2 roky fungovalo bez problemu.
Sranda je, kdyz odpojim USB klavesnici a zase ji pripojim, tak vsechny klavesy funguji spravne, jen nemam teda ceskou klavesnici s tim mym nastavenim, hodi se tam US klavesnice.
$ setxkbmap -v 10
Setting verbose level to 10
locale is C
Applied rules from evdev:
model: evdev
layout: us
Trying to build keymap using the following components:
keycodes: evdev+aliases(qwerty)
types: complete
compat: complete
symbols: pc+us+inet(evdev)
geometry: pc(pc104)
Jakmile pak zase zadam ten muj radek s us,cz klavesnici a prepinanim, tak se problem zase vrati.
Co se teda stalo a co s tim? Hledal jsem uz peknou chvili v internetu pomoc a nenasel jsem nic.
Řešení dotazu:
/etc/hal/fdi/policy/10-input-policy.fdi
nebo podobném souboru.
Já mám:
cat /etc/hal/fdi/policy/10-xinput-configuration.fdi <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!-- Section "InputDevice" Driver "evdev" Option "XkbLayout" "ee" EndSection --> <deviceinfo version="0.2"> <match key="info.capabilities" contains="input.keyboard"> <merge key="input.x11_options.XkbLayout" type="string">us</merge> </match> </deviceinfo>Ještě jsem nepřišel na to, jak automaticky nechat nastavit cz qwerty, ale moc mě to nepálí...
udev
i hal
(hal
ale vůbec nepoužívám), takže bych řekl, že se o keymapu stará udev
, například neexistují zmíněné halovské soubory, hald
mi neběží apod.
.Xmodmap
a proste si vytvorit vlastni mapovani.
setxkbmap -rules xorg
Chápe to někdo?
Pokud jen vynechám -rules xorg
a vše ostatní definuju jako obvykle, tak to funguje přesně jako dřív. Čili takto:
setxkbmap -model evdev -layout "us,cz" -variant ",qwerty_bksl" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Pro ty, co nechápou výše uvedenou definici: přepínání mezi US a CZ klávesnicí mám definovanou přes ALT+SHIFT, přičemž se pak rozsvítí scroll LED jako kontrolka české klávesnice.
/usr/share/X11/xkb/rules
Vše tam bylo přepsáno/aktualizováno 23.8., což je ale o měsíc dřív, než mi to začlo blbnout, takže to pořád nechápu. Rule xorg
tam má symlink na rule base
. Dále tam jsou ještě rulesy evdev
a xfree98
.
Jsem rád, že to už aspoň funguje a tak se tím sám dál už nebudu zabývat, bylo by ale zajímavé slyšet něco od někoho, kdo se v tom vyzná.
Mod1 F8 :ExecCommand setxkbmap -layout us Mod1 F9 :ExecCommand setxkbmap -layout cz_qwerty(ALT+F8 na US, ALT+F9 na CZ) Zkousel jsem trosku Googlit a zkoumat, ale proc to prestalo fungovat (a k cemu konkretnimu presne ten prepinac je) jsem taky nezjistil:( Kazdopadne jeste jednou diky, ze ses podelil s resenim, moc mi to pomohlo!
Tiskni
Sdílej: