Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Popravdě řečeno, kdyby mi někdo při pohovoru položil takovouto otázku, v mých očích by dost klesl, protože to je otázka hnidopišská, která se týká jenom abstraktní terminologie a o znalostech programování nevypovídá vůbec nic.
Minimalne podle odpovedi na tuhle otazku poznas, jestli pred tebou nahodou nesedi uplny lamoid (nerikam, ze by zrovna tohle musel vedet kazdy, ale kdyz uz se pohovor tyka J2EE ..)
Z čistě formálního hlediska jsou to skutečně dvě zcela různé věci, ale v praxi jsou na jedno brdo.![]()
No jeste ze jsem neodpovedel takhle :)
To je pravda, a právě takoví programátoři by se měli nechat hákovat kernelNejlepší je takový GURU, který si myslí, že komentáře jsou jen plýtváním místa na disku a jeho času. To je pak radost se do jádra podívat proč mi ten driver hapruje
Presne tak, prachy jsou mily fakt tohodle presunu, ale jde mi hlavne o to, pohybovat se ve "funkcnejsim" prostredi (jestli to neni jen moje iluze bych mel pomerne brzo zjistit). Krome toho jsem to bral, jako sveho druhu vyzvu, objevit se v cizi zemi, s jednim kufrem (jeste sem potrebuju dostat vsechny svoje tucnaky), notebookem a nejakym pocket money
Dik :)
Krom obligátního, "Jaký je rozdíl mezi abstraktní třídou a interface?" si se mnou popovídal o spoustě prvků J2EE, mockování a JUnit testech ... problém jsem měl jenom, když mi stres nedovolil odpovědět na otázku, týkající se rozdílu mezi java.util.List a Set z téže package. Selhání u takto triviální otázky pro mě znamenalo jasnou překážku při potenciálním vstupu do řad zaměstnanců BMC.Ano, stres je pěkné svinstvo. U každého vrcholí v jiný okamžik. U někoho před akcí u jiného po a u někoho - tak jako u mne - přesně v onen kritický okamžik kdy by se měl vzepnout k vrcholnému výkonu. Pro mne to byl primární důvod proč jsem ukončil svá vysokoškolská studia. Zatímco na FSS MUNI byla většina zkoušek prováděna formou písemných testů, na FF MUNI se zkoušelo klasicky formou pohovoru. Žádný teror, ale míra stresu prostě gradovala ve chvíli kdy jsem byl pozván dovnitř. V takovou chvíli mě vždy ovládne jediné přání - být někde úplně jinde. Testování u pohovoru navíc nemá vůbec nic společného s reálnou prací, protože psát nějaké skripty či příkazy z hlavy vypovídá jen o paměťových schopnostech. Jenže člověk, který má zkušenosti s více distribucemi a verzemi nejen software, ale i OS ví, že syntaxe nemusí být vždy stejná, že stejnou věc lze dělat více způsoby a že před závažnější akcí je vždy lepší pro jistotu prubnout atribut help a prolézt trochu dokumentaci. Rutinně zvládá většinou to s čím zrovna dnes a denně dělá. Vývoj a změny v oblasti IT mají totiž takové tempo, že pokud by měl nosit v hlavě všechno nač se ho kdy kdo může zeptat, tak by měl hlavu jak balón. Bohužel to však na přesvědčivosti u pohovoru nepřidá. Dobrý zaměstnanec většinu věcí dělá jen jednou za čas, protože to častěji není třeba, všechno mu funguje. V praxi je mnohem důležitější schopnost rychle se učit, přizpůsobit se možnostem a využít vzniklé situace pro maximálně optimální řešení.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ja si myslim, ze psani skriptu/prikazu z hlavy nejaky smysl ma. Podle me totiz ukaze jak moc opravdu clovek s nejakou veci pracuje. Navic muze pomerne dobre oddelit lepice kodu od tech kdo ho opravdu pisi.