Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Pousmievam sa nad štatistickými údajmi o tom, aké percento užívateľov používa ten ktorý OS. Život ma naučil jednej veci, štatistiky sa dajú pekne priohnúť, vstupné údaje sfalšovať alebo minimálne skresliť a metodika sa prispôsobí chcenému. Výsledok je skôr virtuálny ako reálny, tým nechcem tvrdiť, že virtuálny výsledok nemôže ovplyvniť realitu, práveže o to tu ide.
Zoberme si napríklad taký pomer ako je počet užívateľov daného OS a počet programátorov, ktorý daný OS vytvárajú alebo sa na ňom podieľajú vyjadrený trebárs počtom vytvorených aplikácií a pokúsme sa to vyjadriť graficky. Tu to nechám na predstavu každého s čo len trochu väčšou predstavivosťou od malej. Nedá sa poprieť, že trebárs u GNU/Linuxu je krivka omnoho strmšia smerom nahor ako u nemenovaného OS. Táto krivka už stúpa roky, čo Linux používam, a za tie roky si údajne môj systém prilepšil o 0,5 až 1%. Nezdá sa vám to čudné? Lebo mne hej.
Aká je teda pravda? Myslím, že to nie je až tak dôležité, nech si nad tým lámu hlavu za to platené osoby, teší ma trend pribúdania stále nových aplikácií aj tých s GUI, ktoré dokážu sprístupniť GNU/Linux stále hladnejším novým newbies vo svete Open Source.
Tiskni
Sdílej:
Podle mě je skutečný podíl naprosto jednoduše, pochopitelně a jasně definovatelný: Podíl času stráveného všemi uživateli v Linuxu vůči celkovému času stráveného všemi uživateli na všech systémech.Vzhledem k tomu, ze v clanku se mluvi o pocitacich obecne, a ne jen o desktopech, je toto kriterium nesmyslne. Nariklad na serverech nebo routerech dost nedava smysl. A vzhledem k tomu, ze z me znamych uzivatelu Linuxu jich znacna cast Linux pouziva pouze na headless zarizenich (routery, servery ...), je takove kriterium dost znevyhodnujici.
Pod zkratkou PC se označují počítače pro osobní použití.Tebou odkazovana definice rikala, ze PC jsou pocitace vhodne pro osobni pouziti, nikoliv nutne pouzivane pro osobni pouziti (personal computer (PC) is a computer whose original sales price, size, and capabilities make it useful for individuals). Protoze pocitace pouzivane jako servery jsou dneska casto prakticky stejne pocitace jako bezne desktopove pocitace, tak jsou pro osobni pouziti uplne stejne vhodne jako bezne desktopy. A tedy podle tebou odkazovane definice jde o PC.
Nepoznam nihoho v mojom okoli kto pouziva linux.Jsou lidé, kteří neznají nikoho ve svém okolí, kdo by používal počítač a přesto to nic neznamená. Stejně jako výše zmíněné statistiky. Skuste argumentovat nějakému pivaři, že jeho oblíbený nápoj z malého vesnického pivovaru má skoro nulový podíl na trhu. Jistě vám odpoví, že kvůli vaší statistice nebude pít chcanky. No a tohle je nemlich to samý. Linux má dost uživatelů na to, aby se zdárně rozvíjel. Někteří sice tvrdí, že není vhodný pro deskop - ale to jenom proto, aby nemuseli přiznat, že Windows není vhodný pro server. Ne každý počítač je stejně důležitý.
Windows: 55.29% Linux: 43.51%
Linux 46% 291 Windows XP 38% 240 Windows 2000 11% 70 Windows Vista 4% 23 Mac OS X 1% 4 Windows NT 0% 2 Windows 2003 Server 0% 2 FreeBSD 0% 1
MS Windows 101 55.49 % Linux 76 41.76 % Mac OS 3 1.65 % 2 1.1 %Štatistiky na linuxovom portále