Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Author: Petr Ročkai (AToL - PV208, FI.MUNI)
This is not really a report in strict sense of the word, it is more of a
technical proposal. The issue is that currently, the partition detection
code
(with all the quirky metadata to parse) resides in kernel. However, the
current
storage systems (especially LVM2) tend to move metadata handling into
userspace
and use device-mapper to tell the kernel about arrangement of the block
devices.
This approach can be used for partition tables as well -- in fact, there already is an implementation of userspace partition table parser, called kpartx. This will use device-mapper to map sections of block devices, in a manner similar to LVM2.
The obvious downside of this approach is that an initrd would be required to mount filesystems even from old-fashioned partitions (as opposed to logical volumes). However, since nowadays all modern distributions already use initial ramdisk (or equivalents), this is not really a big issue.
On the upside, this change would bring several advantages to the table: first, duplicate code could be removed -- we would only need one set of partition table parsers, removing quirky code from the kernel (which is always a good thing in itself). Note that kpartx is already required by some setups (access to permanent storage attached to eg. fibre channel, through device-mapper/multipath will use kpartx to scan for partitions, since the current kernel code cannot handle that case).
Moreover, the trend is to use udev for handling devices asynchronously: using kpartx for this would again lead to more unification. As block devices appear on the physical layer, kernel generates udev events for them, and udev can call kpartx -- from the kernel point of view, this is the same as for all other devices it knows about, and we can get rid of the partition scanning logic in kernel altogether.
Another advantage is, that since kpartx routes all the partition access through device-mapper, the kernel code exercised by use of partitions would be the same code that is used for LVM -- meaning better exposures of bugs. This should indirectly benefit all users of device-mapper: LVM, dm-crypt and multipath, by stressing the common foundations.
Finally, the ability of device-mapper to change properties of running, mounted devices can be of great benefit. Right now, it is not really possible to edit partition table of a running system, even less it is to migrate an existing, mounted and in-use partition to a different drive. These possibilities all open up through clever use of device-mapper features (like they are already used by LVM). In fact, if a physical volume signature could be written to a partition without interfering with the existing filesystem, it would be possible to migrate existing live partitions to LVM, with all its benefits (live migration, adding mirrors to a live logical volume and so on).
The tools to realize the more advanced aspects of such a move (especially using device-mapper to "hijack" partitions and turn them into logical volumes) might be fairly tricky to implement -- nevertheless, such possibility exists and might be exploited. The remaining advantages of such a system are still compelling enough, though. We intend to create a prototype implementation and if it turns out to work well, propose it for inclusion in Fedora, at some point.
Tiskni
Sdílej:
$ wc -l fs/partitions/*.[ch] ... 5463 celkem
$ size fs/partitions/*.o | perl -e 'while(<>){if(/^((\s*\d+){4})/){$_=$1;@line=split;($text,$data,$bss,$dec)=($text+$line[0],$data+$line[1],$bss+$line[2],$dec+$line[3]);}} print "text:$text, data:$data, bss:$bss, dec:$dec\n";' text:27707, data:420, bss:132, dec:28259
$ rm fs/partitions/built-in.o $ size -t fs/partitions/*.o text data bss dec hex filename 2891 144 0 3035 bdb fs/partitions/check.o 1488 0 0 1488 5d0 fs/partitions/msdos.o 4379 144 0 4523 11ab (TOTALS)check.o by v jádru z velké části musel stejně zůstat, takže jde jen o msdos.o, který má necelý 1.5k. Fakt si myslíš že má cenu dělat userspace subsystém kvůli takové drobnosti?