Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
To kúzlo ale nespočíva v jeho užívatelskej prítulnosti, ale v jeho samotnej filozofii a princípoch, na ktorých bol postavený.
Právě ta filozofie a principy fungování (téměř stejné jako v Unixu) ho činí pro mě "uživatelsky přívětivým".
s příkazovou řádkou udělám během vteřin něco co někdo jiný s hromadou gui nástrojů kliká půl hodiny
Přesně tak. Nedávno jsem řešil, jak přejmenovat X (myslím, že jich bylo kolem 30) souborů začínajících stejnou posloupností znaků. Nakonec stačil "jednoduchý" cyklus for (Bash) + konstrukce typu ${promenna1#posloupnost znaku}
(Bash).
Fakt ale je že ne každý má ten čas a chuť se učit "jazyk počítače", pro takové lidi je nejvhodnější počítač něčemu připodobnit (psacímu stroji, "chytřejší" kalkulačce, televizi, novinám...) aby je neodradilo s ním vůbec pracovat a zároveň jim přineslo alespoň část těch výhod (například v tom že pár kliknutími mohou počítač přepnout z režimu "psací stroj" na režim "televize"). Pro takové tu byl a je Windows, Gnome, KDE nebo Mac.
V tomto samozrejme máte pravdu. Od tohoto sú tu iné OS, ktoré im to umožňujú resp. aj GNU/Linux s jeho GDE grafickou nadstavbou. Horšie by už bolo ak by sa základné nástroje začali prispôsobovať takejto interakcii so systémom. Ono sa to aj deje v niektorých distribúciách, vidím tento posun aj na Debiane, ktorý bol v minulosti pomerne konzervatívna distribúcia vyznávajúca tradície Unixu. Našťastie tu existujú alternatívy, ktoré čistotu základného systému umožňujú. A ak zmenia prístup aj tie, stále ešte zostávajú *BSD systémy, ale to už je trochu o niečom inom. Chcel som len povedať, že priama komunikácia so systémom by mohla byť viac prezentovaná, aspoň tak ako činnosti na ostatných GDM, najlepšie nejakou populárnou formou, napodobovaním a pod. Technická reč asi veľa ľudí nepritiahne, chce to iný prístup. Obrazne povedané, aby užívateľ mal to GDM nie na monitore ale vo svojej hlave.
Obrazne povedané, aby užívateľ mal to GDM nie na monitore ale vo svojej hlave.
Tiskni
Sdílej: