Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Myslím že tak to má aj byť, bez tejto ľudskej vlastnosti by neexistoval vývoj. Bohužiaľ môže prísť k paradoxu, keď z neustálych častých zmien sa stane pravidlo a snaha po hektickom vývoji všednosťou. ...tu sa kruh uzatvára.
Údajne sa netočíme v kruhu ale bežíme po špirále, to ale nie je podstatné. Podstatné je, že jeden okruh práve dobiehame. Takto to aspoň vidím ja. Podobné je to aj so systémom, ktorý je predmetnou témou tohoto portálu.
GNU/Linux už nie je záležitosťou niekoľkých Guru, dostal do vienka svoju užívatelskú prítulnosť. Napriek tomu, že nie je ani zďaleka majoritným operačným systémom, má svoje kúzlo. To kúzlo ale nespočíva v jeho užívatelskej prítulnosti, ale v jeho samotnej filozofii a princípoch, na ktorých bol postavený.
Jeho silnou stránkou je spôsob komunikácie človeka s ním na nižšej úrovni ako bežnému užívateľovi poskytujú dabingové grafické nadstavby, snažiace sa užívateľa odtieniť od priamej komunikácie so systémom. Pritom tá priama komunikácia nie je vôbec náročnejšia na procesy v ľudskom mozgu. Je to len otázka zvyku a odrádza od nej strach z nového.
Skúste to. Vyhoďte zo systému na určitý čas všetky veci, ktoré nepotrebujete, všetky dabingové programy, ktoré vám sprostredkúvajú vašu komunikáciu. Nemusí to byť hneď čistá konzola s blikajúcim promptom, pár najpotrebnejších vecí si nechajte. Ako keby ste boli na opustenom ostrove a máte len to najnutnejšie na prežitie. Človek toho na holé prežitie nepotrebuje až tak veľa. Už vám svitá?
Príde čas, keď začnete pochybovať o zložitých veciach v živote aj vo svojom systéme. Zistíte, že pravda sa zvyčajne neskrýva za rohom ale máte ju na dosah, že najlepšie riešenie je to najmenej komplikované. A že okruh sa uzatvára a je treba zmenu. A že GNU/Linux nie je Windows ani MacOS X...
Tiskni
Sdílej:
To kúzlo ale nespočíva v jeho užívatelskej prítulnosti, ale v jeho samotnej filozofii a princípoch, na ktorých bol postavený.
Právě ta filozofie a principy fungování (téměř stejné jako v Unixu) ho činí pro mě "uživatelsky přívětivým".
s příkazovou řádkou udělám během vteřin něco co někdo jiný s hromadou gui nástrojů kliká půl hodiny
Přesně tak. Nedávno jsem řešil, jak přejmenovat X (myslím, že jich bylo kolem 30) souborů začínajících stejnou posloupností znaků. Nakonec stačil "jednoduchý" cyklus for (Bash) + konstrukce typu ${promenna1#posloupnost znaku}
(Bash).
Fakt ale je že ne každý má ten čas a chuť se učit "jazyk počítače", pro takové lidi je nejvhodnější počítač něčemu připodobnit (psacímu stroji, "chytřejší" kalkulačce, televizi, novinám...) aby je neodradilo s ním vůbec pracovat a zároveň jim přineslo alespoň část těch výhod (například v tom že pár kliknutími mohou počítač přepnout z režimu "psací stroj" na režim "televize"). Pro takové tu byl a je Windows, Gnome, KDE nebo Mac.
V tomto samozrejme máte pravdu. Od tohoto sú tu iné OS, ktoré im to umožňujú resp. aj GNU/Linux s jeho GDE grafickou nadstavbou. Horšie by už bolo ak by sa základné nástroje začali prispôsobovať takejto interakcii so systémom. Ono sa to aj deje v niektorých distribúciách, vidím tento posun aj na Debiane, ktorý bol v minulosti pomerne konzervatívna distribúcia vyznávajúca tradície Unixu. Našťastie tu existujú alternatívy, ktoré čistotu základného systému umožňujú. A ak zmenia prístup aj tie, stále ešte zostávajú *BSD systémy, ale to už je trochu o niečom inom. Chcel som len povedať, že priama komunikácia so systémom by mohla byť viac prezentovaná, aspoň tak ako činnosti na ostatných GDM, najlepšie nejakou populárnou formou, napodobovaním a pod. Technická reč asi veľa ľudí nepritiahne, chce to iný prístup. Obrazne povedané, aby užívateľ mal to GDM nie na monitore ale vo svojej hlave.
Obrazne povedané, aby užívateľ mal to GDM nie na monitore ale vo svojej hlave.