Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
TeXstudio je vylepšeným forkom TeXmakera s rôznymi pridanými funkciami pre tvorbu v La(TeX)-e. Používam zvyčajne tmavý layout, takže svetlé pozadie editoru mi ťahá oči. Na rozdieľ od TeXmakeru, kde sa dá v nastaveniach navoliť jednoducho tmavá téma voľbou "Dark", táto možnosť v pokročilejšom TeXstudiu chýba. Farby sa tam dajú navoliť len jednotlivo.
Konzola alebo ak chcete príkazový riadok je v systéme s logom tučniaka jedným z najsilnejších nástrojov. Píše sa o tom v príručkách, manuáloch, knižkách zaoberajúcich sa niektorou z distribúcií alebo na rôznych portáloch s linuxovou tématikou. V čom je tá sila? Stretol som sa totiž s názormi, že v dnešnej dobe je to už anachronizmus podobný ako dierne štítky a podobne.
Pousmievam sa nad štatistickými údajmi o tom, aké percento užívateľov používa ten ktorý OS. Život ma naučil jednej veci, štatistiky sa dajú pekne priohnúť, vstupné údaje sfalšovať alebo minimálne skresliť a metodika sa prispôsobí chcenému. Výsledok je skôr virtuálny ako reálny, tým nechcem tvrdiť, že virtuálny výsledok nemôže ovplyvniť realitu, práveže o to tu ide.
Súrne zháňam túto knižku:
GIMP - ilustrovaný průvodce
Jakub Steiner · Vydavateľstvo: Neokortex
Obehal som snáď všetky kníhkupectvá vo svojom okolí aj internetové obchody, ale všade je beznádejne vypredaná. Ak by mal niekto nejaké info, alebo by sa chcel tejto knižky zbaviť, sem ním...
Jedná sa o ďalšiu distribúciu založenú na Ubuntu. Vychádza síce z Dappera, teda verzie 6.06, to jej ale nič neuberá na funkčnosti, skôr by som povedal, že je to jej výhoda. Historici, genealógovia a heraldici požadujú predovšetkým stabilitu a odladenosť.