Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Podle mě je skutečný podíl naprosto jednoduše, pochopitelně a jasně definovatelný: Podíl času stráveného všemi uživateli v Linuxu vůči celkovému času stráveného všemi uživateli na všech systémech.Vzhledem k tomu, ze v clanku se mluvi o pocitacich obecne, a ne jen o desktopech, je toto kriterium nesmyslne. Nariklad na serverech nebo routerech dost nedava smysl. A vzhledem k tomu, ze z me znamych uzivatelu Linuxu jich znacna cast Linux pouziva pouze na headless zarizenich (routery, servery ...), je takove kriterium dost znevyhodnujici.
Pod zkratkou PC se označují počítače pro osobní použití.Tebou odkazovana definice rikala, ze PC jsou pocitace vhodne pro osobni pouziti, nikoliv nutne pouzivane pro osobni pouziti (personal computer (PC) is a computer whose original sales price, size, and capabilities make it useful for individuals). Protoze pocitace pouzivane jako servery jsou dneska casto prakticky stejne pocitace jako bezne desktopove pocitace, tak jsou pro osobni pouziti uplne stejne vhodne jako bezne desktopy. A tedy podle tebou odkazovane definice jde o PC.
Nepoznam nihoho v mojom okoli kto pouziva linux.Jsou lidé, kteří neznají nikoho ve svém okolí, kdo by používal počítač a přesto to nic neznamená. Stejně jako výše zmíněné statistiky. Skuste argumentovat nějakému pivaři, že jeho oblíbený nápoj z malého vesnického pivovaru má skoro nulový podíl na trhu. Jistě vám odpoví, že kvůli vaší statistice nebude pít chcanky. No a tohle je nemlich to samý. Linux má dost uživatelů na to, aby se zdárně rozvíjel. Někteří sice tvrdí, že není vhodný pro deskop - ale to jenom proto, aby nemuseli přiznat, že Windows není vhodný pro server. Ne každý počítač je stejně důležitý.
Windows: 55.29% Linux: 43.51%
Linux 46% 291 Windows XP 38% 240 Windows 2000 11% 70 Windows Vista 4% 23 Mac OS X 1% 4 Windows NT 0% 2 Windows 2003 Server 0% 2 FreeBSD 0% 1
MS Windows 101 55.49 % Linux 76 41.76 % Mac OS 3 1.65 % 2 1.1 %Štatistiky na linuxovom portále
Tiskni
Sdílej: