Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Podle mě je skutečný podíl naprosto jednoduše, pochopitelně a jasně definovatelný: Podíl času stráveného všemi uživateli v Linuxu vůči celkovému času stráveného všemi uživateli na všech systémech.Vzhledem k tomu, ze v clanku se mluvi o pocitacich obecne, a ne jen o desktopech, je toto kriterium nesmyslne. Nariklad na serverech nebo routerech dost nedava smysl. A vzhledem k tomu, ze z me znamych uzivatelu Linuxu jich znacna cast Linux pouziva pouze na headless zarizenich (routery, servery ...), je takove kriterium dost znevyhodnujici.
Pod zkratkou PC se označují počítače pro osobní použití.Tebou odkazovana definice rikala, ze PC jsou pocitace vhodne pro osobni pouziti, nikoliv nutne pouzivane pro osobni pouziti (personal computer (PC) is a computer whose original sales price, size, and capabilities make it useful for individuals). Protoze pocitace pouzivane jako servery jsou dneska casto prakticky stejne pocitace jako bezne desktopove pocitace, tak jsou pro osobni pouziti uplne stejne vhodne jako bezne desktopy. A tedy podle tebou odkazovane definice jde o PC.
Nepoznam nihoho v mojom okoli kto pouziva linux.Jsou lidé, kteří neznají nikoho ve svém okolí, kdo by používal počítač a přesto to nic neznamená. Stejně jako výše zmíněné statistiky. Skuste argumentovat nějakému pivaři, že jeho oblíbený nápoj z malého vesnického pivovaru má skoro nulový podíl na trhu. Jistě vám odpoví, že kvůli vaší statistice nebude pít chcanky. No a tohle je nemlich to samý. Linux má dost uživatelů na to, aby se zdárně rozvíjel. Někteří sice tvrdí, že není vhodný pro deskop - ale to jenom proto, aby nemuseli přiznat, že Windows není vhodný pro server. Ne každý počítač je stejně důležitý.
Windows: 55.29% Linux: 43.51%
Linux 46% 291 Windows XP 38% 240 Windows 2000 11% 70 Windows Vista 4% 23 Mac OS X 1% 4 Windows NT 0% 2 Windows 2003 Server 0% 2 FreeBSD 0% 1
MS Windows 101 55.49 % Linux 76 41.76 % Mac OS 3 1.65 % 2 1.1 %Štatistiky na linuxovom portále
Tiskni
Sdílej: