Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Author: Petr Ročkai (AToL - PV208, FI.MUNI)
This is not really a report in strict sense of the word, it is more of a
technical proposal. The issue is that currently, the partition detection
code
(with all the quirky metadata to parse) resides in kernel. However, the
current
storage systems (especially LVM2) tend to move metadata handling into
userspace
and use device-mapper to tell the kernel about arrangement of the block
devices.
This approach can be used for partition tables as well -- in fact, there already is an implementation of userspace partition table parser, called kpartx. This will use device-mapper to map sections of block devices, in a manner similar to LVM2.
The obvious downside of this approach is that an initrd would be required to mount filesystems even from old-fashioned partitions (as opposed to logical volumes). However, since nowadays all modern distributions already use initial ramdisk (or equivalents), this is not really a big issue.
On the upside, this change would bring several advantages to the table: first, duplicate code could be removed -- we would only need one set of partition table parsers, removing quirky code from the kernel (which is always a good thing in itself). Note that kpartx is already required by some setups (access to permanent storage attached to eg. fibre channel, through device-mapper/multipath will use kpartx to scan for partitions, since the current kernel code cannot handle that case).
Moreover, the trend is to use udev for handling devices asynchronously: using kpartx for this would again lead to more unification. As block devices appear on the physical layer, kernel generates udev events for them, and udev can call kpartx -- from the kernel point of view, this is the same as for all other devices it knows about, and we can get rid of the partition scanning logic in kernel altogether.
Another advantage is, that since kpartx routes all the partition access through device-mapper, the kernel code exercised by use of partitions would be the same code that is used for LVM -- meaning better exposures of bugs. This should indirectly benefit all users of device-mapper: LVM, dm-crypt and multipath, by stressing the common foundations.
Finally, the ability of device-mapper to change properties of running, mounted devices can be of great benefit. Right now, it is not really possible to edit partition table of a running system, even less it is to migrate an existing, mounted and in-use partition to a different drive. These possibilities all open up through clever use of device-mapper features (like they are already used by LVM). In fact, if a physical volume signature could be written to a partition without interfering with the existing filesystem, it would be possible to migrate existing live partitions to LVM, with all its benefits (live migration, adding mirrors to a live logical volume and so on).
The tools to realize the more advanced aspects of such a move (especially using device-mapper to "hijack" partitions and turn them into logical volumes) might be fairly tricky to implement -- nevertheless, such possibility exists and might be exploited. The remaining advantages of such a system are still compelling enough, though. We intend to create a prototype implementation and if it turns out to work well, propose it for inclusion in Fedora, at some point.
Tiskni
Sdílej:
$ wc -l fs/partitions/*.[ch] ... 5463 celkem
$ size fs/partitions/*.o | perl -e 'while(<>){if(/^((\s*\d+){4})/){$_=$1;@line=split;($text,$data,$bss,$dec)=($text+$line[0],$data+$line[1],$bss+$line[2],$dec+$line[3]);}} print "text:$text, data:$data, bss:$bss, dec:$dec\n";' text:27707, data:420, bss:132, dec:28259
$ rm fs/partitions/built-in.o $ size -t fs/partitions/*.o text data bss dec hex filename 2891 144 0 3035 bdb fs/partitions/check.o 1488 0 0 1488 5d0 fs/partitions/msdos.o 4379 144 0 4523 11ab (TOTALS)check.o by v jádru z velké části musel stejně zůstat, takže jde jen o msdos.o, který má necelý 1.5k. Fakt si myslíš že má cenu dělat userspace subsystém kvůli takové drobnosti?