Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Kolik lidí v naší krásné komunitě používá výhradně OS Linux / Solaris, *BSD? Proč to dělají? Existule v dnešní law-proof společnosti někdo, kdo by free OS používal jenom proto, že nemá peníze na placenou alternativu? Dá se to vůbec? Takhle začala má láska.
Studuji AIT na vysoké škole a poměrně slušnou dobu jsem se živil programováním. Jelikož jsem chtěl psát "pro lidi", jako jediná možnost mi samozřejmě přišlo dělat v OS Windows, ale poněvadž jsem pouze student, neměl jsem peníze, abych si jej koupil.
Slušnou dobu jsem proto používal Windows, aniž bych na to měl právo. Psal jsem tenkrát v Delphi a C#.. Připadalo mi proto nemožné přejít plně na Linux (kde bych sháněl tak jednoduchoučké IDEčka a aji kdybych je sehnal, cílovou skupinou pro mé produkty by se stala hromada lidí, kteří používají systém, na který už většina programů existuje - a zdarma)
Přesvědčit klienta, aby si k programu koupil i přechod firmy na Linux? Nějaký rozum snad přecejenom ještě mám..
Jednoho dne ale Windows udělal něco opravdu komického a rozhodl se, že si hardwarovým RAID, který jsem používal utře p*del. Stálo mě to zhruba 160 GB dat a 45 Kč,- za krabičku PETRA, kterou jsem při té příležitosti vskutku musel vykouřit
Když jsem pochopil, kde jsou definitivně všechny mé data a zavrhnul všechny pokusy o recovery, rozhodl jsem se, že se po mnoha letech vrátím k Linuxu.
Skusil jsem nainstalovat několik distribucí, ale jelikož si nové distra nerozumí se SATA (aspoň ne se SATA, jak ji vidí moje slečna (i mean my pc)), rozhodl jsem se pro FreeBSD. Nemám si na co stěžovat, akorát jsem musel zapomenout většinu věcí, které jsem se ve Windows naučil a začít (skoro) znovu - Java, Python + Tkinter není to sice Delphi, ale myslím, že i tak mám zákazníkovi co nabídnout
A sám sobě můžu s klidem říct: Já nejsem zloděj, narozdíl od veeelkého procenta lidí v Naší republice (dokonce i těch, do kterých by to člověk neřekl )
Tiskni
Sdílej: