Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
TeXstudio je vylepšeným forkom TeXmakera s rôznymi pridanými funkciami pre tvorbu v La(TeX)-e. Používam zvyčajne tmavý layout, takže svetlé pozadie editoru mi ťahá oči. Na rozdieľ od TeXmakeru, kde sa dá v nastaveniach navoliť jednoducho tmavá téma voľbou "Dark", táto možnosť v pokročilejšom TeXstudiu chýba. Farby sa tam dajú navoliť len jednotlivo.
Konzola alebo ak chcete príkazový riadok je v systéme s logom tučniaka jedným z najsilnejších nástrojov. Píše sa o tom v príručkách, manuáloch, knižkách zaoberajúcich sa niektorou z distribúcií alebo na rôznych portáloch s linuxovou tématikou. V čom je tá sila? Stretol som sa totiž s názormi, že v dnešnej dobe je to už anachronizmus podobný ako dierne štítky a podobne.
Pousmievam sa nad štatistickými údajmi o tom, aké percento užívateľov používa ten ktorý OS. Život ma naučil jednej veci, štatistiky sa dajú pekne priohnúť, vstupné údaje sfalšovať alebo minimálne skresliť a metodika sa prispôsobí chcenému. Výsledok je skôr virtuálny ako reálny, tým nechcem tvrdiť, že virtuálny výsledok nemôže ovplyvniť realitu, práveže o to tu ide.
Súrne zháňam túto knižku:
GIMP - ilustrovaný průvodce
Jakub Steiner · Vydavateľstvo: Neokortex
Obehal som snáď všetky kníhkupectvá vo svojom okolí aj internetové obchody, ale všade je beznádejne vypredaná. Ak by mal niekto nejaké info, alebo by sa chcel tejto knižky zbaviť, sem ním...
Jedná sa o ďalšiu distribúciu založenú na Ubuntu. Vychádza síce z Dappera, teda verzie 6.06, to jej ale nič neuberá na funkčnosti, skôr by som povedal, že je to jej výhoda. Historici, genealógovia a heraldici požadujú predovšetkým stabilitu a odladenosť.